مقایسه وداع احتمالی «مسی» با بارسلونا و کوچ «رونالدو» از مادرید

تهران- ایرنا- بدنبال انتشار گزارش‌ها در مورد جدایی قریب‌الوقوع «لیونل مسی» از بارسلونا، بد نیست به تفاوت‌ها و شباهت‌های جدایی وی با جدایی «کریستیانو رونالدو» از رئال نگاهی بیاندازیم.

«کریستیانو رونالدو» و «لیونل مسی» در کنار یکدیگر بهتر شناخته می‌شوند.

هر دو تا اینجای دوران فوتبالی خود، روزهای فوق االعاده‌ای را پشت سر گذاشته و تقابل آنان برای فتح توپ طلای در طول ۱۵ سال یا بیشتر، فوتبال قرن بیست و یکم را تعریف کرده است.

هر دو اوج دوران خود را در اسپانیا و در دو سوی مخالف ال‌کلاسیکو سپری کرده‌اند اما مرد پرتغالی به تورین کوچ کرد و مسی نیز در مسیر ترک نیوکمپ قرار داشته و مقصد احتمالی وی اینتر است و در این صورت آنها دوباره در شهرآورد ایتالیا روبروی یکدیگر قرار خواهند گرفت.

خروج کریستیانو از رئال و مسی از بارسا، شباهت‌ها و تفاوت‌هایی دارد.

محیط متفاوت

کریستیانو همیشه این احساس را داشته که او در مقایسه با عشقی که از رئال گرفته، چیزهای بیشتری به این تیم و هوادارانش داده است. مرد پرتغالی همواره گفته است که کمتر از آنچه استحقاقش را داشته، مورد تحسین قرار گرفته و این گله‌ها باعث دودستگی در رختکن رئال شده است.

برای مثال، در سپتامبر ۲۰۱۲ رونالدو شاهد سوت‌های اعتراضی هواداران در سانتیاگوبرنابئو بود و ناراحتی خود را از این موضوع بیان کرد.

این در حالی است که مسی، همواره در نیوکمپ مورد تشویق و تحسین قرار گرفته است. حتی فاجعه‌های بارسا در رم، تورین، لیورپول و لیسبون به گزندی نرسانده است. جدایی وی از بارسا هیچ ارتباطی با کم لطفی هواداران ندارد.

شرایط ورزشی

احتمالا چشمگیرترین تفاوت این دو، این است که مرد پرتغالی ۳۵ ساله رئال را در اوج اروپا و پس از فتح لیگ قهرمانان سال ۲۰۱۸ در کی‌اف ترک کرد.

علاوه بر این، شکست لیورپول و فتح لیگ قهرمانان سومین قهرمانی متوالی و چهارمین قهرمانی آنان در پنج سال اخیر بود. بارسلونا اما از زمان انتشار گزارش‌ها در مورد جدایی مسی، در پایین‌ترین نقطه خود به سر می‌برد.

بحران کنونی به مراتب شدیدتر از مشکلات سال ۲۰۰۸ این تیم بوده و به چیزی بیشتر از خانه تکانی تیمی نیاز دارد.

افسانه‌های مطلق

کریستیانو در حالی رئال را ترک کرد که تنها «آلفردو دی استفانو» از حیث سطح با وی برابری داشت و در سوی دیگر مسی، در تاریخ بارسلونا هیچکس را در حتی چند فرسخی خود نمی‌بیند. شماره ۷ محبوب پرتغالی‌ها، سفیدپوشان را با ۴۵۱ گل در ۴۳۸ بازی ترک کرد و شماره ۱۰ کاتالونیا ۶۳۴ گل به ثمر رسانده، ۱۰ بار لالیگا را فتح کرده و چهار بار از پنج قهرمانی بارسا در لیگ قهرمانان در عصر او بوده است.

نفوذ در باشگاه

نقطه تمایز بزرگ دو ستاره...

بارسلونا حول مسی می‌چرخد و این موضوع با گذشت هر سال، پررنگ و پررنگ‌تر می‌شود. رئال مادرید از اهمیت رونالدو باخبر بود اما او خارج از زمین بازی هیچ نفوذی در باشگاه نداشت.

خروج توافقی با سران باشگاه

اگر مسی واقعا بارسا را ترک کند، باید با توافقی با «جوزپ ماریا بارتومئو» به منظور کاهش مبلغ فسخ ۱۰۰ میلیون یورویی وی محقق شود؛ درست همان اتفاقی که برای رونالدو در سال ۲۰۱۸ رخ داد و او با ۱۱۷ میلیون یورو مادرید را به مقصد تورین ترک کرد.

روابط با سرمربی

«زین الدین زیدان» و رونالدو با خوبی و خوشی از هم جدا شدند به اندازه ای که مرد فرانسوی پیش از ورود یووه با پول نقد، جدایی رونالدو را پیش‌بینی کرده بود.

روابط مسی با «کیکه ستین» فاجعه انگیز بود. او به «ارنستو والورده» متعهد بود و هرگز از جانشین وی استقبال نکرد و حالا همه چیز برعهده «رونالد کومان» است که شرایط کاپیتان را ترمیم کند.

نفوذ در رختکن

مسی در نیوکمپ شخصیت غالب است و کسی که بیشتر در عموم و خارج از رختکن حرف می‌زند، «جرارد پیکه» است.

کریستیانو نیز اهمیت داشت اما با توجه به حضور «سرخیو راموس» اهمیت وی هرگز به چشم نمی‌آمد.

لیگ قهرمانان

بدون شک، هدف اصلی هر دو بازیکن لیگ قهرمانان بوده و هست. کریستیانو با رئال چهار بار لیگ قهرمانان را فتح کرده اما در دو تلاش اول خود با یوونتوس ناکام بوده است.

مسی نیز چهار بار موفق به فتح این تورنمنت شده اما حالا ۹ سال است که دستش از آن کوتاه مانده است. حالا مرد ۳۳ ساله آرژانتینی باید تصمیم بگیرد که آیا بارسلونا بهترین تیم برای فتح اروپا است یا باید در تیم دیگری به دنبال این افتخار باشد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha