امام جمعه بیرجند: مسجد باید به محلی پویا تبدیل شود

بیرجند - ایرنا - نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند گفت: مسجد باید از حالت ایستا و بی‌تفاوتی و تنها نماز خواندن خارج و به محلی پویا تبدیل شود.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند، حجت الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی روز شنبه به مناسبت روز جهانی مسجد در دیدار با دست‌اندرکاران امور مساجد خراسان جنوبی افزود: مسجد علاوه بر محلی برای عبادت خداوند، دارای ظرفیت‌های زیاد دیگری هم هست که چون اصل مسجد فراموش شده، ظرفیت مسجد هم فراموش شده است.

وی گفت: مسوولان باید برای استفاده از ظرفیت مساجد برای حل امور مردم، طرح و برنامه ارائه کنند. 

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی اظهار داشت: مسجد ناشناخته مانده زیرا آنها که در دین و وحی اولیای مسجد بوده‌اند، به انزوا رفتند و برنامه‌های مسجد در دست اهل ضرار افتاده است.

وی افزود: باید شکر خداوند متعال را بسیار به جای آورد زیرا بر ما منت نهاد و این انقلاب را به پیروزی رساند و امروز انقلاب اسلامی ایران با تأییدات الهی به یک مرکز امید تبدیل شده اما موانع همچنان به قوت خودش باقی است.

وی با اشاره به اینکه مساجد باید برای خود یک دورنمایی داشته باشند و طبق آن پیش بروند گفت: چنانچه مساجد به خوبی در حوزه جذب نوجوانان به سمت خود کار کنند، محصول نهایی آن انسان‌هایی معتقد و با ایمان خواهد بود.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی با بیان اینکه هر انسانی این استعداد را دارد که در صحنه میدانی معصیت و گناه نکند گفت: مسجد این ظرفیت را دارد که وقتی انسان اولین قدم را در مسجد می‌گذارد، طهارت در اندیشه پیدا کند و اعتقاد صحیح، ایمان درست و مقام تسلیم و اسلام برای او حاصل شود.

وی با اشاره به اینکه دورنمای مساجد باید طوری باشد که انسان را به بالاترین درجات علمی و معنوی برساند افزود: صداقت، امانت، علم، آگاهی، بصیرت، اخلاص، خدمت و ایثار از ویژگی‌هایی است که فرد می‌تواند در مسجد به آن برسد.

امام جمعه بیرجند یکی از خصوصیات «سیر الی الله» را عدم تکرار عنوان کرد و گفت: یکی از خصوصیاتی که در سیر است این است که تکراری نیست، چنانچه نماز ما یک نماز تکراری باشد که نماز نیست و باید طرح‌هایی ارائه شود که باعث رشد مسجد و مسجدی‌ها باشد.

وی با تاکید بر اینکه چنانچه متولیان مسجد «إِنْ أَوْلِیاؤُهُ إِلَّا الْمُتَّقُونَ» باشند، مسجد رشد می‌کند گفت: آنچه دین برای ما ترسیم کرده، این است که انسان موجودی ناشناخته است، لذا باید برای چنین موجودی برنامه نامتناهی و کلاس نامتناهی نیز طرح‌ریزی شود.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی بیان کرد: برخی مساجد در سطح کشور دارای طرح‌هایی هستند که قدمهای بسیار خوبی برداشته‌اند لذا در سطح ایران و حتی خارج از کشور شهرت دارند و شما می‌توانید با ارتباطاتی که وجود دارد از آنها برای انجام کارهای بهتر الگو بگیرید.

وی از متولیان امور مساجد در استان خواست با برگزاری نشست با ائمه جماعات که پیشوایان مردم هستند در راستای عملی کردن ایده‌هایشان از آنها حمایت کنند و افزود: جلساتی که در جهت برنامه‌ریزی رشد مساجد تشکیل می‌شود، باید کاربردی باشد.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی اظهار داشت: خداوند متعال بر شما منت نهاده که مسئولیت خانه خود را بر شما داده است آن هم در زمانی که مساجد دیگر جهان از جمله مسجد الاقصی و مسجدالحرام در دست کسانی است که طرح و برنامه آنها این است که برنامه‌های مسجد را خاموش کنند.

وی گفت: امیدواریم که این انقلاب به ظهور صاحب اصلی خود نزدیک شود و بشر مسجد، نماز و اسلام را طعم کند و بدبختی‌ها از دوش انسان‌ها برداشته شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =