۱۲ اسیر طرفین درگیر در جنگ یمن مبادله شدند

تهران - ایرنا - هشت اسیر ارتش و کمیته های مردمی یمن در یک توافق محلی با 4 نفر از نیروهای وابسته به دولت مستعفی و فراری یمن مبادله شدند.

به گزارش ایرنا، شبکه عربی ۲۱ امروز (شنبه) به نقل از رئیس کمیته امور اسرا در دولت نجات ملی یمن از پایان یافتن روند مبادله اسیر با نیروهای وابسته به رئیس جمهور فراری یمن در دومین توافق در کمتر از یک ماه خبر دادند.  

"عبدالقادر مرتضی" در این باره اظهار داشت: روز گذشته (جمعه)، هشت اسیر ارتش و کمیته‌های مردمی یمن از جبهه مارب (شرق کشور) آزاد شدند. 

وی با بیان اینکه روند مبادله اسرا با نیروهای وابسته به رئیس جمهور فراری یمن از طریق تفاهم محلی انجام شده، به تعداد اسیران آزاد شده طرف مقابل اشاره نکرد. 

در همین حال گردش اطلاعات حاکی از آن است که روند مبادله شامل آزادی هشت اسیر حوثی در ازای ۴ اسیر نیروهای وابسته به دولت مستعفی و فراری یمن بوده است. 

بر اساس اطلاعات انتشار یافته  که عربی ۲۱  نتوانست صحت آن را تایید کند، این مبادله اسرا در شهرستان ماهلیه در جنوب استان مأرب که شاهد نبردهای شدید بین نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با نیروهای وابسته به دولت منصور هادی رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن است، انجام شده است.  

به طور معمول در ماههای گذشته بدون  اظهار نظر از سوی نیروهای وابسته به دولت مستعفی و فراری یمن و از طریق میانجیگری محلی،  چندین اسیر بین دو طرف تبادل شده‌اند. 

در ابتدای ماه جاری، انصارالله از تبادل ۱۳ اسیر خود با نیروهای وابسته به دولت مستعفی و فراری یمن در استان تعز در جنوب غربی کشور خبر داد. 

در ژوئیه گذشته نیز جنبش انصارالله از مبادله ۱۸ اسیر از نیروهای خود طی سه مرحله در جبهه‌های شبوة و مأرب در جنوب و شمال شرقی یمن خبر داده بود.  

گفته می‌شود طی ماه‌های گذشته چندین تبادل اسیر بین دو طرف بدون هیچ گونه اظهارنظری از سوی طرفین به میانجیگری عناصر محلی انجام شده است.  

پیشتر، انصارالله یمن در ژانویه سال ۲۰۲۰ فاش کرد که در راستای اجرای توافق نامه مبادله اسرا بین دو طرف ۶ زندانی سعودی را به کمیته بین المللی صلیب سرخ تحویل داده است.  

چند روز بعد نیز عملیات تبادل  ۱۵ اسیر بین انصارالله و نیروهای وابسته به دولت مستعفی و فراری یمن در جبهه‌های ساحل غربی و الضالع در جنوب کشور انجام شد.  

خاطر نشان می شود که دولت نجات ملی یمن در ۱۱ فروردین ماه امسال اعلام کرد که پس از نشست یک هفته‌ای این گروه و دولت مستعفی، توافق شد که یکهزار و ۴۰۰ اسیر از دو طرف آزاد شوند.

دور جدید مذاکرات میان دولت مستعفی و فراری یمن و انصارالله ۲۳ ماه مارس ( ۴ فروردین ماه) در امان اردن برگزار شد.

پیش از ان نیز سازمان ملل متحد و کمیته صلیب سرخ جهانی ۱۶ فوریه سال جاری میلادی (۲۷ بهمن  ) در پایان سومین نشست کمیته تبادل اسیران میان انصار الله و دولت مستعفی یمن اعلام کرد که دو طرف برای یک برنامه مفصل در خصوص مبادله اسیران به توافق رسیدند.

مبادله اسیران یکی از موضوعات اساسی در گفت و گوهای یمنی - یمنی است که تلاش‌ها در این زمینه همواره ناکام بوده و فقط در برخی موارد با میانجیگری‌های محلی، مبادله شماری از اسیران انجام شده است.

کمیته ملی امور اسیران یمن پرونده اسیران را یک پرونده انسانی می دانند و در تلاش برای حل آن است.

در مقابل ائتلاف سعودی با وجود تفاهم های به عمل آمده در اغلب موضوعات مربوط به تبادل اسرا در توافقنامه سوئد، در مسیر حل این پرونده سنگ اندازی می کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =