۵۸ پروژه کشاورزی در خراسان شمالی به بهره‌برداری می‌رسد

بجنورد - ایرنا - رییس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: ۵۸ پروژه در زیربخش‌های مختلف کشاورزی استان همزمان با گرامیداشت هفته دولت به بهرهبرداری می‌رسد که برای اجرای آن ۷۰۸ میلیارد و ۱۶۵ ریال سرمایه‌گذاری شده است.

عبدالله یوسفی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با بهره‌برداری از این طرح ها برای ۲ هزار و ۲۶۹ نفر به صورت مستقیم ایجاد اشتغال شده و پنج هزار و ۵۷۳ خانوار هم از مزایای این پروژه ها بهره مند می شوند.

وی با بیان اینکه از مجموع این پروژه ها ۲۸ پروژه مربوط به سفر ریاست جمهوری به این استان است گفت: ۱۲۷ میلیارد و ۴۵۳ میلیون ریال سرمایه گذاری شده که با بهره‌برداری از این میزان پروژه برای هزار و ۹۲۳ نفر اشتغال ایجاد  شده است.

یوسفی گفت: همچنین ۵۷ پروژه نیز از اعتبارات استانی به مبلغ ۵۸۰ میلیارد و ۷۱۲ میلیون ریال با اشتغال ۳۴۶ نفر و ۶۷۶ خانوار بهره برداردر بخش های مختلف کشاورزی تکمیل شده است.

وی افزود: از مجموع این پروژه ها ۳۱ طرح مربوط به حوزه آب و خاک، ۱۰ مورد تولیدات دامی، ۱۲ مورد تولیدات گیاهی، سه پروژه صنایع تبدیلی و تکمیلی و یک پروژه کاداستر اراضی است.
سهم خراسان شمالی از تولید ناخالص داخلی کشور ۶ دهم درصد در تمامی بخش های اقتصادی است و سهم بخش کشاورزی این استان از تولید ناخالص بخش کشاورزی کشور ۱.۱ درصد است.
خراسان شمالی ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این میزان ۳۰۰ هزار هکتار زراعی و مابقی باغی است و بیش از ۸۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این حوزه فعالیت می کنند. بیشترین شاغلان استان در بخش کشاورزی اشتغال دارند.   

حدود ۴۴ درصد از جمعیت این استان در روستاها سکونت دارند و ۳۷ تا ۴۲ درصد اشتغال این استان در حوزه کشاورزی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =