فعالیت اورژانس هوایی گناباد بطور موقت متوقف شد

گناباد- ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی گناباد گفت: فعالیت پروازی اورژانس هوایی این شهرستان در منطقه جنوب خراسان رضوی، به دلیل مشکلات ناشی از نصب دکل مخابراتی در مسیر کریدور پروازی آن از دیروز ۳۱ مرداد ماه برای مدتی محدود متوقف شده است.

دکتر جواد باذلی روز شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: پیش از این نصب دکل ۴۸ متری در کریدور پروازی بالگرد اورژانس هوایی گناباد مخاطراتی ایجاد کرده بود لذا شرکت مخابرات متعهد شد با کاهش ارتفاع دکل مشکل را برطرف کند. 

وی به لزوم این اقدام برای پیشگیری از بروز هرگونه سانحه هوایی اشاره و بیان کرد: گرچه دکل بی.تی.اس شبکه تلفن برای رفع مشکل پوشش مخابراتی بیمارستان علامه بهلول گنابادی در این مکان نصب شده اما این سازه مخابراتی نشست و برخاست بالگرد اورژانس هوایی را به مخاطره انداخته لذا عملیات پروازی آن تا رفع مشکل متوقف شد. 

فرماندار گناباد هم در این زمینه گفت: مشکل اصلی، وجود این دکل مخابراتی نیست بلکه ارتفاع سازه مشکل‌آفرین می‌باشد که کاهش آن مستلزم زمان، صرف هزینه،‌انتخاب پیمانکار و طی مراحل قانونی است.

حامد قربانی حفاظت از ایمنی پروازهای بالگرد اورژانس هوایی همزمان با رفع مشکل آنتن‌دهی در محدوده بیمارستان علامه بهلول را از دغدغه‌های این شهرستان اعلام و بیان کرد: بیمارستان علامه بهلول در نقطه کور مخابراتی قرار داشت لذا رفع این نقص برای ارتقاء ظرفیت مخابراتی گناباد در دست پیگیری قرار گرفت. 

وی افزود: نصب و راه‌اندازی دکل جدید مخابراتی، نه تنها مشکل آنتن‌دهی تلفن همراه بیمارستان و شهروندان گنابادی را برطرف کرده بلکه در پی شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مدارس و دانشگاهها، از همین ظرفیت جدید با تقویت شبکه اینترنت برای برپایی کلاسهای مجازی استفاده شد.

فرماندار گناباد ادامه داد: با این وجود نصب دکل مخابراتی با ۴۸ متر ارتفاع سبب نگرانیهایی برای دانشگاه علوم پزشکی و اورژانس هوایی گناباد شد لذا نشستهایی بین دانشگاه و اداره مخابرات شهرستان برگزار شد اما توافقی به دست نیامد. 

وی گفت: فرمانداری گناباد همت خود را معطوف بر رفع این مشکل کرد و مکاتباتی را با مدیرکل فناوری اطلاعات خراسان رضوی و حتی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ترتیب داد زیرا هر دو ظرفیت اورژانس هوایی و مخابرات امکاناتی ارزشمند برای شهرستان هستند لذا اولویت بر حفاظت از ایمنی پروازهای بالگرد اورژانس هوایی قرار گرفت.

رییس اداره مخابرات گناباد هم به خبرنگار ایرنا گفت: اقدام برای کاهش ارتفاع دکل مخابراتی بخاطر قرار گرفتن در موعد برگزاری آزمون سراسری کنکور و لزوم پرهیز از اختلال در ارتباطات ظرف روزهای اخیر صورت نگرفت.

اکبر موذن افزود: با پایان یافتن کنکور سراسری، ظرف سه روز آتی عملیات کاهش ارتفاع دکل بی.تی.اس شبکه تلفن همراه در محدوده مورد نظر دانشگاه علوم پزشکی و اورژانس هوایی گناباد اجرا می‌شود.

رییس مرکز اوژانس پیش بیمارستانی و حوادث دانشگاه علوم پزشکی گناباد نیز به خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به موقعیت این شهرستان در جنوب خراسان رضوی و نقطه معین امدادرسانی منطقه‌ای، اورژانس هوایی یکی از ظرفیتهای بسیار مهم برای ارائه خدمات امدادی به مردم، بیماران و مصدومان حوادث جاده‌ای و بحرانی است.

دکتر امین زمانی افزود: اورژانس هوایی گناباد از آغاز فعالیتش تاکنون ۳۰۰ ماموریت و هر ماه بطور متوسط ۱۵ مورد عملیات امدادی توسط بالگرد انجام داده است.

وی امداد و انتقال مصدومان و بیماران به بیمارستان بهلول گنابادی، بیمارستانهای مشهد در مرکز استان خراسان رضوی و امدادرسانی هنگام حوادث طبیعی مانند سیل در سیستان و بلوچستان را از عمده‌ترین ماموریتهای صورت گرفته توسط اورژانس هوایی گناباد برشمرد.

اورژانس هوایی گناباد مجهز به یک دستگاه بالگرد BK۱۱۷ به عنوان پرنده غیرنظامی تخصصی و مجهز امداد تا شعاع ۱۵۰ کیلومتری از مرکز گناباد در محدوده شهرستانهای کاشمر، بردسکن، خلیل‌آباد، فردوس، خواف، بجستان، رشتخوار و مه‌ولات در جنوب خراسان رضوی و بخشهایی از خراسان جنوبی، از تیر ماه ۱۳۹۷ فعال شده است. 

مرکز شهرستان ۹۰ هزار نفری گناباد در فاصله ۲۸۷ کیلومتری جنوب مشهد واقع است. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =