افزایش ۴۰ نیروی متخصص در دستور کار دانشگاه علوم پزشکی اراک است

اراک - ایرنا - معاون دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: افزایش ۴۰ نیروی متخصص (متعهد خدمت) در دستور کار این دانشگاه قرار دارد و با جدیت دنبال می‌شود.

دکتر «بهمن صادقی» روز شنبه به مناسبت روز پزشک در گفت و گو با ایرنا افزود: ۲۰۳ پزشک متخصص متعهد به خدمت در استان مرکزی وجود دارد که تا پایان شهریورماه جاری، ۴۰ پزشک متخصص دیگر به این جمع اضافه می‌شود و در ماه‌های آتی تعهد ۱۰ نفر از این پزشکان به پایان می‌رسد.

وی بیان کرد: علاوه بر این، ۱۶۸ پزشک متخصص مطب‌دار، ۱۰۲ پزشک عمومی و ۶۸ پزشک خانواده نیز در استان مرکزی فعالیت دارند و وضعیت این استان به لحاظ هرم جمعیتی پزشکان فعال مطلوب است.

معاون دانشگاه علوم پزشکی اراک ادامه داد: پزشکان در ۶ ماه اخیر با شیوع ویروس کرونا سختی‌ها و مشکلات زیادی را متحمل شده‌اند و در این مدت استان مرکزی ۲ شهید مدافع سلامت داشته که یکی از آنان پزشک بنام کشوری و دیگری از پزشکان خدوم وسختکوش عمومی استان بوده است.

دکتر صادقی اظهار داشت: در کنار پزشکان مدافع سلامت، استان مرکزی یک پرستار مدافع سلامت نیز تاکنون در مسیر خدمات به بیماران کرونا شهید شده  و شمار زیادی از کادر بهداشت و درمان این استان نیز در ۶ ماه اخیر به این ویروس مبتلا شده‌اند.

وی گفت: خطر ابتلا به ویروس کرونا برای پزشکان به‌دلیل ارتباط مستقیم با بیمار بیش از هر قشر دیگری است  اما با وجود خطرات زیاد کادر درمان متعهد و عاشق استان با جان و دل برای مقابله با کرونا مایه گذاشته‌اند.

معاون دانشگاه علوم پزشکی اراک اضافه کرد: از دست دادن نیروهای درمانی و متخصص فقدان بزرگ برای جامعه است و در بسیاری از موراد قابل جبران نیست.

دکتر صادقی اظهار داشت: دو موج رخ داده کووید ۱۹ توان زیادی از کارکنان بهداشت و درمان استان مرکزی گرفته و انتظار می‌رود مردم در ابتدا برای حفظ سلامتی خود و سپس برای کمک به مدافعان سلامت، پروتکل‌های بهداشتی را به‌صورت ویژه رعایت کنند و بدون ماسک از منازل خود خارج نشوند، فاصله اجتماعی را رعایت کنند، تنها برای مواقع ضروری بیرون آیند و از سفرهای غیرضرور و برگزاری مهمانی‌ها بپرهیزند.

وی تصریح کرد: مردم باید در برگزاری دهه اول محرم وآیین‌های عزاداری سرور و سالار شهیدان تنها بر اساس دستورالعمل‌های ستاد ملی مقابله با کرونا عمل کنند و بدانند هر نوع بی‌توجهی به دستورات می‌تواند آمار شیوع این بیماری با صورت چشمگیری افزایش دهد.

معاون دانشگاه علوم پزشکی اراک در بخش دیگری از سخنانش گفت: تمامی شهرستان‌های استان مرکزی از نعمت چهار تخصص اصلی بهره‌مند هستند و به زودی تخصص‌های زنان، بیهوشی و جراحی عمومی به‌صورت مشترک برای شهرستان‌های خنداب و کمیجان فعال می‌شود.

دکتر صادقی بیان کرد: تقویت پیکره انسانی متخصص بیمارستان‌های استان مرکزی از طریق انعقاد قرارداد با پزشکان بخش خصوصی در دستور کار قرار دارد.

استان مرکزی با دارا بودن ۱۲ شهرستان دارای بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر جمعیت است و در این استان حدود ۵۵۰ پزشک در بخش‌های مختلف فعالیت دارد.

اول شهریورماه به زاد روز حکیم بو علی سینا به عنوان روز پزشک نامگذاری شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =