۳۵ شی تاریخی موزه آبگینه ایران مرمت شد

تهران- ایرنا- مدیر موزه آبگینه و سفالینه ایران از مرمت ۳۵ شی تاریخی شیشه و سفال این موزه توسط کارشناسان میراث فرهنگی خبر داد.

حمید وکیل‌باشی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این آثار تاریخی شامل ۳۰ شیشه سنتی و پنج سفال و کوزه تاریخی چند هزار ساله است با همکاری ۴ گروه مختلف متخصصین میراث فرهنگی انجام شده‌است.

وی با بیان اینکه با گذشت سال‌ها مرمت این آثار انجام نشده‌بود، گفت: پاکسازی رسوبات و استحکام بخشی این آثار جزئی از اقدامات مرمتی بود که طی ۲ماه به اتمام رسیده‌است.

مدیر موزه آبگینه و سفالینه ایران همچنین از مرمت این مکان تاریخی نیز خبر داد و گفت: از سایر بخش‌های مرمتی این موزه می‌توان تعمیر و تعویض کف‌پوش، مرمت در و پنجره‌های چوبی تاریخی، تعمیر پلکان‌های داخلی بنا، تغییر بخش خدماتی موزه(سرویس بهداشتی)، رفع مداخلات مزاحم و مرمت ساختمان عنوان کرد که تا اواخر شهریور ماه این کارها به اتمام می‌رسد.

به گفته وکیل باشی، مرمت اشیا تاریخی و حفاظت قسمت های مختلف بنای قاجاری از خردادماه امسال توسط کارشناسان میراث فرهنگی درحال انجام است.

مدیر موزه آبگینه اضافه کرد: با شیوع کرونا و کاهش بازدید کنندگان بسیاری از برنامه‌ها به صورت مجازی و آنلاین به نمایش گذاشته می‌شود.

وی گفت: هم اینک بیش از ۲هزار ۶۴ شی تاریخی چند هزار ساله در این موزه تخصصی در معرض دید عموم قرار دارد و اطلاعات آنها نیز در سامانه جام(یکپارچه سازی اشیای تاریخی موزه ها) به ثبت رسیده‌است.

در حال حاضر ۲ هزار و ۶۴ قطعه سفال و شیشه تاریخی در موزه آبگینه تهران حفاظت می‌شود که از این تعداد ۸۹۹ آبگینه و شیشه، ۶۸۰قطعه سفال، ۲۴۲ بلور و ۲۴۳ شی نفیس است.

موزه‌ آبگینه یا همان خانه قوام السلطنه نخست وزیر دوران قاجار و پهلوی است که در خیابان سی تیر قرار دارد و در تاریخ هفت اردیبهشت ۱۳۷۷ به ثبت رسید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =