توزیع مرغ منجمد به قیمت مصوب در خوزستان از سرگرفته شد

اهواز - ایرنا - مدیرکل پشتیبانی امور دام خوزستان گفت: مرحله دوم توزیع مرغ منجمد در سطح استان به قیمت مصوب با هدف تعدیل بهای مرغ تازه روز شنبه شروع شد.

حمید بدوی روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود:توزیع مرغ منجمد به وزن ۴۰۰ تن با هماهنگی سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان بدون محدودیت ، به قرار هرکیلوگرم ۱۲۹هزار ریال در محل سردخانه و ۱۳۵هزار ریال در مراکز خرده فروشی و فروشگاه‌های زنجیره‌ای انجام می‌شود.
وی با بیان اینکه مرحله نخست توزیع مرغ منجمد در استان به وزن ۳۰۰تن به پایان رسید افزود:ذخایر مرغ منجمد خوزستان در وضعیت مناسبی قرار دارد و اداره کل پشتیبانی امور دام و سازمان صمت خوزستان مصمم به ادامه تزریق مرغ منجمد تا تنظیم بازار این فراورده پرمصرف هستند.     
بدوی با اشاره به اینکه توزیع مرغ منجمد بر روند کاهشی قیمت مرغ کشتار روز در یک ماه اخیر موثر بوده است افزود:قیمت هر کیلوگرم مرغ کشتار روز نباید بیشتر از ۱۵۰هزار ریال باشد.
بدوی با اشاره به افزایش بهای مرغ کشتار روز در ۲ ماه اخیر در سطح استان  اظهار داشت: افزایش قیمت مرغ کشتار روز یک موضوع کشوری است و علت اصلی آن به کاهش جوجه ریزی در سطح مرغداری‌ها و افزایش بهای نهاده‌ها برمی‌گردد که در دوره جدید با افزایش جوجه‌ریزی و افزایش عرضه این فراورده پروتئینی ، شاهد تعدیل و کاهش قیمت مرغ کشتار روز در بازار خواهیم بود.
در ۲ ماه اخیر افزایش غیرمنتظره و بی سابقه بهای مرغ کشتار روز در خوزستان ، بازار این فراورده پرمصرف را به شدت ملتهب و نابسامان کرد به گونه‌ای که بهای هر کیلوگر مرغ تا ۲۰۰هزار ریال نیز رسید.
هم اکنون در بازار اهواز هرکیلوگرم مرغ کشتار روز بین ۱۶۰ تا ۱۷۰هزار ریال عرضه می‌شود و به نظر می‌رسد عرضه مرغ منجمد در کاهش نسبی مرغ آماده طبخ موثر بوده است.
قیمت مرغ کشتار روز در خوزستان در مقایسه با استان‌های همجوار همچون لرستان حدود ۱۰هزار ریال گران‌تراست که این خود بر التهاب بازار این فراورده پروتئینی افزوده است.
مصرف سالانه مرغ در خوزستان حدود ۱۰۰هزار تن است که حدود ۶۵هزار تن در استان تولید و بقیه نیاز استان به این فراورده پرمصرف از دیگر استان‌ها به خصوص اصفهان ، لرستان ، مرکزی و فارس تامین می‌شود.

مرغداری صنعتی در خوزستان به علت شرایط سخت آب و هوایی و افزایش هزینه‌ها و بیماری‌ها با چالش‌هایی همراه است و بسیاری از مرغداری‌های سطح استان در فصل تابستان با مشکلات زیادی رو به رو هستند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha