تابستانه کتاب مازندران با فروش ۸۰۸ میلیون تومانی پایان یافت

ساری- ایرنا - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران از رشد ۸۹ درصدی فروش کتاب و افزایش چشمگیر استقبال مازندرانی‌ها برای خرید کتاب در طرح تابستانه کتاب امسال با خرید بیش از ۸۰۸ میلیون تومان کتاب خبر داد.

به گزارش ایرنا، طرح تابستانه کتاب ۱۳۹۹ که از ۱۸ تا ۳۰ مرداد به مدت ۱۳ روز همزمان با سراسر کشور در ۲۶ کتابفروشی معتبر مازندران نیز برگزار شده بود، با استقبال قابل توجه مازندرانی‌ها و رشد نزدیک به دو برابری تعداد کتاب‌های فروخته شده و ارزش ریالی این کتاب‌ها به پایان رسید.

این طرح امسال با شعار «کتاب بخوانیم، ایمن بمانیم» در ۷۵۹ کتابفروشی سراسر کشور از سوی مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی و آسان‌ شدن خرید کتاب برای علاقه‌مندان و خانواده‌ها برگزار شده بود که به استناد آمارهای ارائه شده توسط مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، در این استان رشدی قابل توجه از نظر استقبال مردمی داشت.

عباس زارع امروز شبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: در طرح تابستانه کتاب امسال مازندرانی‌ها از ۲۶ کتابفروشی عضو طرح در مجموع ۸۰۸ میلیون و ۱۵۸ هزار تومان کتاب خریداری کردند که نسبت به طرح بهارانه کتاب رشدی ۸۹ درصدی را نشان می‌دهد.

وی افزود: خانواده‌ها و کتاب‌دوستان مازندرانی از نظر تعداد کتاب‌های خریداری شده نیز در طرح تابستانه کتاب امسال آمار خوبی نسبت به بهارانه کتاب ثبت کردند. به طوری که آمار ۱۱ هزار و ۶۱۸ جلدی فروش کتاب در طرح بهارانه با رشد حدود ۷۹ درصدی در تابستانه کتاب به ۲۰ هزار و ۷۷۹ جلد رسید.

در طرح بهارانه کتاب که از ۲۰ تا ۳۰ اردیبهشت امسال برگزار شده بود مازندرانی‌ها از ۲۵ کتابفروشی عضو طرح در مجموع ۱۱ هزار و ۶۱۸ کتاب به ارزش ۴۲۶ میلیون تومان خریداری کرده بودند.

به گفته زارع، تابستانه کتاب ۱۳۹۹ از نظر پراکندگی جغرافیایی شهرستانی هم با توجه به عضویت کتابفروشی‌هایی از شرق تا غرب استان توزیع مناسبی داشت که این پراکندگی سبب شد شهروندان سراسر استان بتوانند از یارانه ۲۰ درصدی خرید کتاب بهره‌مند شوند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران ضمن ابراز خرسندی از افزایش استقبال مازندرانی‌ها به خرید کتاب در طرح تابستانه کتاب گفت: مازندران معمولا در جشنواره‌ها و رویدادهای ملی مرتبط با کتابخوانی یکی از استان‌های شاخص و برتر کشور محسوب می‌شود و هر سال نیز در طرح پایتخت کتاب ایران و روستای دوستدار کتاب نام استان ما دیده می‌شود. این ظرفیت‌ها و همچنین استقبال خوب و رو به شد مردم مازندران از خرید کتاب اهمیت توجه بیشتر همه نهادها و دستگاه‌ها به ترویج فرهنگ مطالعه را بیشتر می‌کند.

زارع افزود: شیوع کرونا و وضعیت خاصی که در ماه‌های اخیر برای همه بخش‌های فرهنگی ایجاد شد و زیان گسترده‌ای که به اقتصاد فرهنگ وارد کرد گریبان حوزه نشر و کتابخوانی را هم گرفته بود و به دلیل برگزار نشدن نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و همچنین نمایشگاه‌های مناسبتی کتاب فرصت عرضه کتاب با شرایط ویژه کم شد. خوشبختانه طرح‌های فصلی فروش یارانه‌ای کتاب بخشی از این خلاء را جبران کرد.

وی اظهار کرد: با توجه به استقبال رو به رشد مردم استان‌های مختلف از طرح‌های فصلی فروش کتاب، این طرح مانند فصل‌های گذشته احتمالا برای پاییز هم برگزار می‌شود که امیدواریم مازندرانی‌ها بیشتر از تابستانه کتاب از آن استقبال کنند.

در مرکز استان چهار کتابفروشی، در قائمشهر پنج کتابفروشی، در بابل چهار کتابفروشی، در چالوس سه مرکز شامل دو فروشگاه شهر کتاب این شهر و کتابسرای پردیس، در تنکابن کتاب‌فروشی بیگی و شهرکتاب، در بهشهر دو کتابفروشی کتاب و زندگی و فروشگاه شهر کتاب، در آمل فروشگاه کتاب کنج، در نوشهر فروشگاه شهر کتاب، در بابلسر دو فروشگاه شهر کتاب و همچنین شهر کتاب‌های رویان و محمودآباد مجری این طرح بودند.

مازندران، کرمان و گیلان با ۲۶ کتابفروشی عضو طرح تابستانه کتاب، از نظر تعداد کتابفروشی‌های عضو طرح در بین استان‌ها پس از تهران، اصفهان، خراسان رضوی، قم، کردستان، فارس و آذربایجان شرقی هشتمین استان کشور بودند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha