سفیر ایران در فرانسه نسبت به تضعیف جایگاه سازمان ملل هشدار داد

تهران- ایرنا- سفیر ایران در فرانسه گفت: یکجانبه‌گرایی و سعی در تضعیف نهادهای بین المللی و مشخصا سازمان ملل که برآمده از تجربه دو جنگ جهانی ویرانگر و مرگ میلیون‌ها انسان بی‌گناه در قاره اروپاست، می‌تواند به باز افروزی شعله‌های جنگ و خشونت در مناطق مختلف از جهان پرتنش کنونی بینجامد و تهدیدی جدی علیه صلح و امنیت جهانی باشد.

به گزارش ایرنا،‌«بهرام قاسمی» در رشته توئیتی  در حساب کاربری خود نوشت: «به نظر می رسد جهان به یکی دیگر از نقاط عطف تاریخی خود نزدیک می‌شود. دیگر تردیدی نیست که عرصه بین المللی و جهانی به سمت تغییری بنیادین پیش می‌رود و با یک جابجایی و تغییر شکل و تقسیم بندی متفاوت از گذشته مواجه است.»

وی ادامه داد: «رویکرد بسیاری از کشورهای جهان در مخالفت و عدم همراهی با اقدام اخیر آمریکا روایتی مثبت و سازنده از مسیر تکوین دیدگاه دقیق جهانیان و خواست آنها برای ایجاد سازوکارهای لازم در مخالفت با شکل گیری جهانی تک قطبی دارد. امروز در پرتو آگاهی و سرعت ارتباطات و با بهره گیری از آنچه طی چند دهه گذشته و بخصوص در چند سال اخیر بر جهان رفته است، به نظر می رسد جهان با صدایی رسا بیزاری خود از جهان تک صدایی را فریاد می زند.»

سفیر  ایران در فرانسه با نفی یک جانبه‌گرایی آمریکا نوشت: جهان تک قطبی و تلاش یک کشور برای اعمال سیاست‌های یک‌سویه خود بر دیگران، حاصلی جز افزایش فقر، عدم توسعه، افراط گرایی و تروریسم برای ملت‌های جهان نداشته است.

وی تضعیف سازمان ملل را تهدیدی علیه امنیت جهانی دانست و  ادامه داد: یکجانبه‌گرایی و سعی در تضعیف نهادهای بین المللی و مشخصا سازمان ملل که برآمده از تجربه دو جنگ جهانی ویرانگر و مرگ میلیون‌ها انسان بی‌گناه در قاره اروپاست، می‌تواند به باز افروزی شعله‌های جنگ و خشونت در مناطق مختلف از جهان پرتنش کنونی بینجامد و تهدیدی جدی علیه صلح و امنیت جهانی باشد.

قاسمی یادآورشد: برای تحقق چند صدایی و مخالفت با اعمال سیاست‌های زورمدارانه و جلوگیری از نادیده انگاشتن موازین بین المللی توسط یک قدرت، جهان در این بزنگاه مهم از تاریخ خود برای تحقق آرمان‌های مقدسی چون صلح و آزادی، عدالت و برابری، بزودی نیازمند یک انتخاب راهبردی و سرنوشت‌ساز خواهد بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =