۴ شهریور آغاز پذیرش دانشجو در دانشگاه علمی‌کاربردی

تهران- ایرنا- رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی از آغاز پذیرش نیمسال اول ۱۴۰۰- ۹۹ این دانشگاه از ۴ شهریور ماه با ظرفیت ۳۴۰ هزار دانشجو خبر داد.

محمدحسین امید امروز شنبه در نشست خبری اظهار داشت: پذیرش نیم سال تحصیلی جدید در رشته های مقطع کاردانی از ۴ تا ۱۱ شهریور ماه و مقطع کارشناسی از ۱۱ تا ۱۷ شهریور ماه آغاز می شود.

وی افزود: پذیرش امسال در ۶۱۶ رشته شامل ۳۱۲ رشته در مقطع کاردانی و ۳۰۴ رشته در مقطع کارشناسی صورت می گیرد. این تعداد رشته در ۵ هزار و ۲۹ کدرشته محل پذیرش می شود. 

امید گفت: متقاضیان دانشگاه علمی کاربردی در سال جاری نسبت به سال گذشته ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش داشته اند.

برگزاری مجازی کلاس های نظری

امید در ادامه اظهار داشت: ثبت نام در دانشگاه جامع علمی کاربردی به صورت مجازی و اینترنتی است و شروع کلاس های نیمسال نخست سال ۹۹ نیز از ۱۵ شهریور خواهد بود.

وی افزود: تمامی کلاس های نظری در نیمسال نخست ۹۹ به صورت مجازی برگزار می شود، اما کلاس های عملی به صورت حضوری و با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی برگزار خواهد شد.
امید با اشاره به وضعیت آزمون دروس باقی مانده عملی از ترم سال قبل تحصیلی عنوان کرد: مراکز حاضر در استان های قرمز تا پایان شهریور ماه برای برگزاری آزمون های عملی فرصت دارند.
رییس دانشگاه علمی کاربردی اظهار داشت: برای نیمسال نخست سال تحصیلی ۱۴۰۰-۹۹ در چهار گروه مختلف پذیرش داریم. 

رییس دانشگاه علمی کاربردی گفت: شروع ترم دانشگاه نیز از نیمه مهرماه است؛ در حالی که در برخی دانشگاه ها ترم جدید از آبان ماه آغاز می شود.
امید با اشاره به اینکه دانشگاه علمی کاربردی در سال تحصیلی جدید در چهار گروه مختلف پذیرش دارد، عنوان کرد: امسال به دلیل شرایط ویژه کرونا، خانواده ها ترجیح می دهند فرزندان شان در کنار آنها به تحصیل بپردازد. توصیه ما این است که به رشته های علمی کاربردی که در تمامی استان ها تمامی رشته ها ارائه می شود، توجه کنند.
وی ادامه داد: میزان اشتغال پذیرش دوره های مهارتی از دوره های نظری بیشتر است؛ به گونه ای که در سال های اخیر شاهد رشد ۲۰ درصدی میزان اشتغال دانش آموختگان علمی کاربردی در رشته های تحصیلی آنها بوده ایم. از میان ۷۰ درصد دانش آموختگان شاغل در بخش های مختلف تنها ۲۰ درصد افراد مشاغل مرتبط با رشته خود داشتند، اما این عدد در حال حاضر به ۴۰ درصد رسیده است.
رییس دانشگاه علمی کاربردی با طرح رقبت سنجی اشاره کرد و گفت: داوطلبان در این طرح می توانند آینده شغلی خود را بر اساس علائق و توانمندی ها انتخاب کند.
امید گفت: دانشگاه جامع علمی کاربردی تنها دانشگاهی است که دوره های مهارتی ویژه را ارائه و افراد را برای موضوعات دقیق و خاص تربیت می کند.

ارزیابی ۵۲۰ مرکز علمی کاربردی 
وی با اشاره به برگزاری دوره های پودمان و تک پودمان تصریح کرد: آخرین اقدام صورت گرفته در دانشگاه سطح بندی مراکز بود که سومین سال خود را سپری کرد. در این سطح بندی عواملی مانند مدیریت، دوره های آموزشی، مدرسان، اداری مالی و پژوهش و فناوری در نظرگرفته شد.
امید گفت: ۵۸ ملاک و ۱۸۳ نشانگر در سطح بندی مراکز علمی کاربردی در سراسر کشور مورد ارزیابی قرار گرفت و در ۴ سطح مختلف طبقه شد.
وی افزود: در سال جاری ۵۲۰ مرکز علمی کاربردی مورد ارزیابی قرار گرفت. بسیاری از مراکز ارتقا پیدا کردند. به دلیل اعمال نتایج سطح بندی، شاهد ارتقای کیفیت در مراکز بودیم. امسال هیچ مرکزی در سطح یک قرار نگرفت. مراکزی که در سطح یک قرار می گیرند، از پرداخت یک سوم بالاسری به سازمان مرکزی معاف هستند.

افزودن ۸۳۰ کدرشته محل
امید در ادامه گفت: در سال تحصیلی جدید شاهد افزایش پذیرش از نظر دوره های جدید بودیم و ۸۳۰ کدرشته محل امسال اضافه شد.
وی با اشاره به میزان افزایش ۲۰ درصدی شهریه در سال جدید گفت: دانشگاه علمی کاربردی کمترین میزان افزایش شهریه را با توجه به تورم داشته است. 
رییس دانشگاه علمی کاربردی تاکید کرد: سال گذشته ۲۰ مرکز علمی کاربردی به دلیل تداوم در سطح چهار تعطیل شدند.

پرداخت ۱۰۰ درصدی شهریه از طریق دریافت تسهیلات
امید با اشاره به امکان پرداخت تمام شهریه دانشجویان علمی کاربردی از طریق دریافت تسهیلات از صندوق رفاه دانشجویی این دانشگاه، اظهار داشت: در گفت وگو با برخی بانک ها، امکان دریافت تسهیلات برای پرداخت تمامی شهریه فراهم شده است.
وی همچنین اظهار داشت: ثبت نام در این دانشگاه بر اساس سوابق تحصیلی و معدل بوده است. 

تاسیس ۲۷ مرکز جدید علمی کاربردی
امید گفت: در مهر ماه ۹۹، ۲۷ مرکز جدید علمی کاربردی دانشجو می پذیرد. این مراکز در شهرهایی مانند آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، ایلام، اصفهان، بوشهر، تهران، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، قم، فارس، مازندران، استان مرکزی و یزد است.

دانشکده خبر مهرماه دانشجو می پذیرد
وی در ادامه به رفع مشکل دانشکده علمی کاربردی خبر اشاره کرد و گفت: مشکل مرکز خبر حل شده و در مهر ماه دانشجو می گیرد. موسسه مطبوعاتی ایران مسئول این مرکز است. امید همچنین از تاسیس مرکز خبر ایسنا به زودی خبر داد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =