وزیر خارجه چین: درخواست آمریکا برای مکانسیم ماشه غیرمنطقی است

پکن- ایرنا- «وانگ یی» وزیر خارجه چین اظهار کرد: درخواست آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه و برقراری دوباره تحریم ها علیه ایران کاملا غیرمنطقی است.

به گزارش ایرنا وانگ روز جمعه در حاشیه دومین گفت و گوی استراتژیک چین و پاکستان در هاینان واقع در جنوب چین به خبرنگاران گفت: دولت آمریکا رسما توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ میلادی را به نمایندگی از آمریکا امضا کرده است و در برابر جامعه بین المللی برای پایبندی به توافق مسئول است و تفاوتی هم ندارد که چه تحولاتی در دولت آمریکا بوجود آمده است.

وی با تاکید بر اینکه تغییر دولت ها تغییری در ماهیت موضوع نمی دهد، گفت: به همین سبب آمریکا باید به این توافق که امضا کرده است پایبند باشد و این مطابق با قوانین و حقوق بین الملل است.

به گفته وزیر خارجه چین، اگر آمریکا از توافقی که امضا کرده است خارج شود آن زمان این سوال پیش می آید که دیگر چه کشوری جرات و جسارت امضای یک توافق نامه با واشنگتن را دارد؟ کما اینکه این کشور به طور یکجانبه از برجام خارج و به دنبال آن با حجم عظیمی از مخالفت های بین المللی روبرو شد.

وانگ یی گفت: امروز آمریکا بعد از آنکه از این توافق خارج شد بازگشته است تا بتواند از حقوقی که توافق به کشورهای دیگر می دهد، بهره بگیرد و تقاضایش هم این است که خیلی زود تحریم ها علیه ایران اعاده شود درحالی که همه با تحمیل این تحریم های یکجانبه علیه ایران مخالف هستند و چنین درخواستی از سوی واشنگتن کاملا غیرمنطقی است.  

وی اضافه کرد: این چه شرایطی است که آمریکا بوجود آورده است اعتبار آمریکا چه شده است؟ اقتدار حقوق بین الملل را باید چکار کرد؟ اینها مسایل مهمی است ولی ظاهرا آمریکا فقط به منافع خودش توجه می کند و اگر موضوعی با آن سازگار نبود، به آن وقعی نمی نهد.  

وزیر خارجه چین تاکید کرد آمریکا نه تنها خودش به حقوق بین الملل و قانون پایبندی نشان نمی دهد بلکه دیگران را مجبور می کند تا مانند آن کشور عمل کنند و حتی آنها را به تحریم تهدید می کند واقعا این چه منطق مزخرفی در دنیای امروز است!؟

 وانگ یی گفت: هر توافق بین المللی محصول مذاکرات و مصالحه و سازش بین همه جوانب ذی ربط است چین متوجه است که برخی کشورها عقیده دارند در توافق هسته ای ایران به اندازه کافی به وضعیت امنیت منطقه توجه نشده است و در همین راستا چین پیشنهاد سازنده ای داده است ابتدا باید قاطعانه از اعتبار و اقتدار توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ ایران حفظ و حراست شود و پس از آن در گفت و گوی جامعی دیگر همه طرف ها می توانند نگرانی هایشان را مطرح کرده و به پیشبرد صلح و ثبات مساعدت نمایند و چین همچنان بر سر پیشنهاد خود هست.  

وزیر خارجه چین درباره مساله منع تکثیر تسلیحات هسته ای گفت که چین همیشه بر عاری سازی دنیا از این سلاح ها تاکید کرده است سیاست هسته ای چین در میان کشورهای اتمی بسیار مترقی است و چین از همه قدرت های هسته ای دعوت می کند که برای عاری سازی دنیا از تسلیحات اتمی نقش سازنده ای ایفا کنند و چین نیز در این راستا مایل به ایفای نقشی مثبت و سازنده است.

وی در ارتباط با گفت و گوهای استراتژیک چین و پاکستان هم گفت: وزرای خارجه دو کشور در نشست امروز توافق کردند که ساخت مشترک "کمربند و جاده" تسریع شود تا منافع بیشتری برای دو ملت به ارمغان آورد.  

وانگ با بیان اینکه ساخت کریدور اقتصادی چین و پاکستان وارد مرحله جدیدی شده است و نقش مهمی در احیای پاکستان بازی خواهد کرد گفت:  در این نشست تصویب شد که دو طرف پروژه های در دست ساخت را به موقع به اتمام برسانند و در زمینه های مختلف پارک های صنعتی، آموزش منابع انسانی، کاهش فقر، مراقبت های پزشکی و کشاورزی با یکدیگر همکاری کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =