امربه‌معروف و نهی از منکر مهم‌ترین هدف قیام عاشورا بود

کرج - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان البرز و امام جمعه کرج با بیان اینکه مهمترین هدف قیام عاشورای حسینی، امر به معروف و نهی از منکر بوده، گفت: به همین دلیل است که اولین هفته ماه محرم الحرام را هفته امر به معروف و نهی از منکر نامگذاری کرده اند.

آیت الله سید محمدمهدی حسینی همدانی در بیست و پنجمین خطبه مکتوب نماز جمعه این هفته کرج و همزمان با نخستین روز ماه محرم الحرام، افزود: حماسه کربلا و ابعاد مختلف آن با آغاز ماه محرم و ایام شهادت امام حسین (ع) و یارانش در حماسه کربلا بیشتر مورد توجه قرار می گیرد و  علماء و دانشمندان با گرایش‌های مختلف اعتقادی، اخلاقی، عرفانی و...به بررسی این انقلاب عظیم می‌پردازند و بهره می‌برند.

وی یکی از آن مقوله‌ها را بحث امربه‌معروف و نهی از منکر دانست و اظهار داشت: این دو مقوله از شریف‌ترین و مهم‌ترین واجبات الهی بود که بقیه فرائض در مقابل آن کوچک شمرده‌شده است.

فریضه‌ای که از جهات مختلف مورد دقت است تا جایی که اگر مردم در این واجب مشارکت داشته باشند جامعه از همه جهت سالم خواهد ماند.

وی گفت: اگر نظام اسلامی بتواند همه شهروندان را در مبارزه با فساد و بزهکاری مشارکت دهد به یکی از وظائفش که پیشگیری از معصیت و بزهکاری است دست پیداکرده است.

مسوولان به خاطر نفوذ و تأثیری که بر افراد جامعه دارند، در این زمینه وظیفه بیشتری هم بر عهده‌دارند و تحقق این دو واجب در حد کلان ابتدا بایستی از حاکمیت و مسوولان شروع شود.

وی تاکید کرد: استفاده از استعدادهای مردمی در مقابله با کجی ها و بزهکاری باید هنر یک مسوول باشد که این کار موجب به وجود آمدن مراقبت عمومی شده و آرام‌آرام ارزش‌های معنوی و اخلاقی را تقویت و هنجارهای اجتماعی را تثبیت و موجب رشد فرهنگی جامعه می‌شود و  علاوه بر آن رابطه بین مردم و دستگاه‌های مجری مبارزه با فساد بدون هیچ هزینه ای هم تقویت می‌شود.

امام جمعه کرج همچنین با اشاره به اینکه شهروندان بایستی مرتبط تذکر داده و مطالبه گری داشته باشند، گفت: در بعضی موارد به دلیل از بین نرفتن نظم اجتماعی و ایجاد فتنه ها، این امر از اختیار مردم خارج و به دستگاه های مربوطه سپرده می شود.

انقلاب اسلامی با تاسی از قیام عاشورا به پیروزی رسید

آیت الله حسینی همدانی خاطرنشان کرد: بر اساس امربه‌معروف و نهی از منکر و تأسی به قیام امام حسین (ع)، امام راحل انقلاب اسلامی را با کمک مردم آغاز کرد و پیش برد و به پیروزی رساند که به تعبیر رهبر معظم انقلاب ایجاد حکومت اسلامی یکی از معروف‌هاست.

مقام معظم رهبری نیز فرموده اند که «بعضی تصوّر می‏کنند امربه‌معروف و نهی از منکر منحصر می‏شود به این‏که انسان به فلان زن یا فلان مردی که یک فرع دینی را رعایت نمی‏کند تذکّر بدهد؛ البتّه این‏ها امربه‌معروف و نهی از منکر است امّا مهم‏ترین قلم امربه‌معروف و نهی از منکر نیست.

مهم‏ترین قلم امربه‌معروف و نهی از منکر عبارت است از امر به بزرگ‏ترین معروف‌ها و نهی از بزرگ‏ترین منکرها. بزرگ‏ترین معروف‌ها در درجه‏ی اوّل عبارت است از ایجاد نظام اسلامی و حفظ نظام اسلامی؛ این امربه‌معروف است. معروفی بالاتر از ایجاد نظام اسلامی و حفظ نظام اسلامی نداریم؛ هرکسی که در این راه تلاش کند، امربه‌معروف است؛ حفظ عزّت و آبروی ملّت ایران، بزرگ‏ترین معروف است».

وی با بیان درس های کربلا، گفت: کربلا حادثه نیست که عده‌ای می‌گویند حادثه کربلا، کربلا و عاشورا یک مکتب است، جریان مبارزه حق و باطل، عدالت و ظلم و یک جریان تاریخی است.

وی ادامه داد: این جریان و مکتب از قبل بود و تا قیامت هم ادامه دارد لذا یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های انقلاب حسینی که برای انقلاب ما هم الگو بود در بحث امربه‌معروف و نهی از منکر استکبارستیزی و ظلم‌ستیزی است.

نماینده ولی فقیه در استان البرز یادآور شد: تا استکبار به‌عنوان بزرگ‌ترین منکر از بین نرود تمدن اسلامی به‌عنوان بزرگ‌ترین معروف، تحقق پیدا نمی‌کندو با استفاده از همین اصل تا امروز و بعدوی  از این، باتحمل همه فشارها و سختی‌ها در مقابل استکبار ایستاده‌ایم.

وی گفت: قدرت بازدارندگی خود را تقویت کرده‌ایم که همین روزها دیدید که جوانان غیور کشور در صنعت موشکی و دفاعی و دیگر تجهیزات برگ زرین دیگری بر این کتاب قطور اضافه کردند و به فضل خدای تعالی به حدی از اقتدار و استحکام رسیده‌ایم که دشمن خائف است از اینکه رودررو به مبارزه بیاید.

وی افزود: البته دشمن از جنگ‌های نیابتی، نرم، فرهنگی و اقتصادی غافل نیست ولی از آنجا که تا امروز جبهه استکباری و در رأس آن‌ها آمریکای جنایت‌کار هرروز خدعه‌ی جدیدی بکار گرفته‌اند تا محور مقاومت و بخصوص ایران را از ادامه مبارزه منصرف کنند، اما به یاری خدا نتوانسته‌اند کاری از پیش ببرند و هرروز شکست جدیدی را تجربه کرده‌اند.

توکل به خدا، پیروی از هدایت‌های امام جامعه و اعتماد به مردم می‌تواند مدعی ابرقدرتی را منکوب کند

امام جمعه کرج با اشاره به شکست راهبردی مفتضحانه‌ای که در سازمان ملل از ایران خوردند اشاره کرد و اظهار داشت: این پیروزی نشان داد، توکل به خدا و پیروی از هدایت‌های امام جامعه و اعتماد به مردم کشور را تبدیل به قدرتی می‌کند که می‌تواند در سازمان ملل، اجماع بین‌المللی را به هم بزند و مدعی ابرقدرتی را منکوب کند و پیام قدرتمند بودن خودش را به گوش دیگران برساند.

وی اظهار امیدواری کرد که مسوولین این موفقیت را با تصمیم غلط از بین نبرند و توجه داشته باشند که اروپا ولو ممتنع رأی داد اما حقه بازیست که در موقع لزوم و زمان مقرر به نفع منافع غرب و بخصوص آمریکا عمل خواهد کرد، همان‌طور که تا حال این‌گونه بوده است.

کشورهای مرتجع منطقه به‌زودی از این اشتباه راهبردی پشیمان خواهید شد

آیت الله حسینی همدانی خطاب به بعضی کشورهای مرتجع منطقه، گفت: اربابانتان که شما را گاو شیرده می‌دانند، بدانید که از خوش‌رقصی‌هایی که برای این جنایتکاران غاصب که شما را گاو هم نمی‌دانند دارید، طرفی نخواهید برد و آرمان فلسطین با این کارها ضربه نمی‌خورد.

وی گفت: حداقل می‌گذاشتید این روابط همچون ۲۰ سال گذشته پنهان می‌ماند، گمان می‌کنید اگر رژیم پلید اسرائیل را به رسمیت بشناسید خاورمیانه جدید محقق می‌شود و جبهه مقاومت دچار تزلزل می‌شود و شکست‌هایی که در عراق و لبنان و یمن خورده‌اند را جبران می‌کنید؟ بدانید به‌زودی از این اشتباه راهبردی که کردید پشیمان خواهید شد.

وی با اشاره به تاکید بر بحث استکبارستیزی در حماسه اباعبدالله الحسین (ع)، بیان داشت: به‌هرتقدیر امسال به خاطر این ویروس مهاجم و منحوس روش عزاداری فرق کرده اما همه باید این را خوب بدانند که به‌هیچ‌وجه عزاداری نباید ترک شود ولو شده با زدن یک پرچم مشکی جلوی درب مغازه و منزل عشق و ارادت خودتان را به سیدالشهداء (ع) نشان دهید.

امام جمعه کرج ادامه داد: اگر با بازی درآوردن و هرروز چیزی گفتن می‌خواهند مردم و هیئتی‌ها و مسجدی‌ها را خسته کنند و نگذارند شعائر حسینی توسعه پیدا کند، بیائید همه باهم تظاهرات حسینی را بیش‌ازپیش به رخ بکشید و شهر را یکپارچه با پرچم و پیام‌های حسینی سیاه‌پوش و عزادار کنید.

همچنین در کوچه و خیابان مجالس کوچک عزاداری با حفظ دستورالعمل‌ها و بدون مزاحمت برای دیگران برپا کنید.وی گفت: ادامه طرح همدلی و مواسات و هم‌چنین اقامه عزا را هر شب و روز با توسل به یکی از شهداء کربلا به نیت کادر درمانیِ یکی از بیمارستان‌ها انجام دهید و از کودکان و نوجوانان در امور عزاداری بیشتر استفاده کنید و ترند فضای مجازی را با فراخوان و برنامه‌های سراسری و فراوان به خود اختصاص دهید.

باید آموزش را به مساجد برگرداند

آیت الله حسینی همدانی با اشاره به اینکه امروز ۳۱ مرداد به مناسبت به آتش کشیده شدن مسجدالاقصی توسط دژخیمان صهیونیست روز جهانی مساجد نامیده شده، افزود: صحبت راجع به مساجد و قدرت نرمی که در پیشبرد اهداف عالی اسلام و انقلاب دارند مفصل است و وقت دیگری را می‌طلبد اما به مناسبت به مواردی اشاره می‌کنم.

وی تصریح کرد: حضرت امام (ره) در تعریف مسجد فرمودند «مراکزی که مراکز بسط حقیقت است، بسط فقه اسلام است و آن مساجد است، این‏ها را خالی نگذارید، این یک توطئه است که می‏خواهند مسجدها را کم‏کم خالی کنند. این مساجد، سنگرهای اسلام است. … مسجد، مرکز اجتماع سیاسی است. … حفظ مساجد، امروز جزء اموری است که اسلام به او بسته است».

مدیریت و مهار آسیب های اجتماعی یکی از توانمندی های مسجد است

نماینده ولی فقیه در استان البرز بیان داشت: یکی از توانمندی‌های مسجد که در این روزهایی که مبتلابه کرونا هستیم خودش را به‌خوبی نشان داد، توان مدیریت و مهار آسیب‌های اجتماعی است زیرا مسجد به‌واسطه مردم‌نهاد بودن ظرفیتی دارد که می‌تواند مشارکت‌های مردمی در امور خیر و کم کردن آسیب‌های اجتماعی را مدیریت کند.

وی یکی از وظائف مسوولان در رده‌های مختلف را توانمند کردن مساجد برشمرد و گفت: مساجد باید بتوانند نقش محوری خودشان را در محلات به‌خوبی ایفا کنند زیرا وقتی بررسی می‌کنیم که چرا به این‌همه آسیب در جامعه مبتلا شده‌ایم می‌بینیم کارکرد مساجد به ادله مختلف کم شده و آن نقش اثربخشی که داشته از بین رفته است.

امام جمعه کرج، انقلاب اسلامی را ولیده ی مساجد دانست و افزود: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، هم حماسه دفاع مقدس را مساجد پشتیبانی کردند و مسوولان درجه‌یک نظام اسلامی در سال‌های اول باآن‌همه خدمات بی‌نظیر همگی مسجدی بودند.

وی اضافه کرد: بیش از ۹۵ درصد از شهدا، مسجدی بودند و امروز هم مساجد هستند که می‌توانند نقش ایفا کنند اگر متولیان به این باور برسند.

خیلی سعی می‌کنند مساجد بی‌رونق و منزوی باشند تا حدی هم موفق شده‌اند و این به طور قطع یک توطئه است.

وی ادامه داد: متأسفانه دیده می‌شود شهرک‌هایی با جمعیت زیاد ساخته می‌شود اما بااینکه قانون ساخت مسجد را در نظر داشته با بی‌توجهی مسجدی ساخته نشده و با شیطنت کانون مؤثر محلی را از بین برده‌اند.

وی گفت: اگر ما هدف انقلاب اسلامی را تحقق تمدن اسلامی می‌دانیم باید به الزامات آن‌هم ملتزم باشیم و قطعاً مساجد با کارکردهای مختلف سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، تربیتی و… که دارند، محور ساختار تمدن اسلامی هستند.

حسینی همدانی افزود: تمدن اسلامی با کشور و شهر و محله و خانواده اسلامی محقق می‌شود که محور همه این‌ها مسجد است.

وی اظهار داشت: بعد از انقلاب در بعضی دوره‌ها با قدرت گرفتن بعضی جریان‌های سکولار، روح دین‌داری تضعیف شد و نقش دین در جامعه پردازی کنار گذاشته شد.

امام جمعه کرج تاکید کرد: باید تلاش کرد آموزش را به مساجد برگرداند و کرسی‌های مختلف علمی را راه‌اندازی کرد و لااقل مباحث مربوط به علوم انسانی را نشر و گسترش داد.

نقش مساجد در تحولات فرهنگی و تربیتی، سیاسی، اقتصادی، آسیب‌های اجتماعی، مواسات و همدلی، حقوقی و قضائی و ده‌ها موضوع دیگر را نباید نادیده گرفت.

دولت از انتقاد بجا و مؤثر منتقدین و دلسوزان ناراحت نباشد

امام جمعه کرج با اشاره به نزدیک شدن روز دوم شهریور و آغاز هفته دولت، یاد و خاطره شهیدان بزرگوار و خادمان ملت رجائی و باهنر را گرامی داشت و گفت: از دولت‌مردان می‌خواهیم تا در این مدت باقی‌مانده سبد خدماتی خود به مردم شریف و عزیز ایران را پرتر کرده با طرح‌های ویژه و فوری در جهت از بین بردن مشکلات اقتصادی و بیرون رفت از رکود و تورم و بیکاری و ایجاد اشتغال و تولید و جهش آن اقدامات مؤثری داشته باشند.

وی تاکید کرد: همچنین از انتقاد بجا و مؤثر منتقدین و دلسوزان ناراحت نباشید که راه رشد و بالندگی همین است.

نماینده ولی فقیه در استان البرز در ادامه گفت: در استان نماینده عالی دولت بداند که اگر مدیری در هر رده‌ای خطا و تخلف و یا کم‌کاری و سنگ‌اندازی دارد و مردم را نسبت به کارآمدی نظام مأیوس می‌کند بااینکه مکرر تذکر داده‌شده و مساله هم محرز است باز در مسئولیتش باقی است، نزد خدای تعالی و شهدای گران‌قدر عذری ندارد.

وی افزود: بکار گیری اقوام و نزدیکان بدون اینکه سابقه و صلاحیت لازم را داشته باشند که بعضی مدیران به این کار اقدام دارند خلاف است.

وی بیان داشت: بکار گیری کسانی که پرونده قضائی دارند در شوراها و شهرداری‌ها و مراکزی که از بیت‌المال ارتزاق می‌کنند نیز خلاف است و آن عده‌ای هم که خیال می‌کنند می‌توانند با جابجا کردن افراد در مسوولیت‌ها و چینش افراد طبق میل خودشان در آینده از مزایایی بهره‌مند باشند سخت در اشتباه هستند.

وی گفت: مردم به‌خوبی هوشیار شده‌اند و خوب می‌فهمند چگونه زر و زور و تزویر به تکاپو افتاده‌اند و بااینکه بعضی بعض دیگر را مدت‌ها ترد می‌کردند، چطور امروز باهم یک‌کاسه شده‌اند تا به اهداف سودجویانه خود برسند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =