عجایب لیگ برتر در پساکرونا/پرسپولیس بازهم قهرمان و استقلال سوم شد/شاهین سقوط کرد

تهران - ایرنا - لیگ برتر بعد از تعطیلی به خاطر شیوع ویروس کرونا دوباره از سر گرفته شد و ۹ هفته باقیمانده به انجام رسید؛ در جدول این هفته‌های باقیمانده اتفاقات جالب توجهی رخ داد.

به گزارش ایرنا، نوزدهمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران به عجیب‌ترین شکل ممکن و پس از یک سال به اتمام رسید. پرسپولیس برای چهارمین سال متوالی قهرمان شد؛ استقلال و فولاد به سهمیه قطعی آسیا رسیدند و شاهین بوشهر به اتفاق پارس جنوبی جم راهی لیگ یک شدند.

در این فصل مسابقات به دلیل شیوع ویروس کرونا چند ماه برگزار نشد و بعد از آغاز مجدد رقابت‌ها ۹ هفته لیگ به اضافه یک بازی عقب افتاده از هفته هفدهم بین تیم های فولاد و استقلال به انجام رسید؛ یعنی به جز استقلال و فولاد که ۱۰ بازی انجام دادندباقی تیم‌ها با انجام ۹ بازی به کار خود پایان دادند.

اما جدول لیگ بعد از بازگشایی مجدد مسابقات را اگر نگاه کنیم نکات قابل توجهی دستگیرمان می‌شود که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

- پرسپولیس، شاهین و پارس تنها تیم‌هایی بودند که رتبه‌شان بعد از کرونا با رتبه کلی‌شان در جدل فرقی نکرد. پرسپولیس بعد از شروع مجدد مسابقات باز هم بیشترین امتیاز را به دست آورد و شاهین نیز در ۹ هفته آخر بدترین عملکرد را از آن خود کرد.

- تمام تیم‌ها بعد از شروع مجدد مسابقات توانستند به برد برسند.پرسپولیس هم با کسب ۶ برد بهترین عملکرد را داشت و در ۶۶ درصد مسابقات خود در ۹ هفته پایانی به برتری دست پیدا کرد.

- تیم‌های پیکان و نساجی بیشترین پیشرفت را در ۹ هفته آخر لیگ داشتند. آنها بعداز بازگشایی مجدد مسابقات صعود زیادی داشتند. نساجی در لیگ نهم شد اما بعد از کرونا، رتبه چهارم را به خود اختصاص داد. پیکان هم با عبدالله ویسی با اینکه در مجموع عنوان سیزدهم را به دست آورد اما در ۹ بازی پایانی در جایگاه پنجم قرار گرفت.

- نساجی مازندران تنها تیم بدون باخت لیگ در دوران پساکرونا بود. این تیم در ۹ بازی که انجام داد سه برد و ۶ تساوی را به دست آورد. در سوی مقابل ماشین‌سازی با ۶ باخت بدترین عملکرد را از این حیث داشت.

- نفت مسجدسلیمان که در لیگ رتبه هشتم را برای خود کرد جزو بدترین تیم‌ها بعد از کرونا بود و در رده یازدهم قرار گرفت. صنعت نفت ابادان هم به همین شکل نمایش بدی داشت و با وجود قرار گرفتن در رده هفتم، در ۹ بازی پایانی تنها ۲ برد به دست آورد و تیم دوازدهم شد.

- سه تیم تراکتور، سپاهان و شهرخودرو به ترتیب در جدولِ ۹ هفته پایانی رتبه‌های هفتم، هشتم و نهم را به دست آوردند و سهمیه مستقیم حضور در لیگ قهرمانان آسیا را از دست دادند. این سه تیم نمایش جالب توجهی در این هفته‌ها نداشتند و به جز تیم تبریزی آن ۲ تیم دیگر دست به تغییر سرمربی هم زدند اما حاصلی برایشان نداشت.

- استقلال با فرهاد مجیدی سومین تیم برتر بعد از کرونا بود. آنها وقتی لیگ مجددا شروع شد در جایگاه پنجم قرار داشتند ولی توانستند دو رده صعود داشته باشند و در مجموع نیز عنوان دومی را به خود اختصاص دادند. تنها باخت تیم فرهاد مقابل فولاد رقم خورد. پرسپولیس هم فقط یک شکست داشت و به ذوب‌آهن باخت. تیم یحیی با بی‌رحمی هر چه تمام‌تر اکثر رقبای خود را از پیش رو برداشت تا نشان دهد به حق قهرمان لیگ شده است.

یک- پرسپولیس تهران: ۶ برد، ۲ مساوی و یک باخت: ۲۰ امتیاز (رتبه لیگ اول)

دو- فولاد خوزستان(۱۰ بازی): پنج برد، سه مساوی و ۲ باخت: ۱۸ امتیاز (رتبه لیگ سوم)

سه- استقلال تهران( ۱۰ بازی): چهار برد، پنج تساوی و یک باخت: ۱۷ امتیاز (رتبه لیگ دوم)

چهار- نساجی مازندران: سه برد، ۶ مساوی و صفر باخت: ۱۵ امتیاز (رتبه لیگ نهم)

پنج- پیکان تهران: سه برد، پنج مساوی و یک باخت: ۱۴ امتیاز (۳+) (رتبه لیگ سیزدهم)

شش- گل‌گهر سیرجان: چهار برد، ۲ مساوی و سه باخت: ۱۴ امتیاز (۰)(رتبه لیگ دهم)

هفت- تراکتور تبریز: سه برد، چهار مساوی و ۲ باخت: ۱۳ امتیاز (رتبه لیگ چهارم)

هشت- سپاهان اصفهان: سه برد، سه مساوی و سه باخت: ۱۲ امتیاز (رتبه لیگ پنجم)

نه- شهرخودرو مشهد: ۲ برد، پنج مساوی و ۲ باخت: ۱۱ امتیاز (رتبه لیگ ششم)

ده- سایپا تهران: یک برد، هفت مساوی و یک باخت: ۱۰ امتیاز (رتبه لیگ چهاردهم)

یازده- نفت مسجدسلیمان: ۲ برد، سه مساوی و چهار باخت: ۸ امتیاز (۱-) (رتبه لیگ هشتم)

دوازده- ذوب‌آهن اصفهان: ۲ برد، ۲ مساوی و پنج باخت: ۸ امتیاز (۲-) (رتبه لیگ دوازدهم)

سیزده- صنعت نفت آبادان: ۲ برد، ۲ مساوی و پنج باخت: ۸ امتیاز (۳-) (رتبه لیگ هفتم)

چهارده- ماشین‌سازی تبریز: ۲ برد، یک مساوی و ۶ باخت: ۷ امتیاز (۴-) (رتبه لیگ یازدهم)

پانزده- پارس جنوبی جم: یک برد، چهار مساوی و چهار باخت: ۷ امتیاز (۶-) (رتبه لیگ پانزدهم)

شانزده- شاهین بوشهر: یک برد، سه مساوی و پنج باخت: ۶ امتیاز (۱۰-) (رتبه لیگ شانزدهم)

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =