طشت‌گذاری محرم در آستارا با فاصله‌اجتماعی برگزار شد

آستارا - ایرنا - عزاداران حسینی در آستارا آئین طشت‌گذاری ماه محرم را با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی در مساجد این شهرستان برگزار و برنامه‌های سوگواری را آغاز کردند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، عزاداران حسینی شهرستان آستارا پنجشنبه شب طشت ها را بر دوش ریش سفیدان محلات به مساجد آورده و با شور و شوق خاص و شعار الدخیل یا اباالفضل، گرداگرد آنها عزاداری کردند.

این آئین در مساجد صاحب الزمان (عج)، محمد رسول الله (ص)، بقعه امام زادگان ابراهیم و قاسم (ع) و خیمه گاه حضرت ابوالفضل (ع) و تعدادی از هیات ها و تکایای مذهبی آستارا برگزار شد.

مداحی احوالات تشنگان و سقای کربلا مورد توجه مردم عزادار قرار می گیرد و روز به روز، حال و هوای محرم و عزاداری بر امام حسین (ع) و یاران باوفایش، فضای شهر را در بر می گیرد.

حجت الاسلام محمد مهدی حبیبی سرپرست اداره تبلیغات اسلامی آستارا گفت: سینه زنی و زنجیرزنی در فضای بیرون مساجد برگزار خواهد شد و ۱۰۰ مداح در دهه نخست ماه محرم در آستارا مداحی می کنند و مداحان به لحاظ تاثیرگذاری شعر نسبت به سخنرانی، در انتخاب اشعار به جایگاه اهل بیت (ع) توجه کنند.

بر اساس روایت ها، امام سوم شیعیان در روز ۲۷ ذی الحجه آب مشک ها را در طشت ها ریخت و لشکر حر و اسب های سپاه او را سیراب کرد، اما آنها چند روز بعد، آب فرات را از خاندان و یاران امام حسین (ع) دریغ کردند. 

بیماری کرونا که بیش از ۲۰۰ کشور جهان را درگیر خود کرده، محدودیت هایی در همه بخش های جامعه از جمله در آئین های مردمی ایجاد کرده است و مسئولان برای مقابله با شیوع ویروس آن، بر رعایت بهداشت تاکید می کنند.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب مرکز استان گیلان واقع شده و بیش از ۱۰۰ مسجد و هیات مذهبی در آن فعال است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =