نماینده مجلس آمریکا:دولت ترامپ، آمریکا را در صحنه جهانی شرمسار کرد

 نیویورک- ایرنا- نایب رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، با رد ادعای دولت ترامپ برای داشتن حق استفاده از مکانیسم ماشه، گفت: دولت ترامپ ایالات متحده را در صحنه جهانی شرمسار کرد.

خواکین کاسترو عصر پنج‌شنبه پس از آنکه مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به سازمان ملل متحد آمد و درخواست خود را برای فعال سازی مکانیسم ماشه علیه ایران ارائه داد، این بیانیه را منتشر کرد.

وی افزود: هفته گذشته ، دولت ترامپ هنگامی که نتوانست متحدان و دشمنان ما را برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران متقاعد کند، ایالات متحده را در صحنه جهانی شرمسار کرد.

رئیس کمیته نظارت مجلس نمایندگان آمریکا ادامه داد: اکنون پمپئو وزیر خارجه سعی دارد با استناد به مکانیسم ماشه، وانمود کند دولت هرگز توافق هسته ای ایران را ترک نکرده است، ابزاری اساسی که فقط برای طرف‌های توافق در دسترس است.

کاسترو اضافه کرد: رئیس جمهوری ترامپ و وزیر خارجه پمپئو با خروج از برجام، محدودیت های موجود در مورد توانایی‌های هسته‌ای ایران را که توسط دولت اوباما و بایدن مذاکره شده بود، متوقف کردند و به رقابت تسلیحاتی و بی ثباتی منطقه سرعت بخشیدند.

وی تاکید کرد: در درازمدت ، تلاش یکجانبه برای بازگرداندن فوری تحریم‌ها، نه تنها ایمان متحدان به رهبری آمریکا،  بلکه مشروعیت شورای امنیت سازمان ملل را نیز تضعیف می‌کند.

معاون کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا تصریح کرد: کنگره ایالات متحده و کسانی که به دیپلماسی متعهد شده‌اند، راه سختی را برای بازسازی این اعتماد، پیش رو خواهند داشت، اما ما باید این کار را انجام دهیم.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا عصر پنج‌شنبه به مقر نیویورک سازمان ملل متحد رفت تا در دیدار با دیان دیجانی سفیر و نماینده دائم اندونزی در سازمان ملل متحد که ریاست دوره‌ای این شورا را هم برعهده دارد، درخواست دولت ترامپ را برای بازگرداندن تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران ارائه دهد.

در این دیدار که برایان هوک نماینده مستعفی آمریکا در امور ایران وزیر خارجه ترامپ را همراهی کردند، پمپئو نامه‌ای را با امضای کلی کرافت نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد ارائه داد که طی آن اعلام شده است ایران به تعهدات برجامی خود عمل نکرده و همچنین ممنوعیت تسلیحاتی را نقض کرده است.

سه کشور اروپایی عضو برجام بلافاصله پس از اقدام پمپئو با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند که از اقدام آمریکا برای به کارگیری مکانیسم ماشه علیه ایران حمایت نمی‌کنند. «جوسپ بورل» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در بیانیه به صراحت اعلام کرد که واشنگتن حق استفاده از قطعنامه ۲۲۳۱ را ندارد.

پیش از این، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در نامه‌ای به رییس شورای امنیت سازمان ملل متحد اقدام غیرقانونی ایالات متحده آمریکا برای سوء استفاده از ساز و کارهای مندرج در توافق هسته‌ای برای احیای تحریم‌های ایران را مردود دانسته و تاکید کرد که آمریکا هیچ حقی برای تلاش در جهت احیای تحریم‌ها ندارد و از همین رو این اقدام آمریکا باید از سوی شورا و جامعه بین‌المللی رد شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =