روسیه درخواست آمریکا برای استفاده از مکانیسم ماشه را محکوم کرد

نیویورک- ایرنا- نماینده دائم روسیه درسازمان ملل متحد با ارسال نامه‌ای به رئیس شورای امنیت، درخواست آمریکا برای استفاده از مکانیسم ماشه و بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران را نامشروع دانست و به شدت محکوم کرد.

واسیلی نبنزیا روز پنج‌شنبه با ارسال این نامه به دیان دیجانی نماینده دائم اندونزی در سازمان ملل که اکنون ریاست دوره‌ای شورای امنیت را برعهده دارد، این مطلب را مطرح کرد.

وی در این نامه آورده است: من این افتخار را دارم که موضوع فوری مربوط به اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل را مورد توجه شما قرار دهم. 

نماینده روسیه در سازمان ملل متحد افزود: ما عمیقا نگران تلاش‌های ایالات متحده برای برقراری مکانیسم ماشه با استناد به بند ۱۱ قطعنامه فوق هستیم. 

نبنیزیا ادامه داد: ما تلاش‌های طرف آمریکایی را غیرقانونی می دانیم زیرا ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ به طور عمدی و رسمی از برجام خارج شد و در این رابطه هیچ مخفی‌کاری هم نداشت.

وی اضافه کرد: متعاقب آن آمریکایی‌ها بارها قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل و برجام را نقض کرد، بنابراین هرگونه حق استفاده از  ابزارهای مقرر در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، از جمله موارد موجود در بند ۱۱ را از بین برد.

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد تصریح کرد: من این افتخار را دارم که موقعیت حقوقی مفصل خود را در این باره با شما و سایر اعضای شورای امنیت در میان بگذارم. 

نبنزیا تاکید کرد: ما این حرکات نامشروع طرف آمریکایی را به شدت محکوم می کنیم و معتقدیم که مکانیسم بازگرداندن تحریم ایجاد نشده است.  بر اساس اطلاعات ما، این رویکرد اکثر اعضای شورای امنیت است. 

وی همچنین خواستار ثبت این نامه به عنوان سند شورای امنیت شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =