۳۰ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۲۲:۰۴
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 83916221
۰ نفر

برچسب‌ها

هم‌دست بمب‌گذار تروریستی منچستر به حبس ابد محکوم شد

لندن – ایرنا – دادگاه جنایی انگلیس روز پنجشنبه با صدور حکمی هاشم برادر جوان‌تر سلمان عابدی بمب گذار حمله تروریستی منچستر که در جریان آن ۲۲ کشته بر جای گذاشت را به حبس ابد محکوم کرد.

به گزارش ایرنا، «جرمی بیکر» قاضی این پرونده تصریح کرد که هاشم به اندازه برادرش در یک «جنایت ظالمانه، مرگبار و تکان دهنده»  گناهکار است. 

به گفته وی، متهم باید ۵۵ سال حبس بکشد تا سپس برای بخشودگی درخواست کند. بیکر عنوان کرد که هاشم شاید هرگز طعم آزادی را نچشد.

هاشم پیش از حمله تروریستی منچستر در سال ۱۳۹۶ راهی لیبی شد، اما بلافاصله به اتهام همدستی با برادرش توسط نیروهای امینی دستگیر شد. انگلیس از همان موقع خواهان استرداد وی شده بود، تا سرانجام تیر ماه سال گذشته با هواپیمای ویژه دولت به این کشور منتقل گردید.

بر اساس این گزارش، هاشم در جلسه استماع امروز دادگاه حاضر نشد.

حمله بمب‌گذاری انتحاری در سالن کنسرت 'آرنا منچستر' در شمال انگلیس یکم خرداد ۱۳۹۶ صورت گرفت و بر اثر آن ۲۲ کشته و ۵۹ مجروح شدند.

پلیس منچستر اعلام کرد که سلمان عابدی مظنون اصلی این حمله تروریستی در محل انفجار کشته شده است.

به دنبال این حادثه تروریستی سطح هشدار امنیتی در انگلیس به مرحله 'بحرانی ' که بالاترین حد شمرده می‌شود، افزایش یافت و شماری از نیروهای نظامی این کشور در نقاط حساس لندن از جمله اطراف کاخ باکینگهام مستقر شدند.

سطح هشدار تروریستی در انگلیس از سال ۱۳۹۳ و همزمان با مشارکت این کشور در حملات هوایی علیه داعش در عراق به سطح 'شدید' (سطح چهار از مجموع پنج سطح) افزایش یافته که به این معنا است حمله تروریستی در این کشور به شدت محتمل است.

در صورتی که اوضاع امنیتی جزیره به بدترین حالت خود برسد، سطح هشدار امنیتی به سطح «بحرانی» می‌رسد و این بدان معناست که «وقوع یک حمله قریب‌الوقوع تروریستی انتظار می‌رود.»

انگلیس در سال ۱۳۹۶ شاهد ۵ حمله تروریستی بود که در جریان ده‌ها تن کشته و صدها تن دیگر مجروج شدند.

در جریان آخرین حمله تروریستی که در ایستگاه قطار پارسونز گرین واقع در غرب لندن صورت گرفت، انفجار یک بمب دست‌ساز ۳۰ تن مجروح برجای گذاشت که اکثر آن‌ها دچار سوختگی شدند. کارشناسان اعلام کردند، اگر بمب به‌طور کامل عمل کرده بود، ده‌ها تن کشته می‌شدند.

در پی وقوع این حادثه، هشدار امنیتی در انگلیس به مدت دو روز از سطح شدید به بحرانی ارتقا یافت اما پس از دستگیری تعدادی از مظنونان، هشدار امنیتی دوباره به سطح شدید کاهش یافت.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =