۳۰ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۲۰:۴۲
کد خبرنگار: 2986
کد خبر: 83916180
۰ نفر

برچسب‌ها

ترامپ:مجبور نیستیم در عراق باشیم

نیویورک- ایرنا- رئیس جمهوری آمریکا در دیدار با نخست وزیر عراق گفت: مجبور نیستیم در عراق باشیم و می‌توانیم آنجا را ترک کنیم.

دونالد ترامپ روز پنج‌شنبه در دیدار با مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق افزود: وقتی به کاخ سفید آمدم، داعش به سرعت در حال تصرف مناطق وسیعی از عراق و سوریه بود اما اکنون ۱۰۰ درصد آن مناطق را از تصرف آنها خارج کردیم.

وی افزود: اما دولت اوباما عملکرد بسیار بسیار ضعیفی داشت. اکنون با عراق همکاری می‌کنیم و آنها از دلارهای عالی آمریکایی استفاده می‌کنند که قدرتمندترین ارز در جهان است.

رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ به سوالی درباره حملات انجام شده علیه منطقه سبز بغداد و سفارت این کشور، اظهار کرد: همه می‌دانند که ما بزرگترین نیروی نظامی جهان را داریم و اگر کسی به ما ضربه بزند، بسیار شدیدتر به آنها بازمی‌گردانیم.

ترامپ با بیان اینکه در این زمینه عراق هم هرجا ضرورت داشته، بسیار کمک‌کننده بوده است، ادامه داد: قصد داریم بسیار سریع از عراق خارج شویم، ما منتظر روز آن هستیم، ما مجبور نیستیم در آنجا باشیم.

وی اضافه کرد: ما می‌توانیم از آنجا خارج شویم و امیدواریم آنها بتوانند از خودشان دفاع کنند همانگونه که سال‌ها پیش از آن، این کار را می‌کردند.

وی درباره کردهای عراق هم گفت: کردها در مبارزه با داعش به ما کمک کردند. ما روابط خوبی با کردها داریم و رفتار بسیار خوبی هم با آنها داشته‌ایم.

رئیس جمهوری آمریکا درباره گروه‌های شبه نظامی در عراق هم اظهار کرد: این یک کشور دیگر است، خودش نخست وزیر و دولت دارد. ما برای یک مدت طولانی در عراق بوده‌ایم، نمی‌خواهم بگویم آیا می‌بایست در آنجا باشیم یا خیر اما فکر نمی‌کنم ایده خوبی بوده است.

ترامپ ادامه داد: من در آن زمان یک شهروند بودم و کسی به من گوش نمی‌داد اما نظرم را روشن کرده بودم. اکنون می‌خواهیم از آنجا خارج شویم و این کار در مدت اندکی انجام خواهد شد.

وی اضافه کرد: روابط ما با عراق بسیار خوب است، ما قرارداد نفتی بزرگی داشتیم. شرکت‌های نفتی ما قراردادهای بزرگی منعقد خواهند کرد. ما امیدواریم از کشوری که خودش می‌تواند از خود دفاع کند، خارج شویم.

رئیس جمهوری آمریکا بدون اشاره به حضور بی‌ثبات‌کننده نیروهای آمریکایی در خاورمیانه، گفت: تمام خاورمیانه در بی‌ثباتی قرار دارد، ما برای کمک در آنجا حضور داریم.

ترامپ همچنین به اختلافاتی که بین عراق و ترکیه ایجاد شده است، اشاره کرد و گفت: ما روابط خوبی با ترکیه و اردوغان رئیس جمهوری این کشور داریم و ما با آنها گفت‌وگو می‌کنیم.

وی درباره زمان خروج نیروهای آمریکایی از عراق هم از مایک پمپئو وزیر خارجه خود کمک گرفت که پاسخ داد: در این باره با دولت عراق در حال رایزنی هستیم و هرگاه به آن برسیم، اقدام خواهیم کرد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین به کاهش نیروهای آمریکایی در افغانستان اشاره کرد و گفت: ما اکنون در کمترین تعداد نیروهای آمریکا در افغانستان هستیم و به چهار هزار نیرو خواهد رسید.

ترامپ به صراحت به تسلط بر چاه‌های نفتی سوریه اعتراف کرد و افزود: ما در این باره به دنبال توافق با کردها هستیم. ما نفت را نگهداشتیم اما مرز بین ترکیه و سوریه را رها ساختیم. ما تنها تعداد کمی نیرو برای نگهداری نفت در آنجا مستقر کرده‌ایم.

رئیس جمهوری آمریکا با این ادعا که اکنون کمترین نیروها را در عراق دارند، گفت: اگر ایران بخواهد کاری کند ما باید برای کمک در آنجا باشیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =