حفظ و تقویت عزاداری محرم یک وظیفه شرعی است

قم-ایرنا- آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید گفت: حفظ و تقویت عزاداری ماه محرم در شرایط کنونی یک وظیفه شرعی است و هم‌زمان با برگزاری باشکوه مراسم ماه محرم باید محدودیت‌های بهداشتی موجود نیز به‌صورت کامل رعایت شود.

وی عصر پنجشنبه در یک پیام صوتی به‌ مناسبت آغاز به کار رادیو محرم، اضافه کرد: اگر کسانی به‌واسطه عدم رعایت مسائل بهداشتی سبب  ضرر رساندن به خود یا دیگری شوند مسئول خواهند بود.

آیت‌الله مکارم شیرازی تصریح کرد: اینکه گاهی گفته می‌شود مراسم عزاداری محرم باید به هر قیمتی برگزار شود اگرچه عده‌ای دچار بیماری شده و از دنیا بروند سخن غلطی و غیرقابل‌توجیهی است و همه در برابر سلامت مسئول هستند.

این مرجع تقلید یادآور شد: ماه محرم یکی از سرمایه‌های مهم جهان اسلام و دو ماه محرم و صفر اسلام را زنده نگه‌داشته‌اند و اگر این دو ماه نبودن آثار زیادی از شیعیان در طول تاریخ باقی نمی‌ماند.

وی با ابراز تمجید از برپاکنندگان و اداره‌کنندگان رادیو محرم اظهار داشت: باید با برنامه‌ریزی مناسب محرم امسال باوجود محدودیت‌ها شکوه این سرمایه بزرگ همچنان محفوظ بماند.

«ویروس کرونا»، موسوم به «کووید ۱۹» اواسط ماه دسامبر سال گذشته (۲۴ آذر ۹۸) در شهر «ووهان» واقع در مرکز چین گزارش شد؛ ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام‌برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ۹۸) به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و یا برای کسب آخرین اخبار از دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته‌شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =