فضای مجازی ظرفیت زیادی برای اجرای عدالت دارد

قم - ایرنا - دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به ظرفیت های فضای مجازی گفت: ما می توانیم از ظرفیت‌های فضای مجازی برای اجرای عدالت و همچنین تحقق تمدن نوین اسلامی در جهان استفاده کنیم.

به گزارش عصر پنج شنبه مرکز حوزه حجت الاسلام و المسلمین سید سعید رضا عاملی در نخستین مجمع عمومی انجمن مطالعات فضای مجازی که در سالن آیت الله حائری مرکز مدیریت حوزه ها در قم برگزار شد، عنوان کرد: فضای مجازی یک ظرفیت بزرگ بوده و چالش های بزرگی را هم برای جامعه بشری دارد.

وی فضای مجازی را متفاوت از فضای فیزیکی دانست و تاکید کرد: ما می توانیم از ظرفیت های فضای مجازی برای اجرای عدالت در جهان استفاده کنیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: عدالت اجتماعی یک موضوع بسیار کلیدی برای جامعه اسلامی بوده و ما باید به سمت استقرار تمدن اسلامی حرکت کنیم، برای این حرکت ظرفیت های فراوانی در فضای مجازی وجود دارد.

 عاملی بیان کرد: شفاف سازی و استفاده بهینه از منابع مالی کشور و هوشمندسازی فرآیندهای اداری از مزایای فضای مجازی است، در عین حال آسیب‌هایی هم دارد و اینترنت اساسا زاده آمریکاست.

وی ادامه داد: دسترسی دشمن به داده های مهم امکان پذیر بوده و ما می بینیم که دولت استعماری به بسیاری از این داده ها دسترسی دارد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی یادآور شد: اینکه ما در داخل جمهوری اسلامی فضای امنی برای این فعالیت های مجازی ایجاد کنیم، امکان پذیر است و امروز داده های مهمی داریم که اختراعات و کسب و کارهای ما در آن قرار می گیرد، این موضوع لزوم استفاده از فضای مجازی بومی را می رساند.

عاملی اضافه کرد: ما باید در زیرساخت‌ها و محتوای فضای مجازی سرمایه گذاری کنیم؛ متاسفانه تصور ما نسبت به فضای مجازی ساده انگارانه بوده و بودجه ناچیزی برای آن اختصاص داده می شود، در حالی که در کشورهای دیگر می بینیم که این عرصه بسیار جدی گرفته می شود.

وی یادآور شد: امروز ارزش سرمایه گوگل بسیار بالاتر از زمان افتتاح آن بوده و ارزش افزوده فضای مجازی بسیار بالاست

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: ما اگر یک سخنرانی می کنیم، اگر فیزیکی باشد محدود به مکان است، اما در عرصه جهانی تولیدات ما در معرض استفاده جهانی قرار می گیرد، امروز طلایی ترین فرصت برای حوزه های علمیه است تا سخن دین را جهانی کند.

عاملی بیان کرد: با روحیه ای که از آیت الله اعرافی درباره کارهای راهبردی و بلندمدت سراغ داریم، حتما شاهد تحول حوزه در بخش فضای مجازی خواهیم بود.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی نیز طی سخنانی گفت: فضای مجازی عملا نهاد دولت را در همه دنیا تضعیف کرده است، به طوری که دولت دیگر قادر نیست که مدیریت تراکنش ها را بر عهده بگیرد؛ بلکه این مردم هستند که این امور را جلو می برند.

 حجت الاسلام و المسلمین حمید شهریار عنوان کرد: امروز بحث سلامت، موقعیت جهان را دچار تغییر و تحول بنیادین کرده است.

وی افزود: تلفیقی که بین فضای مجازی و حوزه سلامت در حال انجام است، ما را با سونامی اطلاعات مواجه کرده است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: فضای مجازی عملا نهاد دولت را در همه دنیا تضعیف کرده است، به طوری که دولت دیگر قادر نیست که مدیریت تراکنش ها را بر عهده بگیرد، بلکه این مردم هستند که این امور را جلو می برند.

 شهریاری بیان کرد: در دنیا امروز تیم هایی ایجاده شده اند که درصدد خارج کردن دفتر کل سلامت از اختیار سازمان بهداشت جهانی و دادن آن به مردم هستند.
وی با بیان اینکه سرمایه گذاری کلانی در حوزه پرونده سلامت شکل خواهد گرفت، مطرح کرد: بستر بلاک جین دارایی ارزشمندی بوده و در حال حاضر قطر به دنبال تهیه آن است، بسیاری از کشورها حاضرند برای دستیابی به آن هزینه های هنگفت بکنند تا به اطلاعات دست یابند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی خاطرنشان کرد: بعد از پیدا شدن واکسن کرونا، باز هم این وضعیت از بین نمی رود، چرا که کسی که بسترهای اطلاعاتی را در اختیار دارد، می تواند پایان جهان را رقم بزند و طبق یک نظریه خود بشر پایان جهان را کلید می زند و ما در حال حاضر وارد پروژه آن شده ایم، در این بین دین و معنویت می تواند نقش آفرین باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =