ایمن سازی تمامی کانال های آبرسانی استان تهران امکان پذیر نیست

تهران- ایرنا- مدیر دفتر تاسیسات آبی و برقآبی شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: امکان ایمن سازی تمامی کانال های آبرسانی مقدور نیست و این امر در محدوده‌های شهری و روستایی بر عهده شهرداری‌ها و دهیاری هاست ضمن اینکه آب منطقه‌ای با وجود محدودیت‌های مالی در این عرصه ورود جدی داشته‌است.

«محمد شهریاری» روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به غرق شدن کودک ۴ ساله در کانال آبیاری قیامدشت اظهار داشت: رویکرد شرکت آب منطقه ای استان تهران حفظ جان شهروندان در مجاورت تاسیسات آبی است از این رو اخیرا به فراخوانی به همه شهرداری هایی که شبکه آبیاری و زهکشی در محدوده هایشان دارند اعلام کرده ایم که تفاهم نامه همکاری جهت سرپوشیده کردندکانالهای مذکور داشته و آن را به مناظر شهری تبدیل کنیم از این رو از شهرداری ها و سایر نهادها نیازمند ارائه طرح های مناسب شهری هستیم.

مدیر دفتر تاسیسات آبی و برقآبی شرکت آب منطقه‌ای تهران افزود: طول کانال های آبیاری دردست بهره برداری شرکت آب منطقه ای حدود  ۷۰۰ کیلومتر می باشد که بخش عمده آن به جهت بارگذاریهای جمعیتی و توسعه شهری در داخل بافت شهری قرارگرفته است که نیازمند ایمن سازی و فنس کشی آن هسیتم.

 وی به جزیئات حادثه غرق شدگی این کودک پرداخت و گفت: متاسفانه ساعت ۱۳ روز گذشته گزارش غرق شدگی یک کودک در کانال آبرسانی قیامدشت به شرکت آب منطقه ای استان تهران اعلام شد که به سرعت عوامل بهره برداری آب منطقه ای دبی آب کانال را کاهش دادند تا از این طریق عملیات جست و جو راحت‌تر انجام شود.

وی افزود: بعد از ۲ ساعت و نیم عملیات جست و جو پیکر کودک ۴ ساله سه کیلومتر پایین تر از تقاطع کانال آبرسانی پیدا شد.

مدیر دفتر تاسیسات آبی و برقآبی شرکت آب منطقه‌ای تهران تاکید کرد: متاسفانه برخی خانواده ها نسبت به علایم و هشدارهای ورود و شنا ممنوع در محدوده تاسیسات آبی، مخازن سدها و رودخانه ها توجهی نمی کنند و این امر باعث شده است تا شاهد حوادث تلخ در تاسیسات باشیم.

شهریاری با بیان اینکه ۸۰۰ متر از کانال آبرسانی در محدوده قیامدشت در چند سال گذشته از محل اعتبارات شرکت آب منطقه ای و فرمانداری محترم ری با اجرای باکس بتنی سرپوشیده و ایمن سازی شده است گفت: متاسفانه این کودک در انتهای باکس مذکور و تقریبا انتهای قیامدشت غرق شد و برخی از ساخت و سازها در این منطقه در سالهای اخیر شکل گرفته و لازمست ایمن سازی در این محدوده از بافت شهری نیز با قید فوریت صورت پذیرد.

وی از فوت ۲۱ نفر در تاسیسات آبی تهران در پنج ماهه سال‌جاری خبر داد و گفت: با در نظر گرفتن غرق شدگان در رودخانه بالادست و پایین‌دست سد امیرکبیر متاسفانه این آمار به ۳۶ نفر می رسد.

شهریاری گفت: سال گذشته ۲۹ نفر در تاسیسات آبی تهران غرق شدند.

مدیر دفتر تاسیسات آبی و برقآبی شرکت آب منطقه ای تهران هشدار داد: همه ساله قبل از شروع فصل گرما اطلاع رسانی ممنوعیت شنا در دریاچه سدها، رودخانه ها و کانال های آبیاری و زهکشی، تجدید نصب علائم هشدار دهنده، شناسایی نقاط حادثه خیز و نصب نرده، تهیه کلیپ های مرتبط با خطرات شنا در تاسیسات آبی بارها اعلام می شود اما با بی توجهی شهروندان شاهد حوادث تلخی هستیم.

شهریاری خاطر نشان کرد: بارگذاری جمعیتی و توسعه شهرها در کنار شبکه های آبیاری و زهکشی و همچنین بدون توجه شهروندان به هشدارها و توصیه مسئولان باعت افزایش آمار غرق شدگان در شبکه های آبیاری مذکور است که امیدواریم با همکاری همه دستگاههای متولی در ایمن سازی و رعایت نکات ایمنی از سوی هموطنان شاهد حوادث این چنینی در این تاسیسات نباشیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha