سرانه مصرف ماهی در کرمانشاه به ۱۰ کیلوگرم رسید

کرمانشاه- ایرنا- مدیرکل شیلات کرمانشاه از افزایش سرانه مصرف ماهی در سال ۹۸ به ۱۰ کیلوگرم خبر داد و گفت: این میزان در سال ۱۳۷۳ که اداره شیلات در استان شروع به فعالیت کرد تنها ۲۵۰ گرم بود.

سید«فرزاد افضلی» روز پنجشنبه در نشستی خبری با گرامیداشت روز خبرنگار و هفته دولت این افزایش سرانه مصرف را در نتیجه افزایش تعداد واحدهای پرورش ماهی در استان و فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی در ارتباط با فواید مصرف ماهی برای سلامتی انسان دانست و افزود: در گذشته تعداد فروشگاه‌های عرضه ماهی در کرمانشاه کم بود اما اکنون در هر محله ای چندین فروشگاه عرضه ماهی وجود دارد و مردم هم به مصرف ماهی روی آورده‌اند.

وی اضافه کرد: سرانه کشوری مصرف ماهی در کشور اکنون ۱۱کیلوگرم و در دنیا ۲۰ کیلوگرم است که باید تلاش کنیم این سرانه را در استان کرمانشاه نیز افزایش دهیم.

وی در ادامه گفت: اکنون در استان کرمانشاه ۴۶۰ واحد پرورش ماهی در قالب چهار مجتمع سردآبی و یک مجتمع گرمابی و نیز چهار واحد پرورش ماهی در قفس در سدهای شهدای گمنام، سدزاگرس و جامیشان و بیستون پارس فعال است.

به گفته او، در ۲ سد زمکان و شرفشاه نیز مطالعات اجرای طرح پرورش ماهی در قفس تمام شده و در حال انعقاد قرارداد جدید با شرکت آب منطقه ای استان هستیم.

وی مجموع تولیدات آبزیان در پایان سال ۹۸ در استان کرمانشاه را ۲۱ هزار و ۵۱۰ تن ذکر کرد و گفت: پیش‌بینی می‌کنیم امسال میزان تولید ماهی در استان کرمانشاه به بیش از ۲۳هزار تن افزایش یابد.

مدیرکل شیلات استان کرمانشاه در ادامه سخنان خود به کلنگ‌زنی پروژه ساخت کارخانه خوراک آبزیان در کرمانشاه در هفته دولت نیز اشاره کرد و گفت: این پروژه که در شهرک صنعتی زاگرس کرمانشاه اجرا می‌شود ۱۰ هزار تن ظرفیت تولید خوراک آبزیان دارد و برای ۲۰ نفر نیز اشتغال ایجاد می‌کند.

به گفته او، برای اجرای این پروژه ۱۱۰میلیاد ریال تسهیلات بانکی در نظر گرفته شده است.

افضلی، ظرفیت خوراک آبزیان استان کرمانشاه را ۳۰ هزار تن اعلام کرد و افزود: اکنون ۱۰هزار تن توسط کارگاه‌های کوچک تولید می‌شود و ما ظرفیت ایجاد یک کارخانه ۱۰هزار تنی دیگر در استان را داریم.

وی ظرفیت استان کرمانشاه را در حوزه تولید آبزیان به دلیل بارندگی های مناسب و وجود منابع آبی فراوان مانند سدها بالا دانست و گفت: اداره کل شیلات استان از سرمایه گذاری در این حوزه استقبال و حمایت می کند.

استان کرمانشاه دارای میانگین بارش سالانه ۴۸۲میلیمتر و چهار اقلیم است.

۱۳ سد مخزنی با بیش از یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون متر مکعب ذخیره سازی نیز هم اکنون در استان کرمانشاه فعال است.