حذف واسطه‌ها برای توسعه صادرات کشاورزی اصفهان الزامی است

اصفهان- ایرنا- عضو هیات علمی و استاد دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: حدف دلالان و واسطه گران به تدریج در صنعت کشاورزی اصفهان ضروری و برای توسعه صادرات محصولات الزامی است.

محمد مهدی مجیدی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: توسعه صادرات کشاورزی در تمامی بخش‌های گیاهی، زراعی، دامی و دیگر موارد بویژه از استان اصفهان که از قطب‌های اصلی این صنعت در کشور به شمار می‌رود نیازمند بسترسازی مناسب بویژه زدودن واسطه گری و دلالی است.

وی ادامه داد: سودی که باید به جیب تولیدکننده و مصرف کننده سرازیر شود و گسترش بازارهای جدید در دیگر کشورها را در پی داشته باشد دلالان به خود اختصاص می دهند که در مجموع ضربه‌ای هم به صنعت کشاورزی خواهد بود.

عضو هیات علمی و استاد دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان خاطرنشان کرد: سهم صادرات اصفهان در بخش کشاورزی را می توان سال به سال با حمایت بیشتر افزایش داد زیرا این خطه ظرفیت تولید بالایی دارد و در بسیاری از زیرمجموعه های این صنعت مانند لبنیات نسبت به سایر استان‌ها پیشتاز است.

مجیدی با تاکید بر نظارت بیشتر بر این امر خاطرنشان کرد: از سوی دیگر تولیدکنندگان محصولات کشاورزی به این نکته توجه کنند که کیفیت اصلی‌ترین شاخصی است که مشتریان خارجی به آن توجه می‌کنند بنابراین مشتری مداری و حفظ و ارتقای کیفیت ضروری است.

وی ورود بیشتر سرمایه گذاران و فعالان بخش خصوصی را با اهمیت برشمرد و گفت: تخصیص وام‌های کم بهره و متناسب با کشت هایی که در استان اصفهان مبتنی بر کم آبی است میزان تولید را بالا خواهد برد و با برنامه ریزی جامع می‌توان برای صادرات به دیگر کشورها اقدام کرد.

عضو هیات علمی و استاد دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان حرکت به سمت کشاورزی مبتنی بر دانش روز شاخصی دیگر برای توسعه این صنعت و افزایش صادرات برشمرد و خاطرنشان کرد: مباحثی از جمله بهره وری تولید و سازگاری با کم آبی در مناطقی مانند اصفهان باید بطور جدی مد نظر قرار گیرد.

مجیدی اظهارداشت: خرید تضمینی و حمایتی محصولات از دیگر ضروریاتی است که باید در کنار توسعه کمی و کیفی کشاورزی برای آن برنامه ریزی و اقدام کرد.

برآیند آمار صادرات محصولات صنعت کشاورزی اصفهان اعم از زراعی و دامی به خارج در هفت ساله دولت تدبیر و امید، علاوه بر رشد سالانه این مقوله با اهمیت در اقتصاد، درآمد ۹۶۰ میلیون دلار را برای کشورمان به همراه داشته است.

از زمان آغاز بکار فعالیت دولت تدبیر و امید تاکنون افزون بر ۷۶۶ هزار تن انواع محصولات استان اصفهان به دیگر کشورها صادر شده و درآمدزایی ۹۶۰ میلیون دلاری را برای کشور به همراه داشته و مقایسه آن از رشد پنج برابری صدور تولیدات از حیث وزنی و ۲.۳ برابری از لحاظ ارزش حکایت دارد که از دلایل آن می توان با اتخاذ تدابیر صحیح و موثر و برنامه‌ریزی و اقدامات متناسب دانست.

زمین‌های کشاورزی ۵۶۸ هزار هکتار برابر پنج درصد از مساحت استان و ۳.۹ دهم درصد از اراضی کشور است،  ۱۸۵ هزار نفر در بخش کشاورزی استان فعالیت می کنند، ۱۱ درصد از اشتغال و هفت درصد از تولید ناخالص ملی استان به بخش کشاورزی اختصاص دارد، این استان به عنوان از اصلی‌ترین کانون‌های کشاورزی کشور با برخورداری از تجارب در نوع کشت و کار در بسیاری از زمینه‌ها موفق بوده که توسعه صادرات بویژه در طول فعالیت عملکرد دولت یازدهم و دوازدهم به ثبت رسیده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =