۵۶ بقعه متبرکه استان مرکزی میزبان سوگواره بصیرت عاشورایی است

اراک - ایرنا - مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی گفت: ۵۶ بقعه متبرکه شاخص این استان میزبان سوگواره بصیرت عاشورایی در ایام عزاداری حضرت سیدالشهدا(ع) در ماه‌های محرم و صفر است.

حجت الاسلام «عبدالله واحدی» روز حمعه در گفت و گو با ایرنا، افزود: این سوگواره در قالب سه هزار و ۹۴ برنامه‌ فرهنگی و با رعایت کامل مصوبات ستاد ملی کرونا، قرارگاه پدافند زیستی استان و دستورالعمل‌های بهداشتی در نقاط مختلف استان مرکزی برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: تمامی برنامه‌های اداره کل اوقاف و انور خیریه استان مرکزی در قالب سوگواره بصیرت عاشورایی از قبیل اهلامن‌العسل، شیرخوارگان حسینی، رهروان زینبی، و اقامه نماز ظهر و عصر روز عاشورا و تاسوعا در فضای باز و با رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی اظهار داشت: توجه ویژه به ظرفیت فضای مجازی و استفاده هر چه بیشتر و بهتر از آن رویکرد این نهاد در اجرای آیین‌های عزاداری حضرت سیدالشهدا(ع) در سال جاری است و بسیاری از برنامه‌های فرهنگی در ایام عزاداری محرم و صفر از این طریق در جامعه منعکس می‌شود.

حجت‌الاسلام واحدی اضافه کرد: پویش‌های مختلف مردمی از قبیل هر خانه یک حسینیه و هر منزل یک بیرق حسینی نیز در استان راه‌اندازی شده و اداره کل اوقاف و امور خیریه نیز از این پویش‌ها حمایت می‌کند.

وی گفت: طرح شمیم حسینی سال گذشته نخستین بار در استان مرکزی اجرا شد و بر اساس آن از موقوفات تعزیه داری و روضه‌خوانی در جهت نزورات و اطعام عزادادان استفاده‌های بهینه شد.

مدیرکل اوقاف و انور خیریه استان مرکزی افزود: امسال اما به‌دلیل شیوع ویروس کرونا نزورات موقوفات با نیات روضه‌خوانی و تعزیه خوانی به‌صورت بسته‌های خشک غذایی بین نیازمندان اجرا می‌شود و در این راستا ۲ هزار و ۵۰۰ بسته غذایی به ارزش ۱۰ میلیارد ریال بین نیازمندان توزیع می‌شود.

حجت‌الاسلام واحدی اضافه کرد: امسال برنامه با نوای کاروان هر شب از یکی از بقاع متبرکه از ساعت ۲۱ تا ۲۲ به صورت زنده از شبکه آفتاب پخش می‌شود.

وی ادامه داد: هیات‌های عزاداری سراسر استان مرکزی که امسال به‌دلیل شیوع ویروس کرونا مکان لازم برای اجرای برنامه‌های عزاداری ندارند، می توانند از فضای باز نزدیکترین بقعه متبرکه به محله خود استفاده کنند.

بیش از پنج هزار موقوفه در استان مرکزی به ثبت رسیده که از این تعداد ۲ هزار و ۵۰۰ موقوفه مسجد و بقیه با نیات مختلف اجتماعی و فرهنگی به ثبت رسیده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =