هرمزگان با ۵۷۶پروژه به استقبال هفته دولت می رود

بندرعباس-ایرنا-استاندار هرمزگان گفت: ۵۷۶پروژه با هزینه بیش از پنج هزار میلیارد تومان به مناسبت هفته دولت در این استان بهره‌برداری می‌شود.

فریدون همتی روز پنجشنبه به مناسبت آغاز هفته دولت با تشریح طرح‌های این هفته در نشست خبری با رسانه‌ها افزود: در این هفته همچنین عملیات اجرایی ۲۰ طرح به ارزش بیش از ۴۳میلیارد تومان آغاز می شود.

وی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دولت بویژه شهیدان رجایی و باهنر بیان داشت: این میزان طرح در مقایسه با سال گذشته ، ۲۹۱درصد از لحاظ هزینه‌ای رشد داشته است.

وی ادامه داد: در هفت سال از گذشت دولت تدبیر و امید، ۸هزار و ۸۷۷پروژه با هزینه ۲۹۲هزار میلیارد ریال در هرمزگان به بهره‌برداری رسیده که ۶۰درصد آن از محل اعتبارات دولتی و ۴۰درصد سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است.

استاندار هرمزگان افزود:بیشترین پروژه‌ها در بخش مسکن و عمران شهری و روستایی با ۲۵۱ پروژه است که بندرعباس با ۱۳۴ پروژه از نظر تعداد در صدر قرار دارد.

فریدون همتی اضافه کرد: اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس با ۷۱ طرح، بیشترین تعداد پروژه‌ها را در هفته دولت برای افتتاح دارد.

نماینده عالی دولت در استان ادامه داد: در بخش انرژی، ۲۰ پروژه مهم در استان آماده بهره‌برداری است که بهره‌برداری از آنها موجب پایداری شبکه و افزایش بیشتر تولید برق می شود.

وی از کریدور شلمچه تا سیستان و بلوچستان به عنوان یک پروژه بزرگ ملی نام برد که بیش از ۸۷۰ کیلومتر آن در هرمزگان قرار دارد.

همتی تاکید کرد: وضعیت پیشرفت پروژه در قطعه های مختلف آن در استان  دقیق رصد شده و مصمم هستیم که کریدور غربی این پروژه در استان به طول ۴۰۰کیلومتر تا پایان امسال به بهره‌برداری برسد.

استاندار هرمزگان با انتقاد از کندی پیش رفت برخی پروژه های راهسازی یکی از دلایل آن را نبود نظارت بر اجرای طرح دانست و تصریح کرد: از این پس به طور هفتگی روند پیشرفت این پروژه ها را شخصا و همچنین با تعیین نماینده ویژه دنبال خواهم کرد.

همتی یادآور شد:تأمین مالی پروژه بسیار مهم است که ۱۰۰ میلیارد تومان از سازمان برنامه و بودجه تأمین شده و ۱۰۰ میلیارد نیز از واحدهای تولید قیرغرب استان قرض خواهیم گرفت سرعت کار بیشتر شود.

به گفته استاندار هرمزگان در بخش آب در استان، برنامه‌های بزرگی توسط دولت اجرا شده و در کنار  ۱۵ آبشیرین‌کن کوچک،۲ آبشیرین کن ۱۰۰ هزار و یک میلیون مترمکعبی نیز ساخته شده و یا در حال ساخت است.

همتی خاطرنشان شد تاکنون ۲فاز آب شیرینکن ۱۰۰هزار مترمکعبی وارد مدار شده و تا پایان امسال ۳ فاز دیگر آن معادل ۶۰ هزار مترمکعب وارد مدار می‌شود.

استاندار هرمزگان اضافه کرد:آبشیرین‌کن یک میلیون مترمکعبی نیز تا آبان‌ماه افتتاح خواهد شد و ۲۰۰ هزار مترمکعب آب با کیفیت  وارد مدار می‌کند که ۵۰ هزار مترمکعب آن برای آب شرب بندرعباس خواهد بود و دولت آن را از تولیدکننده به صورت تضمینی می خرد.

وی یادآور شد: برای انتقال آب تولیدی آبشیرین‌کن‌ها به بندرعباس حدود ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز بود که با استفاده از  ظرفیت بخش خصوصی تامین شد.

همتی درباره طرح های دولت در شهرستان بشاگرد توضیح داد:در بشاگرد دو پروژه بزرگ آبرسانی با ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار در حال انجام است و آب شرب ۵۵ روستا نیز با ساخت یک سد کوچک تأمین شد.

همتی اضافه کرد: در حوزه راه نیز در بشاگرد کارهای بزرگی در حال انجام است که با بودجه های دولتی تا ۲۰سال آینده هم تمام نمی شد اما اکنون استانداری ساخت ۵۰ کیلومتر را متقبل شده و ۴۰ کیلومتر نیز توسط راهداری انجام می شود و با سپاه نیز رایزنی شده که پایان امسال ۱۸۰ کیلومتر مسیر بازگشایی شود.

وی کمک های صنایع غرب هرمزگان به روند توسعه را خیلی خوب توصیف و اضافه کرد: فقط در یک مورد بیش از ۴۰ میلیارد تومان قیر رایگان برای راه‌های بشاگرد از یکی از صنایع گرفتیم.

همتی ادامه داد:در حوزه مدرسه سازی نیز با کمک صنایع غرب بندرعباس، خیران و بنگاه‌های اقتصادی، ۱۰۰ مدرسه جدید در استان می‌سازیم و ۱۰۰ مدرسه نوسازی می شود که تا مهر ۱۴۰۰ حدود ۲۰۰ مدرسه به طور کامل تحویل خواهد شد.

ساخت۶ دبیرستان شبانه‌روزی در بشاگرد از دیگر خبرهای استاندار درباره بشاگرد بود و خاطرنشان شد: تا پیش از این،  ۸۰ وانت دانش آموزان این منطقه را در طول روز و هفته جابجا می‌کرد که با احداث مدارس شبانه‌روزی، دیگر شاهد تلفات و صدمه های ناشی از جابجایی روزانه با وانت نخواهیم بود.

وی اضافه کرد: برای ساخت ۱۰ هزار واحد مسکونی در استان در حال آماده‌سازی پروژه و زمینه‌های آن هستیم و در این زمینه از خطاهای مسکن مهر تجربه گرفته و دیگر تکرار نخواهند شد.

وی ادامه داد: طبق برنامه ریزی های انجام شده،تا خرداد ۱۴۰۰ دیگر حتی قطره‌ از فاضلاب بندرعباس وارد دریا نخواهد شد.

برنامه تغییر مدیریتی نداریم

نماینده عالی دولت در استان در پاسخ به پرسشی درباره احتمال  جابجایی یا تغییر فرمانداران ، معاونان استاندار و مدیران ارشد استانداری تصریح کرد: جز در شرایطی که کسی خواستار تعویض یا جابجایی داشته باشد، بنایی برای تغییر و تحول مدیریتی نداریم.

وی در عین حال اضافه کرد: در ارزیابی ها و همچنین رایزنی با نمایندگان استان ، اداره هایی که مدیرانشان سرعت و روند فعالیتشان با سرعت برنامه توسعه استان متناسب نبوده مشخص شده و از آنها خواسته ایم تلاش خود را بیشتر کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =