جهش در تامین آب آشامیدنی خراسان شمالی

بجنورد- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی گفت: تامین آب آشامیدنی بویژه در نقاط شهری، در دولت تدبیر و امید مورد توجه بوده است، به طوری که حجم آب تامین شده برای شهروندان استان چهار برابر شده است.  

به گزارش ایرنا به نقل از مدیریت روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی،  سیدعقیل مرتضوی روز شنبه اظهار داشت: در دولت های قبل،  ۱۰ میلیون متر مکعب آب مورد نیاز شهرهای استان تامین شده بود و این رقم در دولت های یازدهم و دوازدهم در مجموع به ۴۰ میلیون متر مکعب در سال افزایش یافت.

وی افزود: در استان تا قبل از دولت های یازدهم و دوازدهم پنج سد با مجموع توان ذخیره ۲۱۱ میلیون متر مکعب آب بهره برداری شده بود که پنج سد با توان ذخیره سازی حدود ۶۰ میلیون متر مکعب آب نیز در دولت های یازدهم و دوازدهم به بهره برداری رسیده و یا عملیات اجرایی آنها آغاز شده است.  

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی اعلام کرد: بیش از هفت هزار و ۶۰ میلیارد ریال اعتبار در دولت های یازدهم و دوازدهم برای طرح های مدیریت منابع آب این استان مصوب شده است.   

مرتضوی تصریح کرد: این در حالی است که در دولت های قبلی در مجموع حدود سه هزار و ۶۰ میلیارد ریال اعتبار برای طرحهای مدیریت آب استان مصوب شده بود.

وی وسعت زمین های زیر پوشش شبکه آبیاری پایاب این سدها را بیش از ۲۱ هزار و ۸۰۰ هکتار اعلام کرد و گفت: شبکه آبیاری یکهزار و ۶۱۰ هکتار از این زمینها در دولت تدبیر و امید ساخته شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی مطالعه حریم و بستر حدود یک هزار و ۸۰۰ کیلومتر رودخانه، بازگشایی و لایروبی ۲۲۲ کیلومتر، آزاد سازی بیش از ۱۴۸ کیلومتر از رودخانه های استان را از دیگر اقدامات صورت گرفته در دولت یازدهم و دوازدهم ذکر کرد.

مرتضوی افزود: شناسایی برداشت غیر مجاز بیش از ۲ هزار  ۳۲۴ حلقه چاه، انسداد هزار و ۲۳۰ حلقه چاه غیر مجاز و نصب ۱۸۹ دستگاه شمارشگر هوشمند آب و برق از دیگر اقدامات حفاظت منابع آب استان در دولت تدبیر و امید تا کنون بوده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی صرفه جویی بیش از ۱۱۹ میلیون متر مکعب آب از طریق انسداد چاه های غیر مجاز و کنترل اضافه برداشت چاه های مجاز را دیگر دستاورد مهم این شرکت در حفاظت و مدیریت منابع آب در دولت تدبیر و امید برشمرد.

استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی در شمال شرق کشور واقع است و ۴۴ درصد از جمعیت آن در روستاها سکونت دارند.   

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =