۳۰ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۰:۲۴
کد خبرنگار: 1385
کد خبر: 83915256
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

ترامپ در پی فروش یا معاوضه پورتوریکو بود

تهران- ایرنا- یک مقام سابق ارشد در دولت «دونالد ترامپ» گفت که رئیس جمهوری آمریکا در پی فروش «پورتوریکو» یا معاوضه آن با «گرینلند» بود.

به گزارش ایرنا، «میلز تیلور» رئیس سابق ستاد کارکنان وزارت امنیت داخلی آمریکا چهارشنبه در مصاحبه‌ای با شبکه «ام‌اس‌ان‌بی‌سی» افزود: ترامپ پس از وقوع ۲ توفان سهمگین سال ۲۰۱۷ در جزیره پورتوریکو در دریای کارائیب این پیشنهاد را مطرح کرده بود.
تیلور اظهار داشت: ترامپ می‌گفت که پورتوریکو کثیف و فقیر است. بنابراین، او در حالی که خواهان خرید گریلند از دانمارک بود بلکه می‌خواست بداند آیا می‌توانیم پورتوریکو را بفروشیم یا آن را با گریلند معاوضه کنیم.
این مقام آمریکایی که در سال ۲۰۱۹ وزارت امنیت داخلی را ترک کرد، افزود: اینکه رئیس جمهوری آمریکا بخواهد یک منطقه آمریکایی را از مردم این کشور بگیرد و آن را با یک کشور خارجی معاوضه کند، فراتر از آزار دهنده است.
تیلور گفت: رئیس جمهوری در پشت صحنه خصومت عمیقش را نسبت به مردم پورتوریکو بیان می‌کرد.
پورتوریکو حدود سه میلیون نفر جمعیت دارد که اغلب آنان در سرزمین اصلی آمریکا بویژه در ایالت‌های فلوریدا و نیویورک زندگی می‌کند.
«مته فردریکسن» نخست وزیر دانمارک درخواست ترامپ برای خرید گریلند را رد و آن را «بیهوده» توصیف کرده بود. 
به دنبال اظهارات فردریکسن، ترامپ در سال ۲۰۱۹ برنامه سفر به دانمارک را لغو کرد.
تیلور هفته جاری از ریاست جمهوری «جو بایدن» رقیب ترامپ حمایت کرد. ترامپ روز سه‌شنبه در پیامی توئیتری، تیلور را یک «کارمند سابق ناراضی» خواند.
پورتوریکو که مستعمره سابق اسپانیا است، اواخر سده نوزدهم میلادی تحت استعمار آمریکا درآمد. این جزیره سال ۱۹۵۲ از خودمختاری سیاسی گسترده‌ای برخوردار شد.
ساکنان پورتوریکو به عنوان شهروندان آمریکایی از امکان ورود آزادانه به خاک آمریکا برخوردارند اما از حق شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا یا انتخاب سناتور در سنای فدرال بی‌بهره‌اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha