اتحادیه اروپا بلاروس را تهدید به تحریم کرد

لندن- ایرنا- اتحادیه اروپا مقامات بلاروس را به اتهام به‌کارگیری خشونت، سرکوب و وادار کردن ملت این کشور به پذیرش نتیجه انتخابات ریاست جمهوری تهدید کرد.

«شارل میشل» رییس شورای اروپا روز چهارشنبه پس از پایان نشست رهبران کشورهای اروپایی در نشست خبری تصریح کرد که اوضاع در بلاروس به طور فزاینده‌ای نگران کننده است و خشونت‌های اعمال شده علیه تظاهرات کنندگان تکان‌دهنده و غیر قابل قبول است.

وی در اظهارات مداخله جویانه خطاب به مردم بلاروس گفت: ما در کنار شما ایستاده‌ایم تا از حق خود برای بهره‌مندی از آینده‌ای دمکراتیک دفاع کنید.

به گزارش ایرنا، ناآرامی‌ها در بلاروس در پی اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در این کشور آغاز شد و به بخش‌هایی از جامعه سرایت کرد که به طور معمول وفادار به رییس جمهوری تلقی می‌شدند؛ به طوری که کارگران کارخانه‌های بزرگ دست از کار کشیدند و بخشی از بدنه پلیس، روزنامه‌نگاران رسانه‌های دولتی و یکی از سفیران بلاروس به صف معترضان پیوستند.

مخالفان الکساندر لوکاشنکو رییس جمهوری بلاروس مدعی هستند که او در انتخابات ریاست جمهوری تقلب کرده تا ماندن خود در قدرت را تضمین کند. اما لوکاشنکو با استناد به نتایج رسمی اعلام شده که از تصاحب بیش از ۸۰ درصد آرا از سوی وی حکایت دارد و شکست در انتخابات را رد کرده است.

در همین حال رییس جمهوری روسیه از سران اروپا خواسته تا از دخالت در امور بلاروس خودداری کنند.  ولادیمیر پوتین در گفت و گو با رییس اتحادیه اروپا، صدراعظم آلمان و رییس جمهوری فرانسه نسبت به تلاش همه جانبه برای بی ثبات کردن اوضاع بلاروس ابراز نگرانی کرده است.

این در حالیست که سران اتحادیه اروپا امروز تصمیم گرفتند تا ۵۳ میلیون یورو از کمک‌های مالی اتحادیه به دولت بلاروس را متوقف و به نهادهای مردمی هدایت کنند.

«اورسولا فون درلاین» رییس کمیسیون اروپا امروز در نشستی با خبرنگاران تصریح کرد که سران اتحادیه در کنار مردم بلاروس که خواهان آزادی‌های بنیادین و دمکراسی هستند ایستاده‌اند.

وی با بیان این ادعا که انتخابات بلاروس آزاد و عادلانه نبوده افزود: اتحادیه اروپا از ملت بلاروس که «به طور مسالمت آمیز» در خیابان‌ها تظاهرات کرده‌اند حمایت می‌کند.

بلاروس کشوری کوچک در غرب روسیه است که تنها ۱۰ میلیون نفر جمعیت دارد اما از این نظر حائز اهمیت است که آخرین سنگر روس‌ها در مقابل پیشروی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به مرزهای روسیه به حساب می‌آید.

سایر همسایگان غربی روسیه در اروپای شرقی شامل لهستان و سه کشور حوزه بالتیک دیر زمانی است که به غرب پیوسته و به عضویت ناتو درآمده‌اند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha