چانه‌زنی اعضای شورای شهر شیراز برای حضور در کمیسیون ماده ۱۰۰

شیراز-ایرنا-تعیین نمایندگان شورای اسلامی شهر شیراز برای حضور در کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری، منجر به چانه‌زنی در این زمینه و در نهایت چالشی‌ترین بحث یکصد و چهل و پنجمین نشست این شورا شد.

بنا به اظهارات برخی از اعضای شورای اسلامی شهر شیراز در نشست عصر چهارشنبه این شورا، صبح امروز (بیست و نهم امردادماه ۹۹) جلسه هم‌اندیشی بین اعضای این نهاد برای تعیین سه نماینده برای حضور در کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری، پشت درهای بسته و به صورت غیرعلنی برگزا رشد و براساس قرعه‌کشی، نام سه نفر انتخاب و مقرر شد در صحن علنی عصر امروز رای‌گیری رسمی برای انتخاب این سه عضو انجام شود.

در نشست عصر امروز (چهارشنبه) این شورا برخی اعضای غایب جلسه هم‌اندیشی صبح امروز به این انتخاب اعتراض کردند و خواستار رای‌گیری دوباره در این زمینه شدند.

محمد تقی تذروی، تنها عضو اصولگرای شورای اسلامی شهر شیراز که از جمله افرادی بود که برای انتخاب در این سمت اعلام آمادگی کرده بود، گفت: صبح امروز (چهارشنبه) جلسه هم‌اندیشی در محل این شورا برگزار و پس از قرعه کشی، اسم من به عنوان یکی از سه نمایندگان شورا در کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری انتخاب شد.

وی ادامه داد: اگر می‌خواهید به تصمیم جلسه هم‌اندیشی صبح امروز احترام نگذارید، بهتر است من از جلسه خارج شوم تا سایر اعضا هر تصمیمی می‌خواهند بگیرند.

تذروی اضافه کرد: درست نیست که هرکجا به نفع اعضای دیگر نباشد، قاعده بازی را برهم بزنند.

رییس شورای اسلامی شهر شیراز نیز خطاب به تذروی گفت: با وجود اینکه شما در اقلیت هستید اما اعضای دیگر این شورا که همگی از لیست امید به این نهاد راه یافته‌اند با شما همراهی کرده و برخورد خوبی داشته‌اند.

پیشنهاد تصمیم‌گیری پشت درهای بسته با اقبال رو به رو نشد

همچنین در ادامه این نشست، برخی اعضای شورای اسلامی شهر شیراز، پیشنهاد تصمیم‌گیری در باره انتخاب سه نماینده این نهاد در کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری را پشت درهای بسته و بدون حضور خبرنگاران دادند اما در این حین سعید نظری، سخنگوی این شورا که پیشینه فعالیت رسانه‌ای را در کارنامه خود دارد، اظهار داشت: تصمیم‌گیری برای انتخاب این سه نماینده باید در جلسه علنی و با حضور خبرنگاران آن هم از طریق رای‌گیری و نه به صورت قرعه‌کشی انجام شود.

نظری تاکید کرد: در آیین‌نامه داخلی شوراها آمده که باید این سه نماینده از طریق رای‌گیری برگزیده شوند.

کمیسیونی جذاب و پُر متقاضی

برخلاف رای‌گیری برای اغلب مناصب شورای پنجم شهر شیراز که در بیشتر مواقع تنها یک کاندیدا وجود داشت، اما تمایل تعداد زیادی از اعضای شورای اسلامی شهر شیراز برای نماینده شدن در کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری کاملا مشهود بود، در نهایت اکثریت اعضای این شور در مورد نحوه تعیین سه نماینده در کمیسیون نام برده به جمع بندی نهایی نرسیدند و این کار به نشست فوق‌العاده شنبه (یکم شهریورماه ۹۹) موکول شد.

وظیفه کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری، رسیدگی به تخلفات ساختمانی به لحاظ رعایت ضوابط شهرسازی و ایمنی است، بنا به شرح وظایف این کمیسیون، اگر فرد و یا افرادی در حوزه ساختمان­‌سازی مرتکب تخلفی شوند، این تخلف در کمیسیون ماده ۱۰۰ مورد رسیدگی قرار می­‌گیرد.

تعیین روزی به نام پاکبان

در بخش دیگری از نشست این شورا، پس از بررسی طرح نامگذاری یک روز به عنوان «روز پاکبان»، بر اساس نظر هیات رییسه این نهاد، مقرر شد این طرح برای بررسی بیشتر به یکی از کمیسیون‌های تخصصی ارجاع شود.

همچنین در این نشست، اصلاح ماده ۱۷ آیین‌نامه اعزام کارکنان و هیات‌های اعزامی شهرداری به خارج از کشور با موافقت اعضا همراه و مقرر شد، میزان و نحوه هزینه‌های ارزی ماموریت‌های خارج از کشور شهرداری شیراز اعم از ماموریت‌ها و هزینه‌های اقامت، غذا و... بر اساس جدولی باشد که به تایید کمیته مربوطه رسیده باشد و مورد موافقت شهردار شیراز قرار گیرد.

پرداخت پاداش به مدال‌آوران کشتی‌گیر شیرازی

در این نشست نیز لایحه تجلیل از محمدعلی و محمدرضا گرایی، مدال‌آوران رقابت‌های کشتی جهان مصوب شد و با تصویب این لایحه به شهرداری اجازه داده می‌شود به هر کدام از این قهرمانان ۳۰۰ میلیون ریال از ماده‌های ۱۶ و ۱۷ بودجه شهرداری پرداخت شود.

همچنین در این جلسه، نرخ ورودی و حق توقف وسایل نقلیه در پارکینگ‌های عمومی سطح شهر شیراز به تفکیک، مسقف، طبقاتی و روباز نیز تعیین شد.

در بخش دیگری از مباحث مطرح شده در نشست امروز (چهارشنبه) شورای اسلامی شهر شیراز، ایراد فرمانداری این شهرستان به مصوبه دستورالعمل تشویقی، نوسازی بافت فرسوده به منظور بررسی کارشناسی بیشتر به کمیسیون شهرسازی ارجاع داده شد.

همچنین ایراد فرمانداری شهرستان شیراز به مصوبه‌ای مبنی بر طرح امکان‌سنجی و برنامه‌ریزی فیزیکی برای ایجاد شهربازی بزرگ در فضایی به وسعت ۳۰ هکتار در اراضی ۲۰۲ هکتاری انجیره در دستور کار قرار گرفت و مقرر شد مدارک مورد نیاز در این زمینه تکمیل و برای رفع ابهام به فرمانداری ارسال شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =