توسعه صادرات غیرنفتی مرز مهران در دستور کار مقامات ارشد کشور است

ایلام - ایرنا - سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استاندار ایلام بر ضرورت تداوم و افزایش صادرات از طریق مرز بین المللی مهران تاکید کرد و گفت: توسعه صادرات غیرنفتی از این مرز در دستور کار مسوولان ارشد استان و کشور قرار دارد.

به گزارش ایرنا، جهانگیر رستم زاد روز چهارشنبه در دیدار با هیات عراقی اظهار داشت: تعامل خوب و همکاری مستمر در گمرک نتیجه پیگیری و استمرار دیدارهای دو جانبه مقامات ارشد استان ایلام و استان واسط عراق است.

وی بر ضرورت توسعه روابط تجاری در راستای افزایش توسعه صادرات غیرنفتی با توجه به برخورداری مرز بین المللی مهران از امنیت و کوتاهی مسافت تا مرکز عراق تاکید کرد.

رستم زاد گفت: موضوع منطقه آزاد تجاری مرز مهران در دستور کار نظام است که بزودی مصوب خواهد شد و فرصت بسیار خوبی برای کشور عراق است تا بتواند به رونق اقتصادی خود با سرمایه گذاری در این منطقه کمک کند و برای کشور نیز از این طریق به تسهیلات مناسب بین المللی  دسترسی پیدا کند.

وی اظهار داشت: با وجود کرونا که در بسیاری از کشورها محدودیت هایی ایجاد شد اما اکنون کار فعالیت تجاری در مرز بین المللی مهران با رعایت پروتکل های بهداشتی همچنان تداوم دارد.

همچنین مقامات مسئول استان واسط عراق نیز در این دیدار ضمن ابراز رضایت از مقامات ارشد استان به ویژه شخص استاندار ایلام و مدیرکل گمرک ایلام بر توسعه روابط تجاری با کشور جمهوری اسلامی از طریق مرز بین المللی مهران تاکید کردند.

پیگیری کامیون های متناسب برای حمل انواع کالا ها از سوی مقامات عراقی و همچنین فعال سازی مرز چیلات و چنگوله از دیگر مباحث مطرح شده در این دیدار بود.

مرز بین المللی مهران یکی از امن ترین و پر ترددترین مرزهای تجاری با کشور عراق است که در ایام اربعین بیش از چهار میلیون زائر از آن تردد می کند.

استان ایلام دارای ۴۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق است و از گذشته های دور مراودات تجاری، فرهنگی و اشتراکات قومی با استان های همجوار خود داشته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =