عاملی درگذشت آیت‌الله تسخیری را تسلیت گفت

تهران- ایرنا- دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، با صدور پیامی درگذشت آیت‌الله تسخیری را تسلیت گفت.

به گزارش روز چهارشنبه مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در پیام تسلیت سعید رضا عاملی آمده است: درگذشت آیت‌الله تسخیری عالم متفکر برجسته جهان اسلام را که عمر خود را برای وحدت امت اسلامی مصروف داشت، به مقام معظم رهبری، جهان اسلام و همه اندیشمندان و آزادگان ادیان الهی تسلیت عرض می‌کنم.

در بخش دیگری از این پیام آمده است: این عالم گران‌قدر که  به تعبیر حکیم انقلاب، حضرت آیت الله خامنه ای"عالم مجاهد و زبان گویا اسلام و تشیع" بود از شخصیت‌های ممتاز و به بیانی منحصر بود که شهرت او جهانی و در جهان اسلام و بلکه جهان ادیان محبوبیتی ویژه و برگزیده داشت. او را دوست داشتند و الحق دوست‌داشتنی بود، چون از اخلاق نبوی و سیره اهل‌بیت علیهم‌السلام به‌وفور بهره‌مند بود و عالمی بی حاشیه و پرثمر بود و در دوران عمر بابرکت خود در راه نشر علوم اسلامی و ترویج معارف اهل‌بیت(ع) اهتمام ورزید و از پیشگامان وحدت و اتحاد مسلمانان در جهان اسلام بود و فعالیت‌های زیادی را در راه تقریب مذاهب اسلامی و بلکه همدلی و همکاری در میان اندیشمندان ادیان الهی انجام داد.

عاملی در این پیام خاطرنشان می سازد: آیت‌الله تسخیری از یاران نزدیک امام بزرگوار (ره) و رهبر معظم انقلاب و همواره پشتیبان انقلاب اسلامی بود که شجاعانه و باهمت والا در عرصه‌های گوناگون علمی، اجتماعی و سیاسی کشور نقش‌آفرینی کرده و خدمات بسیار ارزنده‌ای را به‌نظام مقدس جمهوری اسلامی تقدیم کردند، از نمایندگی مجلس خبرگان در ادوار مختلف، تا مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام، ریاست سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دبیر کل مجمع جهانی اهل‌بیت (علیهم‌السلام)، همیشه در قامت یک عالم ربانی و شخصیت انقلابی و مردمی در راه اعتلای اسلام و انقلاب تلاش کردند. این عالم خستگی‌ناپذیر که عماد تقریب مذاهب بودند تا آخرین روزهای عمر شریف خود علی‌رغم بیماری و کهولت سن در جلسات به‌صورت فعال حضور مؤثر و راهگشا داشتند.

در ادامه پیام تسلیت دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی آمده است: آیت‌الله تسخیری از مدافعان آرمان‌های مکتب اهل‌بیت(س) بود که برای معرفی صحیح تشیع به جهان اسلام تلاش بی‌وقفه داشت و به معنای حقیقی سفیر جمهوری اسلامی ایران در جهان اسلام بود و در میان علما و اندیشمندان جهان اسلام و سایر ادیان الهی از احترام و جایگاه ویژه‌ای برخوردار بود که حضورشان در نشست‌های ملی و بین‌المللی مایه دلگرمی همگان بود.

این پیام می افزاید: تألیف نزدیک به ۵۰ کتاب و ۳۵۰ مقاله در موضوعات گوناگون که بسیاری از آن‌ها به زبان‌های مختلف ترجمه‌شده است نشان از شخصیت اثرگذار و برجسته علمی ایشان، در بین جامعه حوزوی و دانشگاهی است و ایشان علاوه بر فقه، تفسیر و سیاست، در ادبیات عرب نیز سرآمد بود، که کتاب ارزشمند «المختصر المفید فی تفسیر القرآن المجید» که اثری بسیار روان و زیبا در زمینه تفسیر است، توسط این عالم بزرگ تألیف شده است.

عاملی درباره دهه پایانی حیات آیت الله تسخیری نوشته است: دهه آخر عمر خود را با سرسختی و مجاهدت کم‌نظیر کارکرد. علیرغم بیماری سخت که برای بازنشسته شدن کافی بود، هرگز از همت و تلاش و تدبیر برای عزت اسلام و مسلمین کم نگذاشت و او را تبدیل به اسطوره مقاومت در عرصه مجاهدت علمی کرد. مجدداً درگذشت تأسف‌بار مرحوم مغفور آیت‌الله محمدعلی تسخیری(ره) را به محضر امام زمان(عج)، رهبر حکیم انقلاب و مراجع عظام تقلید، حوزه‌های علمیه، دانشگاه‌های جهان اسلام و همه بازماندگان آن مرحوم تسلیت عرض کرده، برای آن مرحوم علو درجات و برای بازماندگان صبر و اجر مسئلت دارم.

آیت الله تسخیری مشاور جهان اسلام مقام معظم رهبری بود که روز گذشته دارفانی را وداع گفت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =