کنکور دلشوره‌ای که با کرونا بیشتر شد

بروجرد - ایرنا - کنکور نامی آشنا که ذاتا همراه با استرس است؛ عنوان سرنوشت ساز بودنش سایه آن را بر سر داوطلبان سنگین تر می کند؛ هنوز هم استرس و دلشوره ها و نگرانی هایی که می توان گفت موروثی شب کنکور است را بسیاری در روح و تن خود دارند و البته امسال با کرونا این نگرانی ها بیشتر و همراه شده است.

بسیاری که حتی سال های سال از زمان کنکور آنها گذشته است هنوز هم با یادآوری سالانه این نام می توان گفت با حال و هوایش بیگانه نیستند و می توانند برای لحظاتی هم که شده به آن ترس ها و نگرانی ها و دلشوره های کنکور بازگردند ، نگرانی از آینده ای که بیشتر داوطلبان آن را در گرو کنکور می دانند؛ اما امسال ماجرا فرق مهمی دیگری دارد ؛ کنکور علاوه بر این دلشوره موروثی با ترس از کرونا عجین شده است.

کنکور همواره برای خانواده هایی که فرزند به اصطلاح پشت کنکوری دارند و افرادیکه در حال آمادگی برای شرکت در کنکور هستند همراه با اضطراب هایی بوده است، نگرانی هایی پیرامون برنامه ریزی برای مطالعه، استفاده مطلوب از زمان، افزایش تمرکز و کاهش رفت و آمدها و مهمانی ها تا بتوان فضایی مناسب برای درس خواندن فراهم کردن که کلاس های خصوصی برخی دروس برای امادگی بیشتر را همراه با هزینه های صرف شده در این راه را باید اضافه کرد.

مجموعه این عوامل در کنار یکدیگر می شود همان استرس نام آشنایی که بسیاری از ما با آن بیگانه نیستیم حالا امسال تفاوت عمده تری با سال های گذشته پیدا کرده است و آن هم ترس و دلهره ناشی از کرونا است.

باالاخره بعد از گمانه زنی و پیشنهاد و نظر و ایده در مورد چگونگی برگزاری کرونا و اینکه برگزار شود یا نه، به تعویق بی افتد یا نه، در فضایی باز یا بسته باشد یا نه، پروتکل های بهداشتی چگونه اعمال شوند و سایر موارد ، بنا بر این گذاشته شد که کنکور در همان موعد خود  برگزار شود و برگزار شد.

البته این پیشنهادات متعدد در مورد نحوه برگزاری کنکور خانواده ها و داوطلبان کنکور را به اندازه کافی سردرگم و بلاتکلیف کرده بود و میتوان گفت حالا علاوه بر دلشوره کنکور و دلشوره کرونا، نگرانی و سردرگمی های جدیدتری پیرامون آن یعنی برگزاری یا برگزار نشدن آن هم استرس بیشتری  بود که بر کنکور مضاعف شده بود.

مادری که دخترش داوطلب کنکور است می گوید؛ در یک ماه گذشته بخصوص نگرانی ها و سردرگمی های خانواده در مورد کنکور و برگزاری آن بیشتر شده بود و شخصا بطور مداوم پیگیر اخبار مرتبط بودم که بلاخره چه خواهد شد.

مادر میانسال دیگری که پسرش داوطلب کنکور است می گوید: البته کرونا امسال باعث شد با خیال راحت تری در خانه بمانیم و مهمانی ها و رفت و آمدهای خانوادگی را کم کنیم و با علت کرونا معمولا افراد کمتر مهمانی می رفتند و طبیعتا رفت و آمدها کمتر شده بود و با فرصت بیشتر در خانه ماندن ، زمان بیشتری هم برای درس خواندن فراهم بود.

این مادر ادامه داد: گاهی برای ما خانواده ها سخت است که به اقوام بگوییم پسرمان کنکور دارد و امکان مهمانی دادن و مهمانی رفتن نداریم ولی کرونا باعث شد کلا این آمد و رفت ها حذف شود و از این نظر خوب بود ولی دلشوره دیگر که اضافه شد ترس از ابتلا به این بیماری و قرار گرفتن بسیاری از افراد در یک فضای بسته در روز برگزاری کنکور است.

مادر دیگری می گوید: با رعایت کردن سخت گیرانه پروتکل های بهداشتی می توان این دلگرمی را به خانواده ها داد که مشکلی ایجاد نمی شود تا بتوان بخشی از استرس ناشی از این مورد را کاهش داد.

رعایت سختگیرانه پروتکل های بهداشتی در حوزه های امتحانی 

رئیس دانشگاه آیت الله بروجردی در این خصوص می گوید: برگزاری کنکور از دغدغه های مهم خانواده ها و داوطلبان است، اما همه تمهیدات لازم بهداشتی، مساعد بودن فضا، امکانات و پروتکل های بهداشتی برای کاهش دغدغه ها و جلوگیری از انتشار ویروس کرونا در نظر گرفته شده است.

دکتر حسن مروتی افزود: کنکور سراسری در بروجرد با رقابت پنج هزارو ۵۸۴ داوطلب از صبح چهارشنبه ۲۹ مرداد آغاز شده است و آزمون همه رشته ها تا یکم شهریور در نوبت صبح برگزار تا نوبت بعد از ظهر فرصتی برای ضدعفونی مجدد حوزه ها باشد.

وی بیان کرد: عملیات ضدعفونی مکان های برگزاری کنکور قبل و بعد از برپایی امتحان ها صورت گرفته  و رعایت دیگر پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری های اجتماعی تا بیش از ۲ متر در نظر گرفته شده است.

مروتی اضافه کرد: با توجه به اینکه امسال تعداد داوطلبان کنکور نسبت به سال گذشته حدود ۱۰درصد کمتر شده اما برای رعایت پروتکل‌ها علاوه بر حوزه دانشگاه ایت الله بروجردی از فضای دانشگاه آزاد به عنوان حوزه کنکور استفاده میشود.

نماینده سازمان سنجش در بروجرد ادامه داد: از داوطلبان انتظار می‌رود همه پروتکل‌ها را رعایت و همراه خود ماسک دستکش لوازم التحریر داشته باشند و برغم انجام پذیرایی از داوطلبان در صورت ضرورت همراه خود تغذیه داشته باشند. داوطلبان از همراه داشتن کیف، موبایل خودداری کنند زیرا هرکدام عاملی برای انتقال ویروس است.

وی گفت: با توجه به اینکه ممکن است داوطلبی علایم تب  داشته  و مشکوک باشد حتما مراقبان را درجریان گذاشته زیرا مکانهای جداگانه برای این افراد در نظر گرفته شده تا هم بدون دغدغه کنکور را انجام هم عاملی برای انتشار بیماری نباشد.

رییس دانشگاه آیت الله بروجردی افزود: از اولیا داوطلبان تقاضا میشود فرزندان خود را بعد از رساندن به حوزه در مقابل حوزه کنکور تجمع نکرده و مجددا پایان زمان آزمون انها را همراهی کنند. به دلیل رعایت پروتکل ها و انجام تست انتظار می‌رود داوطلبان زود تر از موعد در حوزه حاضر شوند.

مروتی افزود:از مجموع پنج هزارو ۵۸۴داوطلب  سه  هزار و ۲۹۴ نفر  زن و ۲ هزار و ۳۳۵ نفر را  مرد هستند که از این تعداد شرکت کننده یک هزار و ۹۱۵ نفر در رشته ریاضی و انسانی، ۲۶۵ نفر در رشته هنر، ۲ هزار و ۸۳۴ نفر در رشته تجربی و ۵۷۰  نفر در رشته زبان های خارجی بایکدیگر رقابت می‌کنند.

مدیریت استرس و کم کردن توقع خانواده ها

سمیه کریمی روانشناس بالینی در گفت و گو با ایرنا گفت: کنکور ذاتا همراه با استرس است که امسال در همراهی با کرونا این استرس ها بیشتر شده است و بخصوص پیگیری اخبار ضد و نقیض متعدد در مورد شیوه و نحوه برگزاری و یا عدم برگزاری و به تعویق افتادن کنکور برای داوطلبین و خانواده های آنها منجر به ایجاد استرس پایداری شد.

وی گفت: داوطلبینی که با برنامه ریزی چند ساله و یا در یکسال اخیر بخصوص برای زمان و درس خواندن خود برای آمادگی کنکور برنامه ریزی داشته اند و بنوعی سرنوشت خود را در قبال کنکور می دانند ، قطعا هر گونه ابهام و سردرگمی در خصوص برگزاری کنکور در آنها همراه با استرس بوده است و می توان گفت عواقب پیش بینی نشده ای در میزان آمادگی این افراد در کنکور داشته است.

این روانشناس بالینی با اشاره به اینکه کنکور امسال در سایه کرونا استرس های چند گانه ای به افراد وارد کرده است گفت: افرادیکه بعنوان داوطلب کنکور بیشتر وقت خود را صرف درس خواندن می کنند در مقایسه با سایر افراد مهارت های ارتباطی، اجتماعی و هیجانی کمتری در کنترل استرس بخصوص استرس ناشی از کرونا دارند.

وی افزود: بعبارتی طی ۶ ماه گذشته  که بنوعی سایر افراد به حداقل ها و میانه ای متوسط از کنترل استرس خود در برابر کرونا رسیده اند اما این افراد یعنی داوطلبین کنکور، زمان کمتری برای ارتقای مهارت کنترل استرس داشته اند و بیشتر وقت شان صرف درس خواندن شده است.

کریمی افزود: در چنین شرایطی می توان گفت این افراد بخاطر مهارت کمتری که در کنترل استرس ناشی از کرونا دارند در کنار استرس کنکور ، نگرانی و استرس بیشتری در قبال کرونا تحمل می کند و بنوعی بیشتر در مقابل کرونا احساس ضعف می کنند.

وی با اشاره به اینکه میزان کمی از استرس خوب است گفت: استرس به میزان کم می تواند محرکی برای انسان در پیش بردن کارها باشد ولی اگر این استرس تداوم داشته باشد کارایی فرد را کاهش می دهد که در مورد پایداری وضعیت کرونا می توان گفت استرس طولانی مدتی بر خانواده ها و داوطلبین کنکور ایجاد شده است که باید مدیریت شود.

این روانشناس بالینی گفت: یکی از مهمترین راهکارها برای کنترل استرس پایین اوردن سطح توقعات خانواده ها است. در حالیکه بیشتر خانواده ها به تصور اینکه امسال بر اثر کرونا زمان بیشتری برای مطالعه و درس خواندن داوطلبن فراهم بوده پس باید نتیجه بهتری هم بگیرند که همین تصور استرس داوطلبین و ضرورت اینکه حتما باید کنکور خوبی را پشت سر بگذارند ایجاد استرس بیشتری می کند.

وی افزود: خانواده باید این نکته را در نظر داشته باشند به همان نسبت که زمان در خانه ماندن و درس خواندن بیشتر شده است به همان نسبت امکان حضور در کلاس های تقویتی و آزمون های امادگی حضوری برای کنکور هم به علت کرونا هم فراهم نبوده است.

کریمی گفت: آمادگی برای کنکور صرفا به نشستن در خانه و درس خواندن خلاصه نمی شود و امکان حضور داوطلبین در کلاس های حضوری نقش موثری در بالا بردن آمادگی آنها دارد که امسال البته برای همه داوطلبان این امکان دیگر وجود نداشت.

این روانشناس بالینی گفت: داوطلبین باید این نکته مهم را در نظر داشته باشند که پاندمی کرونا صرفا مختص یک مکان و شهر و کشور خاص نبوده است و بصورت جهانی همه را درگیر خود کرده است و بعبارتی شرایط یکسانی برای تمامی رقبای کنکور بوده است و با تمرکز بر استرس ناشی از کرونا ، فشار بیشتری بر خود وارد نکنند وبدانند این شرایط برای همه یکسان است.

وی با تاکید براینکه داوطلبین سعی کنند استرس خود را مدیریت کنند گفت: در هین حال شیوه های مراقبت از خود و رعایت نکات بهداشتی برای پیشگیری از کرونا را رعایت کنند و بخود آرامش بدهند تا طی این روزها که کنکور برگزار می شود ، آمادگی ذهنی بیشتری داشته باشند .

این روانشناس بالینی یادآور شد: کنترل استرس، توجه به تغذیه صحیح ، ورزش و ایجاد فضایی شاد ، تنفس عمیق روزانه و نوشیدن آب در شرایط استرسی همگی می تواند به آمادگی جسمی و ذهنی داوطلبین در این روزها و تقویت ذهن و یادآوری مطالب خوانده شده کمک کننده باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =