برنامه‌های عزاداری محرم در حرم امام رضا(ع) اعلام شد

مشهد- ایرنا- معاون تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی برنامه‌های عزاداری ویژه دهه اول محرم در حرم امام رضا (ع) را تشریح کرد.

آستان قدس رضوی روز چهارشنبه به نقل از حجت‌الاسلام و المسلمین حجت گنابادی نژاد گزارش داد: امسال بنا به دستور ستاد ملی مقابله با کرونا مراسم عزاداری سیدالشهدا(ع) در دهه اول محرم در حرم امام رضا(ع) با رعایت دقیق و جامع پروتکل های بهداشتی و با شعار «ما ملت امام حسینیم» و «باید تمام زندگی ام مثل حسین شود» در صحنها و فضای غیر مسقف حرم با رعایت فاصله گذاری اجتماعی، زدن ماسک و رعایت موارد بهداشتی برگزار می‌شود.

وی اظهار داشت: در این ایام تمامی خدمه حرم مطهر رضوی برای تعظیم شعائر حسینی و صیانت از حفظ سلامتی زائران بسیج شدند تا مراسم باشکوه و با حفظ پروتکلهای بهداشتی برگزار شود و امید است همه زائران عزیز ما را در این مهم یاری رسانند.

معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی با اشاره به ویژه برنامه‎های متعدد فرهنگی و تبلیغی تدارک دیده شده برای دهه اول محرم در حرم مطهر رضوی گفت: روزانه چهار نوبت مراسم عزاداری در حرم پیش بینی شده تا از تراکم جمعیت زائران برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی جلوگیری شود که در هر جلسه برنامه سخنرانی و بیان معارف حسینی با حضور سخنرانان برجسته کشوری و مداحان در صحنها برگزار می‌شود.

گنابادی نژاد اظهار داشت: نوبت ابتدایی مراسم عزاداری دهه اول محرم در حرم مطهر رضوی از نماز صبح در صحن مسجد گوهرشاد، صحن جامع رضوی و صحن جمهوری پیش بینی شده که با قرائت زیارت امین الله، زیارت عاشورا، روضه خوانی و سخنرانی همراه خواهد بود.

وی ادامه داد: نوبت دوم مراسم عزادای سید الشهدا در دهه اول حرم مطهر رضوی از ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه در مسجد گوهرشاد با قرائت زیارت ناحیه مقدسه و عاشورا آغاز می‌شود و تا نماز ظهر و عصر ادامه دارد که صوت و تصویر این مراسم در دیگر صحنها پخش می‌شود.

معاون تبلیغات آستان قدس رضوی گفت: نوبت سوم مراسم عزادای دهه اول محرم در حرم رضوی از ساعت ۱۸ هر روز با قرائت زیارت عاشور آغاز می‌شود و تا نماز مغرب ادامه دارد که در این مراسم افزون بر بیان احکام شرعی عزاداری، سخنرانان مطرح کشوری به ایراد سخنرانی و مداحان به روضه خوانی و سینه زنی می‌پردازند.

به گفته حجت الاسلام گنابادی نژاد بخش چهارم مراسم عزاداری سیدالشهدا(ع) در حرم امام رضا(ع) بعد از نماز مغرب و عشاء در صحن جامع رضوی برگزار می‌شود که در این مراسم برنامه‌های متعددی چون قرائت مجلسی قرآن کریم، اکران کلیپ معرفتی، شعرخوانی، سخنرانی، روضه خوانی، سینه زنی و معرفی کتاب پیش بینی شده است.

وی اظهار داشت: امسال با توجه به اینکه برخی از هیاتهای مذهبی فضای مناسبی برای برگزاری هیات با رعایت پروتکل‌های بهداشتی ندارند هر شب ویژه برنامه‌ای بعد از نماز مغرب و عشاء در صحن امام حسن مجتبی(ع) برنامه‌ریزی شده است که در این مراسم نیز سخنرانان و مداحان مشهور مشهدی به سخنرانی و مدیحه سرایی می‌پردازند.

معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی گفت: در دهه اول محرم در صحن های کوثر و غدیر از ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه برای زائران افغانستانی و عرب زبان و ویژه دانش آموزان نیز مراسم عزاداری ساعت ۱۷ در صحن گوهرشاد پیش بینی شده است که با حضور خطبای کشوری و مداحان نوجوان برگزار می‌شود.

گنابادی نژاد افزود: آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی، آیت الله حسین گرایلی، آیت الله سیدحسن عاملی، آیت الله سید احمد حسینی خراسانی و حجج اسلام والمسلمین حسین حائری، سید جعفر طباطبائی، عباس فرازی نیا، حسین حلوائیان، اسماعیل مقری، محمد رضایی تهرانی، محمد جواد نظافت، مهدی شریعتی تبار، مرتضی دهشت، شهاب مرادی، راشد یزدی و حیدری کاشانی از جمله سخنرانان حرم رضوی در دهه اول محرم هستند.

معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی گفت: قبل و بعد از هر سخنرانی مداحان و ذاکران اهل بیت عصمت و طهارت(ع) به ذکر سجایا و مناقب حضرت حسین بن علی(ع) و یاران باوفایشان خواهند پرداخت.

گنابادی نژاد افزود: در دهه ابتدایی محرم افزون بر برنامه صحن‎ها، تولیداتی ویژه فضای مجازی شامل گزیده سخنرانی با محوریت شعار و رجزخوانی اصحاب امام حسین(ع)، استوری موشن، نماهنگ ویژه با صدای صابر خراسانی، معرفی کتاب، کلیپ‌های کوتاه روضه خوانی و سینه زنی، اجرای فراخوان های هر خانه یک حسینیه، ارسال عکس و تصاویر از مراسم عزاداری، پوشش برنامه از طریق درگاه اینترنتی رضوی تی وی را برنامه ریزی کرده‌ایم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =