برنامه‌های عزاداری محرم در حرم امام رضا(ع) اعلام شد

مشهد- ایرنا- معاون تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی برنامه‌های عزاداری ویژه دهه اول محرم در حرم امام رضا (ع) را تشریح کرد.

آستان قدس رضوی روز چهارشنبه به نقل از حجت‌الاسلام و المسلمین حجت گنابادی نژاد گزارش داد: امسال بنا به دستور ستاد ملی مقابله با کرونا مراسم عزاداری سیدالشهدا(ع) در دهه اول محرم در حرم امام رضا(ع) با رعایت دقیق و جامع پروتکل های بهداشتی و با شعار «ما ملت امام حسینیم» و «باید تمام زندگی ام مثل حسین شود» در صحنها و فضای غیر مسقف حرم با رعایت فاصله گذاری اجتماعی، زدن ماسک و رعایت موارد بهداشتی برگزار می‌شود.

وی اظهار داشت: در این ایام تمامی خدمه حرم مطهر رضوی برای تعظیم شعائر حسینی و صیانت از حفظ سلامتی زائران بسیج شدند تا مراسم باشکوه و با حفظ پروتکلهای بهداشتی برگزار شود و امید است همه زائران عزیز ما را در این مهم یاری رسانند.

معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی با اشاره به ویژه برنامه‎های متعدد فرهنگی و تبلیغی تدارک دیده شده برای دهه اول محرم در حرم مطهر رضوی گفت: روزانه چهار نوبت مراسم عزاداری در حرم پیش بینی شده تا از تراکم جمعیت زائران برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی جلوگیری شود که در هر جلسه برنامه سخنرانی و بیان معارف حسینی با حضور سخنرانان برجسته کشوری و مداحان در صحنها برگزار می‌شود.

گنابادی نژاد اظهار داشت: نوبت ابتدایی مراسم عزاداری دهه اول محرم در حرم مطهر رضوی از نماز صبح در صحن مسجد گوهرشاد، صحن جامع رضوی و صحن جمهوری پیش بینی شده که با قرائت زیارت امین الله، زیارت عاشورا، روضه خوانی و سخنرانی همراه خواهد بود.

وی ادامه داد: نوبت دوم مراسم عزادای سید الشهدا در دهه اول حرم مطهر رضوی از ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه در مسجد گوهرشاد با قرائت زیارت ناحیه مقدسه و عاشورا آغاز می‌شود و تا نماز ظهر و عصر ادامه دارد که صوت و تصویر این مراسم در دیگر صحنها پخش می‌شود.

معاون تبلیغات آستان قدس رضوی گفت: نوبت سوم مراسم عزادای دهه اول محرم در حرم رضوی از ساعت ۱۸ هر روز با قرائت زیارت عاشور آغاز می‌شود و تا نماز مغرب ادامه دارد که در این مراسم افزون بر بیان احکام شرعی عزاداری، سخنرانان مطرح کشوری به ایراد سخنرانی و مداحان به روضه خوانی و سینه زنی می‌پردازند.

به گفته حجت الاسلام گنابادی نژاد بخش چهارم مراسم عزاداری سیدالشهدا(ع) در حرم امام رضا(ع) بعد از نماز مغرب و عشاء در صحن جامع رضوی برگزار می‌شود که در این مراسم برنامه‌های متعددی چون قرائت مجلسی قرآن کریم، اکران کلیپ معرفتی، شعرخوانی، سخنرانی، روضه خوانی، سینه زنی و معرفی کتاب پیش بینی شده است.

وی اظهار داشت: امسال با توجه به اینکه برخی از هیاتهای مذهبی فضای مناسبی برای برگزاری هیات با رعایت پروتکل‌های بهداشتی ندارند هر شب ویژه برنامه‌ای بعد از نماز مغرب و عشاء در صحن امام حسن مجتبی(ع) برنامه‌ریزی شده است که در این مراسم نیز سخنرانان و مداحان مشهور مشهدی به سخنرانی و مدیحه سرایی می‌پردازند.

معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی گفت: در دهه اول محرم در صحن های کوثر و غدیر از ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه برای زائران افغانستانی و عرب زبان و ویژه دانش آموزان نیز مراسم عزاداری ساعت ۱۷ در صحن گوهرشاد پیش بینی شده است که با حضور خطبای کشوری و مداحان نوجوان برگزار می‌شود.

گنابادی نژاد افزود: آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی، آیت الله حسین گرایلی، آیت الله سیدحسن عاملی، آیت الله سید احمد حسینی خراسانی و حجج اسلام والمسلمین حسین حائری، سید جعفر طباطبائی، عباس فرازی نیا، حسین حلوائیان، اسماعیل مقری، محمد رضایی تهرانی، محمد جواد نظافت، مهدی شریعتی تبار، مرتضی دهشت، شهاب مرادی، راشد یزدی و حیدری کاشانی از جمله سخنرانان حرم رضوی در دهه اول محرم هستند.

معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی گفت: قبل و بعد از هر سخنرانی مداحان و ذاکران اهل بیت عصمت و طهارت(ع) به ذکر سجایا و مناقب حضرت حسین بن علی(ع) و یاران باوفایشان خواهند پرداخت.

گنابادی نژاد افزود: در دهه ابتدایی محرم افزون بر برنامه صحن‎ها، تولیداتی ویژه فضای مجازی شامل گزیده سخنرانی با محوریت شعار و رجزخوانی اصحاب امام حسین(ع)، استوری موشن، نماهنگ ویژه با صدای صابر خراسانی، معرفی کتاب، کلیپ‌های کوتاه روضه خوانی و سینه زنی، اجرای فراخوان های هر خانه یک حسینیه، ارسال عکس و تصاویر از مراسم عزاداری، پوشش برنامه از طریق درگاه اینترنتی رضوی تی وی را برنامه ریزی کرده‌ایم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha