نخستین هواپیمای ۶ نفره در فرودگاه کاشمر به زمین نشست

مشهد- ایرنا- پس از گذشت چهار سال از افتتاح نخستین فرودگاه سبک بخش خصوصی کشور در کاشمر امروز برای نخستین بار یک هواپیمای ۶ نفره نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در کاشمر به زمین نشست.

فرماندار کاشمر روز چهارشنبه با حضور در این فرودگاه طی سخنانی با اشاره به این که فرودگاه فوق سبک کاشمر یکی از طرحهای زیربنایی در شهرستان محسوب می‌شود؛ گفت: با توجه به ظرفیت‌های منطقه در زمینه‌های مختلف صنعتی، کشاورزی و گردشگری باید این ظرفیت، بیشترمورد توجه قرار گیرد.

مسلم ساقی با اشاره به زیرساخت‌هایی که از لحاظ فنی در این مجموعه با کمک بخش خصوصی راه‌اندازی شده است افزود: فرودگاه کاویان پرواز شرق می‌تواند علاوه بر جا به جایی مسافر، در زمینه صادرات محصولات کشاورزی منطقه به کشورهای همسایه، رونق اقتصادی شهرستان و حتی شهرستان‌های هم‌جوار نقش مؤثری ایفا کند.

وی ادامه داد: علاوه بر ظرفیت‌های این مجموعه در زمینه‌های اقتصادی و مسافری این مجموعه به‌عنوان یک مرکز آموزشی نیز مورد توجه است لذا شایسته است که مراکز آموزش عالی شهرستان برای راه‌اندازی رشته‌های پروازی نیز اقدام کنند.

فرماندار  کاشمر با اشاره به قرار گرفتن این شهرستان بر روی گسل زلزله گفت: مجموعه کاویان پرواز شرق در مواقع بحرانی و اورژانسی به طور قطع کمک‌کار مدیریت شهرستان و حتی استان خواهد بود لذا ضرورت دارد این موضوع مورد توجه مسوولان استانی و کشوری قرار گیرد.

ساقی به قابلیت‌های این مجموعه درراستای توسعه منطقه اشاره کرد و گفت: در جلسات مختلف به‌ویژه در جلسه‌ای با حضور استاندار خراسان رضوی موضوع رفع مشکلات فراروی این مجموعه مطرح شد که بر اساس دستور استاندار از طریق معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری در دست پیگیری است.

وی ادامه داد: امید است ظرفیت‌های استانی و ملی برای رفع مشکلات پیش روی این فرودگاه فعال شود و بتوانیم از تمام قابلیت‌های این مجموعه در مسیر توسعه شهرستان بهره ببریم.

مدیر شرکت کاویان پرواز ترشیز نیز در این بازدید گفت: عملیات ساخت این مجموعه از اسفندماه سال ۹۳ در زمینی به مساحت ۱۷ هکتار آغاز شد و با توجه به طول هزار و ۴۵۰ متری باند با عرض ۲۲.۵ متر، امکان فرود هواپیمای سبک در این مجموعه وجود دارد.

محمدرضا کاویانی افزود: این فرودگاه فوق سبک در سال ۹۵ به‌ طور رسمی افتتاح شد و در حال حاضر با گرفتن کد OIMQ از سوی سازمان جهانی بین‌المللی هوایی، این فرودگاه در تمام دنیا به رسمیت شناخته می‌شود.

وی اظهار داشت: اگرچه فعالیت این فرودگاه در ابتدا تفریحی بوده است اما با پیگیری‌های صورت گرفته دوره‌ها و کلاس‌های آموزشی دانشجویان در این فرودگاه برگزار می‌شود و با توجه به هزار و ۴۵۰ متر طول باند و ۲۲.۵ متر عرض باند این فرودگاه در حال حاضر هواپیماهایی با کمتر از ۷۰ نفر مسافر می‎توانند در آن فرود آیند.

مدیر شرکت کاویان پرواز ترشیز افزود:در مواقع ضروری هواپیماهای ‌ای. تی. آر ۷۲ فوکر ۱۰۰ می‌توانند در این فرودگاه فرود آیند.

استاد رشته‌های هوانوردی دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این بازدید گفت: هم‌زمان با تأسیس فرودگاه فوق سبک کاشمر دو هدف ارائه خدمات به شهر و اشتغال‌زایی دنبال می‎شد و با افتتاح این فرودگاه فوق سبک بخشی از معضل بیکاری حل و تعدادی از نیروهای منطقه به‌کارگیری شدند و بدون شک وقتی صنعت جدیدی وارد شهر شود رونق را هم به دنبال می آورد.

غلامعلی مخبری افزود: آوردن چنین امکاناتی در منطقه ای کاملاً لم‌یزرع آن ‌هم به تنهایی و بدون هیچ حامی کار بسیار سختی است که با تلاش و پشتکار صورت گرفت اگر چه در گام اول به صورت فرودگاه فوق سبک بود اما در گام بعدی تبدیل به فرودگاه لایت با پذیرش هواپیماهای بیش از ۷۵۰۰ کیلوگرم  شده است.

وی اضافه کرد: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته گسترش باند در دو جهت، گسترش عرضی و استانداردهای جهانی برای ساخت فرودگاه رعایت شد تا بتوان میزان ضریب فشردگی در سطح باند و ابنیه را فراهم کرد.

این استاد دانشگاه افزود: برای گسترش فرودگاه نیاز به حمایت مسوولان است و در حال حاضر رشته‌های خلبانی به منطقه آورده شده و آموزش هواپیمای فوق سبک و دوره‌های خاص در منطقه ارائه می‌شود.

نخستین فرودگاه سبک بخش خصوصی کشور در کیلومتر سه جاده کاشمر  قرار دارد.

کاشمر در فاصله ۲۲۸ کیلومتری جنوب غرب مشهد واقع است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha