شورای همبستگی ملی پاکستان: آیت‌الله تسخیری پرچمدار وحدت اسلامی بود

اسلام‌آباد - ایرنا - شورای همبستگی ملی پاکستان، ائتلافی متشکل از ۳۰ گروه سیاسی و مذهبی این کشور با انتشار بیانیه ای ضمن ابراز تسلیت و تاسف عمیق نسبت به درگذشت آیت‌الله تسخیری رئیس فقید شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب از آن مرحوم به عنوان پرچمدار وحدت اسلامی یاد کرد.

به گزارش ایرنا ، دبیرخانه شورای همبستگی ملی پاکستان در اسلام‌آباد روز چهارشنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: 'مولانا ابوالخیر زبیر' رییس این شورا، 'لیاقت بلوچ' دبیرکل و 'ثاقب اکبر' معاون دبیر این ائتلاف بزرگ سیاسی و مذهبی پاکستان ضایعه فقدان عالم جلیل القدر آیت‌الله محمد علی تسخیری را به ملت و دولت دوست و برادر جمهوری اسلامی ایران تسلیت گفتند.

در این بیانیه از مرحوم آیت‌الله تسخیری به عنوان یار نزدیک بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی ایران، پرچمدار وحدت اسلامی و دلسوز ملل مسلمان یاد شده است.

شورای همبستگی ملی پاکستان با اشاره به اقدامات مساعدی و نقش کلیدی رئیس فقید شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب برای کمک حل منازعات و خدمات وی در موسم حج، افزود: آیت‌الله تسخیری سفرهای پرباری نیز به پاکستان انجام دادند.

در این بیانیه آمده است: آیت‌الله تسخیری از دوستان صمیمی و نزدیک مرحوم قاضی حسین احمد بنیانگذار شورای همبستگی ملی پاکستان به شمار می‌رفت و ما هرگز تلاش‌های گرانقدر و دلسوزانه ایشان برای تحکیم وحدت جهان اسلام را فراموش نخواهیم کرد.

آیت‌الله محمدعلی تسخیری، رییس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام روز گذشته ۲۸ مرداد در ۷۶ سالگی در اثر عارضه قلبی درگذشت.

جمعی از شخصیت‌ها، احزاب و مقام‌های سیاسی کشور به‌ویژه رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیام‌های جداگانه‌ای فقدان این عالم جلیل‌القدر را تسلیت گفتند.

این شخصیت علمی و دینی کشور در سال ۱۳۲۳ خورشیدی در نجف اشرف در خانواده‌ای روحانی از خطه مازندران به دنیا آمد. آیت‌الله تسخیری از چهره‌های شناخته علمی و فرهنگی جهان اسلام بود که همواره در معرفی درست تشیع و ایجاد تفاهم و همدلی میان مسلمانان تلاش می‌کرد.

وی همچنین در مجمع فقه اسلامی در جده (وابسته سازمان کنفرانس اسلامی) از ۱۳۶۲ تاکنون به ‌عنوان تنها نماینده رسمی تشیع امامی در تثبیت و ترویج مبانی فقهی و اصولی تشیع نقشی شایسته را بر عهده داشت. تسخیری در ۲۰ سال گذشته ریاست سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، معاونت بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری و دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب و نیز رییس هیات امنای مرکز مطالعات و تحقیقات ادیان و مذاهب به عهده داشت.

تاکنون از این اندیشمند مسلمان ده‌ها کتاب و صدها مقاله به تالیف یا ترجمه منتشر شده است. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha