درخشش اعضای کانون در مسابقه بین‌المللی نقاشی ژاپن

تهران- ایرنا- شش عضو کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، جایزه اول و دیپلم افتخار بخش بین‌الملل بیستمین مسابقه بین‌المللی نقاشی محیط زیست کودکان جی کیو ای (JQA) کشور ژاپن در سال ۲۰۱۹ را کسب کردند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، از میان ۱۲۹۸۴ اثر از ۸۸ کشور جهان، شش عضو مراکز فرهنگی هنری کانون پرورش فکری موفق به دریافت جایزه اول و دیپلم افتخار بخش بین‌الملل این دوره از مسابقه نقاشی محیط زیست کودکان جی اکیو ای ژاپن شده‌اند.
، دو عضو مراکز کانون جایزه اول بخش بین‌الملل و چهار عضو دیگر کانون دیپلم افتخار بخش بین‌الملل بیستمین دوره مسابقه نقاشی ژاپن را از آن خود کرده‌اند.
«ملیکا امجدیان» ۱۱ ساله از مرکز فرهنگی‌هنری شماره ۲ کانون کرمانشاه و «نسیم زمانی» ۱۳ ساله از مرکز شماره ۳۵ کانون تهران، موفق به دریافت جایزه اول بخش بین‌الملل این مسابقه شده‌اند.
همچنین «عارفه میرحاج» ۹ ساله از مرکز محمدآباد استان اصفهان، «سارینا ربیع‌همدانی» ۱۱ ساله از مرکز شماره  ۳ اهواز در استان خوزستان، «حنانه عشقی» ۱۰ ساله و «سما حسین‌نژاد» ۸ ساله هر دو از مرکز چالدران کانون استان آذربایجان‌غربی دیپلم افتخار بخش بین‌الملل بیستمین مسابقه نقاشی محیط زیست کودکان جی کیو ای ژاپن را دریافت کرده‌اند.

«ملیکا امجدیان» ۱۱ ساله از مرکز فرهنگی‌هنری شماره ۲ کانون کرمانشاه
«ملیکا امجدیان» ۱۱ ساله از مرکز فرهنگی‌هنری شماره ۲ کانون کرمانشاه

برپایی «خیمه قصه‌ها، ده شب ده قصه» در فضای مجازی

انجمن قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با ویژه‌برنامه خیمه قصه‌ها، ۱۰ شب ۱۰ قصه راوی داستان‌های عاشورا می‌شود، برنامه خیمه قصه‌ها  دهه نخست محرم هر شب میزبان یک قصه‌گو از قصه‌گویان یک استان است تا با توجه به آیین‌های سنتی همان استان، قصه‌گویی ویژه این روزها روایت شود.
این ویژه‌برنامه در راستای شعار کانون با عنوان «خوب زندگی کردن تمرین می‌خواهد» طراحی شده است و هر روز میزبان یک قصه‌گو خواهد بود.
تعدادی از داستان‌های انتخاب شده برای این برنامه مربوط به واقعه کربلا و تعدادی دیگر به اتفاق‌های عصر حاضر و ارتباط آن‌ها با عاشورا می‌پردازد.


انجمن قصه‌گویی در این برنامه با محوریت شعار «قصه عاشورا تمرینی برای زندگی» یادآور نقش پیام‌رسان حضرت زینب(س) در بازگویی و روایت این واقعه مهم است.
علاقه‌مندان می‌توانند این برنامه را از روز جمعه ۳۱ مرداد ۱۳۹۹ هم‌زمان با اول ماه محرم هر روز ساعت ۱۷ از صفحه اینستاگرام انجمن قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، دنبال کنند.

تصویرگران کتاب‌های جدید کانون دست‌به قلم شدند

بیش از ۷۵ هنرمند جوان و پیشکسوت عرصه تصویرگری دست‌به قلم شده‌اند تا فصل جدیدی را در عرصه تصویرسازی و انتشار کتاب‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان رقم بزنند.

 با شیوع بیماری کرونا در سراسر جهان، به نظر می‌رسید این همه‌گیری بیماری، باعث رکود در عرصه‌های هنری و ادبی شود اما هنرمندان و نویسندگان ایرانی از این فرصت بهره گرفتند تا به تولید و نشر کتاب برای کودکان و نوجوانان سرعت ببخشند و درعین حال کمیت و کیفیت این آثار را بالا ببرند.

در این میان کانون، ۷۵ تصویرگر را با ترکیبی متفاوت و متنوع - از پیش‌کسوتان هنر تصویرگری و جوانانی نوظهور و با انگیزه در این عرصه - در کنار هم قرار داده است تا آن‌ها در ایام سخت بیماری کرونا مشغول به تصویرگری آثار جدید انتشارات کانون شوند و آثاری مورد پسند مخاطبان با مضامینی متفاوت برای گروه‌های سنی مختلف تولید شود.

بخش گرافیک کانون با استناد به تاریخ پربار هنر تصویرگری در ایران و حضور بزرگان این عرصه چون مرتضی ممیز، فرشید مثقالی، علی‌اکبر صادقی، بهرام خائف و دیگر هنرمندان سرشناس این عرصه در آن، نقش مهمی در پی‌ریزی، پیشرفت و موفقیت‌های داخلی و بین‌المللی این هنر به‌نسبت نوپا در ایران بر عهده داشته است و اکنون پس از ۵۵ سال همچنان این بخش به فعالیت‌های پربار خود با حضور چهره‌های جدید در کنار پیش‌کسوتان ادامه می‌دهد.

کمال طباطبایی کارشناس ناظر ارشد هنری حوزه تصویرگری کانون از این اتفاق جدید ابراز خرسندی کرده و می‌گوید: شرایط فعلی و ایجاد بستری مناسب برای حضور پیش‌کسوتان این حوزه در کنار هنرمندانی که به دنبال تثبیت موقعیت هنری خود هستند و با انگیزه‌ای مضاعف و با میل به دیده‌شدن آثارشان مشغول به فعالیت‌اند باعث شده تا ۷۵ درصد آثار در دوران کرونا و در سطح قابل قبولی تولید و به مرحله صفحه‌آرایی برسد. وی اظهار امیدواری کرد با ادامه این حرکت و تغییر در ترکیب هنرمندان تصویرگر کانون، شاهد معرفی هنرمندانی نوظهور در عرصه تصویرگری باشیم.

در همین زمینه مانلی منوچهری کارشناس ناظر ارشد هنری کانون نیز گفت: انتخاب اولیه هنرمندان برای سفارش اثر مصادف با ایام کرونا بود و مجموعه‌های مختلفی انتخاب و به وی سپرده شد. از مجموع این آثار بخشی از آن مربوط به کتاب‌های شعر نوجوان ۱۵+ سال و نیز تصویرهای کتاب‌های داستان کودک بوده که هم اکنون در مرحله صفحه‌آرایی قرار دارد.

این تصویرگر و مدرس تصویرسازی، این مجموعه‌ها را حاصل کار شبانه‌روزی همکاران حوزه تصویرگری کانون می‌داند که در طول تولید اثر و با تکیه بر تجربه و دانش گروهی، همراه و همگام با هنرمندان تصویرگر حرکت کرده است.

وی افزود: درصد بیشتری از این آثار از سوی هنرمندان جوان و با انگیزه تولید شده که می‌توانیم شاهد این انگیزه و شور و نشاط در آثارشان باشیم.

مانلی منوچهری خلاقیت، انگیزه، تنوع در شکل و سبک اثر را از مهم‌ترین معیارهای انتخاب این هنرمندان دانسته تا بر اساس آن بتوانیم برای سلیقه‌های مختلف در حوزه کودک و نوجوان آثاری قابل قبول و شایسته تولید کنیم.

در حال حاضر نظارت بر روند اجرایی پروژه‌های هنری کانون بر عهده سمیرا فرجی است.

کمال طباطبایی دارای کارشناسی ارتباط تصویری دانشگاه هنر تهران و مانلی منوچهری کارشناسی ارشد تصویرسازی دانشگاه تهران به‌عنوان ناظران ارشد هنری واحد گرافیک کانون مشغول به فعالیت هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =