۱۰ هزار تن بذر ذرت مرغوب امسال در استان اردبیل تولید می‌شود

اردبیل - ایرنا - رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اعلام کرد: امسال ۱۰ هزار تن بذر ذرت مرغوب در این استان تولید شده و با آغاز فصل کشت در پاییز، در اختیار کشاورزان سراسر کشور قرار می‌گیرد.

خلیل نیکشاد روز چهارشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا، با اشاره به کاشت ذرت بذری در چهار هزار و ۵۰۰ هکتار از مزارع شمال استان در منطقه مغان گفت: استان اردبیل ۹۰ درصد بذر ذرت مورد نیاز کشور را تامین می‌کند.

وی بذر ذرت تولید شده در استان اردبیل را از نظر سلامت و استاندارد، مطابق با بذرهای مرغوب جهانی عنوان کرد و افزود: بذر تولید شده در این استان در تولید ذرت علوفه‌ای و دانه‌ای کشور نقش محوری و کلیدی دارد و موجب بی‌نیازی ایران به واردات بذر ذرت از خارج شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل همچنین تامین غذای دام و طیور را منوط به تولید بذر مرغوب ذرت در استان دانست و اضافه کرد: با تلاش کشاورزان و مدیریت جهاد کشاورزی ضریب خوداتکایی کشور به بذر ذرت به بیش از ۹۰ درصد رسیده است.

وی تشکل تیم کارشناسی شامل شبکه مراقبت، تحقیقات، اجرا و ترویج برای تداوم تولید بذر ذرت در داخل کشور و در اراضی زراعی منطقه مغان را از جمله اقدامات زیربنایی سازمان جهاد کشاورزی ذکر کرد و ادامه داد: همه مراحل کاشت، داشت، برداشت، استانداردسازی و لیبل‌زنی بذر ذرت در این استان انجام می‌شود.

نیکشاد با بیان این که ذرت به علت تامین غذای دام و طیور کشور جزو کالاهای کشاورزی استراتژیک به شمار می‌رود، اظهار کرد: کاشت و تولید بذر و محصول ذرت دانه‌ای و علوفه‌ای از جمله طرح‌های مورد حمایت ستاد اقتصاد مقاومتی است که در استان اردبیل دنبال می‌شود.

به گزارش ایرنا، ذرت کاران استان اردبیل در سه شهرستان پارس‌آباد، بیله‌سوار و اصلاندوز مغان اقدام به کشت محصول کرده و در فصل پاییز محصول خود را برداشت می‌کنند.

ذرت جزو گیاهان یکساله و با ارزش اقتصادی بالایی بوده و در عین حال در زمین‌های کشاورزی با خاک فقیر نیز به خوبی رشد می‌کند.

ذرت بذری کشت شده در منطقه مغان، پس از برداشت در فصل پاییز و با طی مراحل فرآوری و بسته‌بندی‌ زیر نظر موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال، در اختیار کشاورزان ذرت‍کار کشور قرار می‌گیرد.

بذر ذرت کاشته شده در ایران پیش از این، از کشورهای خارجی تامین می شد ولی کشت ذرت بذری در استان اردبیل طی چند سال گذشته و در راستای خودکفایی تولید محصولات کشاورزی، رونق یافته و تولید این محصول نقش بسزایی در اشتغال، تامین خوراک دام، افزایش تولید گوشت قرمز و شیر در منطقه داشته است.

تولید ذرت بذری در مغان، علاوه بر جلوگیری از خروج ارز از کشور، زمینه را برای جهش تولید این محصول فراهم کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =