اولویت رویکرد تحول، شناسایی و برخورد با ریشه‌ها و جریان فساد است

تهران - ایرنا- رییس ستاد امر به معروف و نهی از منکر گفت: امروز که قوه قضاییه با نفس تازه رویکرد تحول را در پیش گرفته اولویت باید شناسایی و برخورد با ریشه‌ها و جریان فساد باشد.

به گزارش ایرنا، آیت‌الله کاظم صدیقی روز چهارشنبه طی سخنانی در مراسم رونمایی از فاز نخست سامانه گزارشگری فساد سازمان بازرسی کل کشور، با بیان اینکه در آستانه ماه محرم، ماه خون و شهادت و امر به معروف و نهی از منکر قرار داریم، اظهار داشت: امر به معروف یعنی راه را برای اجرای خوبی‌ها باز کردن و جامعه را در مسیر رسیدن به کمال بسیج کردن. نهی از منکر نیز به معنی دفع مفسده و رفع ظلم و مقابله با ناهنجاری‌ است.

وی افزود: در زندگی ارادی انسان، خداوند متعال قانون امر به معروف و نهی از منکر را به عنوان بیمه‌گر سلامت جامعه و پاسداری از عدالت اجتماعی در آیات قرآن مطرح فرموده است. معروف هر آنچیزی است که انسان و جامعه را به کمال هدایت و به یک گفتمان عمومی تبدیل کند.

وی با بیان اینکه در اسلام، الفاظ و مفاهیمی، چون «به من چه» یا «به تو چه» هیچگونه زمینه‌ای ندارد، ‌ گفت: نهی از منکر جامعه را در برابر ویروس‌های خطرناک حرام‌خوری و بی‌بندباری و جهالت بیمه می‌کند.

رییس ستاد امر به معروف و نهی از منکر، بیان داشت: انسان در برابر یک آدم شرور و رشوه‌خوار و نفوذی نباید لبخند بزند. در مرحله برخورد و افشا و مجازات فرد مرتکب منکر مطابق دستور قرآنی، باید از هرج‌ و مرج پرهیز شود لذا حکومت اسلامی و مراکز دینی مکلف به برخورد با مروجان و مرتکبان منکر هستند.

آیت‌الله صدیقی اظهارداشت: مگر می‌شود کسی را دید که سلامت جامعه را به مخاطره می‌اندازد یا با رشوه‌گیری اعتماد عمومی را خدشه‌دار می‌کند و در برابر چنین فردی ساکت و منفعل بود.  امروز قوه قضاییه با نفس تازه رویکردی متحول در پیش گرفته، اولویت باید شناسایی و برخورد با ریشه‌ها و جریان فساد باشد.

رئیس ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر کشور اظهارداشت: نیروهای اطلاعاتی و امنیتی و چتر فراگیر سازمان بازرسی باید دقیق مسائل را اولویت بندی و مفسدین سیاسی و نفوذی‌های غربی و مفسدین اقتصادی را شناسایی و مورد برخورد قرار دهند.  در مراحل بعد نیز باید با افرادی که به صورت جریانی در بازارهای مختلف نظیر ارز و سکه و اقلام مورد نیاز مردم احتکار و فساد می‌کنند، برخورد شود.

وی تصریح کرد: در شرایط حساس کنونی، جای سکوت و بی‌تفاوتی و ترس در برابر فساد و مفسد وجود ندارد و  امیداست در ایام محرم، زن و مرد به میدان بیایند و نسبت به فساد سیاسی و فساد فرهنگی و فساد اقتصادی، جوانمردانه حساسیت نشان دهند.

در پایان این مراسم از سامانه گزارشگران فساد، ‌هر ایرانی یک ناظر، با حضور رئیس سازمان بازرسی کل کشور و اصحاب رسانه رونمایی شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =