منابع طبیعی سکوی پرتاب جهش تولید است

کرمانشاه - ایرنا- رییس اتحادیه انجمن‌های علمی منابع طبیعی و محیط زیست ایران گفت: استفاده از منابع طبیعی یکی از اساسی‌ترین بخش‌ها در تحقق جهش تولید است.

 «علی سلاجغه» روز چهارشنبه در دومین نشست تخصصی و کارگاه آموزشی منابع طبیعی پایدار و جهش تولید در سرسرای اجتماعات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با قدردانی از سازمان جهاد کشاورزی استان برای برگزاری این نشست تخصصی افزود: استفاده انسان از منابع طبیعی بایستی براساس حفظ و پایداری منابع طبیعی باشد.

وی با بیان اینکه جایگاه منابع طبیعی در تحقق جهش تولید ویژه است، گفت: ظرفیت‌های منابع طبیعی فوق العاده و استثنایی است.

او سپس با اشاره به اینکه در آموزه‌های دینی بر استفاده درست از منابع طبیعی تاکید شده است، اظهار داشت: منابع طبیعی بزرگترین سرمایه ماست لذا بهره برداری درست از آن بسیار اهمیت می یابد.

سلاجغه با تاکید بر اینکه در حفظ و حراست منابع طبیعی بایستی از علم روز بهره ببریم، گفت: جلوگیری از سیلاب‌ها، ریزگردها و نشست‌های اراضی، احیای سفره‌های آب زیرزمینی از اقدامات جهت حفظ منابع طبیعی است.

وی در ادامه به چگونگی بهره برداری از منابع طبیعی، جلوگیری از تخریب منابع طبیعی و بلایای انسانی و طبیعی پرداخت و راهکارهای علمی روز دنیا را در جهت منابع طبیعی پایدار عنوان کرد.

استان کرمانشاه ۲ میلیون و ۴۹۹ هزار هکتار مساحت دارد که ۷۰ درصد آن را عرصه‌های منابع طبیعی با بیش از ۵۲۷ هزار هکتار جنگل و یک میلیون و ۱۹۲ هزار هکتار مرتع تشکیل داده است.

این استان دارای سه منطقه حفاظت شده شامل منطقه حفاظت شده بیستون که ۵۴ هزار هکتار است، بوزین و مرخیل در پاوه ۲۳ هزار هکتار و قلاجه هم حدود ۴۳ هزار هکتار است.

یک پناهگاه حیات وحش بیستون نیز در منطقه ورمنجه در جاده سنندج وجود دارد و در مجموع استان کرمانشاه دارای چهار منطقه شکار و تیراندازی ممنوع به مساحت ۱۶۱ هزار هکتار است.

استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت در ۱۴ شهرستان، ۳۱ بخش، ۳۲ شهر، ۸۶ دهستان و ۲ هزار و ۵۴۳ آبادی دارد و ۲.۴ درصد جمعیت کشور در این استان سکونت می کنند که از این تعداد ۷۵ درصد در نقاط شهری و ۲۵ درصد در نقاط روستایی زندگی می کنند.

این استان با بیش از ۹۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی و تولید سالانه بیش از چهار میلیون و ۴۰۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی، دامی و باغی یکی از قطب های کشاورزی کشور است.

در استان کرمانشاه حدود ۱۲۵ هزار بهره‌بردار در بخش کشاورزی مشغول به فعالیت هستند.