شهردار: کرمان امسال به میزبانی رویداد فرهنگی یکصد سالگی شهرداری می‌رود

کرمان - ایرنا - شهردار کرمان از برگزاری رویداد بزرگ و باشکوه یکصد سالگی شهرداری کرمان خبر داد و گفت: برگزاری این رویداد در قالب طرح‌های فرهنگی مدیریت شهری طی سال جاری در چهار محور اصلی به مرحله اجرا می‌رسد.

به گزارش ایرنا ، سیدمهران عالم‌زاده در نشست خبری با اصحاب رسانه که با حضور رییس و سخنگوی شورای اسلامی شهر کرمان برگزار شد، افزود: این رویداد شامل چهار محور کلی است و برگزاری ویژه‌ برنامه‌ای برای بزرگداشت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی با همکاری مقامات و دستگاه‌های کشوری، یکی از محورهای این رویداد محسوب می‌شود.

وی با اشاره به نخستین سالگرد شهادت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی طی سال‌جاری اظهار داشت: شهرداری کرمان وظیفه خود می‌داند در کنار سایر نهادها، ویژه‌برنامه‌ای در شأن این شهید بزرگوار طراحی و به مرحله اجرا برساند.

شهردارکرمان ادامه داد: همچنین یک اِلمان اصلی و چند اِلمان فرعی از سپهبد شهید سلیمانی در نقاط مختلف شهر کرمان نصب خواهد شد.

عالم‌زاده اجرای ویژه‌برنامه مرز پُرگهر با رویکرد فرهنگی، هنری و اجتماعی، ساخت و راه‌اندازی موزه بلدیه و ساخت ساختمانی فاخر از لحاظ معماری را ازجمله دیگر محورهای رویداد یک‌صدسالگی شهرداری کرمان اعلام کرد و افزود: ساختمانی که در قالب رویداد صدسالگی شهرداری کرمان ساخته خواهد شد، هویت فرهنگ این مرز بوم را به نمایش خواهد گذاشت و حرکت بزرگی در جنوب‌شرق کشور تلقی خواهد شد.

وی افزود: این ساختمان که با محور عمرانی ساخته می‌شود، رویکرد فرهنگی‌هنری دارد تا جاذب گردشگر از نقاط مختلف کشور و جهان باشد و به محلی برای برگزاری نشست‌ها و برنامه‌های مختلف فرهنگی‌هنری تبدیل شود.

شهردار کرمان ادامه داد: در ویژه‌برنامه مرز پُرگهر نیز که تمام بخش‌های ادبی، علمی و فرهنگی را در بر می‌گیرد، برنامه‌های مختلف فرهنگی‌هنری اجرا خواهد شد و هر سال در قالب مرز پُرگهر، یک جایزه ملی برای آن تعریف می‌شود.

وی عنوان کرد: با راه‌اندازی موزه بلدیه، تاریخ شفاهی شهرداری و شهر کرمان و آثاری که از مدیریت شهری از گذشته دور تاکنون به‌جا مانده، جمع‌آوری می‌شود.

عالم‌زاده گفت: مدیریت شهری در برگزاری هرچه بهتر این رویداد نیازمند نظرات صاحب‌نظران است لذا از تمامی اندیشمندان در حوزه‌های مختلف تقاضا داریم موارد را بررسی و راهنمایی‌های لازم را به مدیریت شهری ارائه کنند.

عملیات اجرایی محور سپهبد شهید سلیمانی تکمیل می‌شود 

شهردار کرمان همچنین با بیان اینکه بیشترِ انتظارات مردم از شهرداری، اجرای پروژه‌های عمرانی است، از تکمیل دو پروژه ترافیکی از جمله تقاطع غیرهم‌سطح سربازان گمنام امام زمان (عج) و تقاطع غیرهم‌سطح شهدای خلبان (الغدیر) خبر داد و گفت: پروژه تقاطع غیرهم‌سطح سربازان گمنام امام زمان (عج)، در سال‌جاری و تقاطع غیرهم‌سطح شهدای خلبان، در سال آینده تکمیل خواهد شد.

عالم‌زاده با اشاره به اینکه چند پروژه بزرگ شهری مدنظر شورای اسلامی شهر کرمان است و شهرداری به‌صورت ویژه به آن می‌پردازد، گفت: ازجمله این طرح‌ها، تکمیل محور سپهبد شهید سلیمانی است که در حال حاضر برای بازگشایی این محور از بلوار کوثر تا الغدیر، اقداماتی در دستور کار است.

وی افزود: در این خصوص هماهنگی با دستگاه‌های ذی‌ربط شروع شده و قرار است املاک مسیری این محور به‌زودی تملک شود.

شهردار کرمان پروژه مهم دیگر را جمع‌آوری آب‌های سطحی و ایمن‌سازی شهر در مقابل سیلاب دانست و گفت: مطالعات آن توسط مشاور در حال تکمیل است و بخشی از این مطالعات تکمیل شده و به مرحله اجرا رسیده است.

عالم‌زاده افزود: خیابان ۱۷ شهریور، به‌عنوان اولین فاز اجرایی پروژه جمع‌آوری آب‌های سطحی به‌زودی با انتخاب پیمانکار مناسب، به نتیجه می‌رسد.

وی همچنین از برگزاری مناقصه و انتخاب پیمانکار برای پروژه پیاده‌راه میدان توحید خبر داد و گفت: نقشه‌های این طرح به تأیید اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان رسیده و اجرای آن به‌زودی آغاز خواهد شد و احیا و بازآفرینی خیابان گلبازخان نیز در دستور کار قرار دارد.

عالم‌زاده ساماندهی ورودی‌های شهر را از جمله پروژه‌های مهم و مدنظر شورای اسلامی شهر کرمان دانست و بیان کرد: این پروژه توسط مشاور طراحی شده و به مراحل نهایی رسیده و به‌زودی اجرای آن آغاز می‌شود.
وی با بیان اینکه مطالعات پارک گردشگری شورا نیز تکمیل شده گفت: بخشی از این پارک در سال‌جاری اجرا خواهد شد.

یک میلیون و ۸۳۰ هزار مترمربع از معابر شهر آسفالت می‌شود

شهردار کرمان از آغاز پویش آسفالت در شهر کرمان خبر داد و این اقدام را از طرح‌های مهم و مد نظر شورا اعلام کرد و گفت: پویش آسفالت شهرداری کرمان با اعتباری حدود ۱۰۰ میلیارد تومان آغاز شده که در این پویش، یک میلیون و ۸۳۰ هزار مترمربع از معابر شهر را آسفالت خواهیم کرد.

وی افزود: در پویش آسفالت شهرداری کرمان، سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری کرمان، معابر فرعی، و پیمانکار، معابر اصلی شهر را روکش آسفالت خواهد کرد.

عالم‌زاده ادامه داد: در حال حاضر، معبر ورودی از سمت هفت‌باغ و بلوار ۲۲ بهمن، روکش آسفالت شده است.
شهردار کرمان به احداث آرامستان جدید اشاره کرد و گفت: مشکلات اجرای آرامستان جدید مرتفع شده و تلاش می‌کنیم این آرامستان تا آخر امسال به بهره‌برداری برسد.

عالم‌زاده اجرای رینگ پیرامون شهر کرمان را از جمله پروژه‌های مهم سال‌جاری دانست و گفت: مطالعات این پروژه در حال انجام است که براساس آن، ساخت دو سه تقاطع غیرهم‌سطح در دستور کار قرار خواهد گرفت.

مرمت آثار باستانی کرمان 

وی از مرمت و بهسازی حمام باغ‌لـله خبر داد و گفت: حمام باغ‌لـله در سال‌های قبل مرمت شده بود، اما به‌دلیل کامل نبودن مطالعات، آب به داخل حمام نفوذ کرده و به مرمت آن آسیب زده بود.

شهردار کرمان افزود: در این خصوص مشاور دیگری گرفتیم که در حال حاضر، مطالعات آن شروع شده و این حمام تاریخی به‌صورت اصولی بهسازی خواهد شد.

شهردار کرمان راه‌اندازی شهرداری منطقه پنج (بافت تاریخی) و توجه به بدنه‌سازی در بافت تاریخی توسط شهرداری این منطقه را از رویکردهای این دوره از مدیریت شهری دانست و گفت: در همین راستا قبه سبز و بازار عزیز بهسازی خواهد شد.
عالم‌زاده از طراحی تبدیل بخشی از محدوده پیرامون میدان کوثر به پیاده‌راه خبر داد و گفت: مشاور مطالعات این طرح را که براساس اسناد بالادستی است، شروع کرده است.
وی در خصوص خانه شهر نیز گفت: به‌زودی شورای اسلامی شهر کرمان به ساختمان خیابان سپه منتقل خواهد شد و پس از آن مرمت خانه شهر شروع می‌شود.

عالم‌زاده به بهسازی و نوسازی مدرسه شهرداری اشاره کرد و گفت: مدرسه شهرداری بنایی قدیمی است که طراحی آن آغاز شده و به فرهنگ‌سرا تبدیل خواهد شد.

وی به ساخت پارک‌ بحران در سال‌جاری اشاره کرد و بازآفرینیِ محله گلبازخان با همکاری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و همچنین طراحی و ساماندهی بلوار جمهوری‌اسلامی به‌ویژه فضای سبز آن را ازجمله اقدامات سال‌جاری شهرداری کرمان دانست.

۴۰ پروژه منطقه‌ای در کرمان اجرا می‌شود

عالم‌زاده به افتتاح چندین بوستان و پارک در شهر کرمان اشاره کرد و گفت: در سال‌جاری ۲۰ پارک با اعتبار ۴۲ میلیارد تومان در پنج منطقه شهری تکمیل خواهد شد و در قالب پویش افتتاح با شعار هر هفته یک افتتاح، به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی افزود: علاوه بر ۲۰ پارک، ۲۰ پروژه دیگر نیز آماده بهره‌برداری است لذا حداقل ۴۰ پروژه منطقه‌ای و دو پروژه بزرگ دیگر شامل ساختمان شهرداری و تقاطع بلوار کشاورز، در سال‌جاری به بهره‌برداری خواهد رسید.

اقدامات ترافیکی شهرداری کرمان

شهردار کرمان با تأکید بر بهینه‌سازی و نوسازی سیستم حمل‌ونقل عمومی، از خریداری ۲۰ دستگاه اتوبوس با اعتباری بالغ بر ۶۳ میلیارد تومان خبر داد.

شهردار کرمان در خصوص اجرای ۲۰ کیلومتر مسیر دوچرخه‌سواری در شهر کرمان در قالب سیستم حمل‌ونقل عمومی پاک گفت: محورهای مدنظر برای اجرای مسیر دوچرخه‌سواری را به شورای ترافیک اعلام کردیم تا این شورا اولویت خود را برای اجرای این پروژه به ما اعلام کند.

عالم‌زاده همچنین در خصوص میدان بیرم‌آباد گفت: قرار است مؤسسه ملل ساختمانی را که جنب این میدان ساخته است، به شهر کرمان اهدا کند ضمن این‌که وضعیت ترافیکی این میدان نیز ساماندهی خواهد شد.

ارتقای جایگاه فرهنگی و موسیقی شهر کرمان 

شهردار کرمان به اقدامات فرهنگی و اجتماعی شهرداری در سال‌جاری ازجمله ارکستر بزرگ خواجوی کرمانی با مشارکت ۷۰ نفر از جوانان شهر کرمان اشاره کرد و گفت: این اقدام به کادر بهداشت و درمان تقدیم شد و بازتاب کشوری مطلوبی داشت.

عالم‌زاده افزود: تأثیر این کنسرت تا جایی بود که نماینده وزیر بهداشت اعلام کرد این اقدام شهرداری کرمان، خستگی را از تن کادر بهداشت بیرون کرد.

شهردار کرمان به اجرای برنامه‌های فرهنگی دیگر به‌صورت مجازی ازجمله برنامه‌های ویژه برای ایام محرم اشاره کرد و گفت: در هفت شب، جُنگ شبانه کرمونی‌شو سه را در فضای مجازی برگزار کردیم که مورد استقبال شهروندان قرار گرفت.

ضرورت قدم گذاشتن خبرنگاران در راه انصاف و عدل در حوزه خبررسانی

شهردار کرمان ضمن تبریک روز خبرنگار افزود: خبرنگاران، رابط بین مردم و مسئولان هستند و به‌دلیل فعالیت شبانه‌روزی، هیچ‌وقت کار آن‌ها تعطیل‌پذیر نیست.

عالم‌زاده خطاب به خبرنگاران، قدم گذاشتن در راه انصاف و عدل در حوزه خبررسانی را ضروری دانست و گفت: اصحاب رسانه به‌ویژه خبرنگاران، در اطلاع‌رسانی اخبار نباید از این دو حوزه خارج شوند، اما باید در جهت پیشبرد امور، انتقادات خود را خالصانه بیان کنند.

شهردار کرمان با اشاره به اینکه در سه‌سال گذشته اعضای شورای اسلامی شهر کرمان را همواره در کنار خود دیدم، گفت: علاوه بر اعضای محترم شورای اسلامی شهر، از استاندار کرمان و معاون محترم امور عمرانی استاندار به‌واسطه همراهی با شهرداری و شورای اسلامی شهر کرمان، تشکر و قدردانی کرد. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =