سه هزار میلیارد ریال طرح طی هفته دولت در نیشابور به بهره‌برداری می‌رسد

مشهد- ایرنا- فرماندار ویژه نیشابور گفت: امسال طی هفته دولت در این شهرستان سه هزار و ۱۱۲ میلیارد ریال طرح عمرانی و اشتغال‌زایی به بهره‌برداری می‌رسد.

علیرضا قامتی روز چهارشنبه در آستانه هفته دولت در نشست خبری با خبرنگاران افزود: این طرح‌ها شامل ۱۱۰ طرح‌ عمرانی با  هزار و ۴۱۶ میلیارد ریال اعتبار و ایجاد سه هزار و ۷۸۷ فرصت شغلی در بخش‌های صنعتی، کشاورزی، خدماتی و خانگی با اعتبار هزار و ۶۹۶ میلیارد ریال است.
وی ادامه داد: در این طرح‌ها هزار و ۱۲۱ میلیارد ریال از محل منابع دولتی و ۵۷۲ میلیارد ریال از منابع بخش خصوص و هزار و ۴۱۹ میلیارد ریال از محل تسهیلات بانکی در بخش‌ بنیاد مسکن، امور منابع آب، راه و شهرسازی و علوم پزشکی هزینه شده است.
فرماندار ویژه نیشابور گفت: مبلغ ۱۴۵ میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل بیمارستان سوم ۱۶۳ تخت خوابی نیشابور از سال گذشته تامین شده که باید تا شهریورماه امسال این اعتبار ثبت شود.
قامتی افزود: با موسسه خیریه سلامت ایرانیان هم تفاهم‌نامه‌ای در این حوزه امضا شده و هزار و ۶۰ میلیارد ریال سهم خیر است.
وی تصریح کرد: کلنگ احداث دانشکده فنی و مهندسی نیشابور با ۶ هزار متر مربع و ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار با همکاری خیرین بر زمین زده شد که در این طرح سهم دولت به قوت خود باقی است.
فرماندار ویژه نیشابور گفت: از زمان شیوع کرونا ۱۴ میلیارد تومان با همکاری کمیته امداد، بهزیستی و مجتمع فولاد خراسان در قالب کمک‌های نقدی، تهیه و توزیع غذای گرم و بسته‌های بهداشتی به اقشار آسیب‌پذیر کمک شده و آمار فوتی‌های نیشابور در فروردین، اردیبهشت، خرداد و تیرماه ۹۸ به ترتیب ۱۹۸، ۱۹۶، ۱۸۰ و ۲۰۹ نفر بوده که این میزان در سال ۹۹ به ترتیب ۱۶۰، ۱۶۹، ۱۶۰ و ۲۱۷ نفر رسیده است.
وی با اشاره به اینکه اعتبارات سفر ریاست جمهوری به طور کامل تخصیص پیدا کرده اظهار داشت: مشکل اختصاص زمین برای ناحیه صنعتی بخش سرولایت برطرف شده و در حال حاضر چهار واحد در شهرک صنعتی عطار با میزان اعتباری بالغ بر ۵۷۷ هزار و ۵۷۵ میلیون ریال و میزان اشتغال ۸۰۸ نفر مشغول فعالیت است.
او ادامه داد: پارسال میزان تعهد ایجاد اشتغال چهار هزار و ۷۶۷ نفر بود که بر اساس اعلام دستگاه‌های اجرایی در این حوزه ۶ هزار و ۴۳۵ نفر اشتغال‌زایی صورت گرفته است و در سال ۹۹ میزان اشتغال در سامانه رصد ۶ هزار و ۲۰۹ نفر در نظر گرفته شده است که تاکنون از این میزان یک هزار و ۲۴۶ نفر محقق شده است.
فرماندار ویژه نیشابور گفت: در بخش معین‌های اقتصادی نیشابور شرکت تعاونی فولادیار در بخش برداشت‌های معدنی از طریق طرح لیزینگ با ضمانت این شرکت چند دستگاه کامیون برای اهالی منطقه خریداری می‌کند تا خود اهالی منطقه از محل درآمد آن اقساطش را بپردازند.
قامتی افزود: مجتمع فولاد خراسان هم به عنوان یکی دیگر از معین‌های اقتصادی نیشابور در احداث کارگاه‌های تولید کیک و کلوچه، اجرای طرح‌های آموزشی توسط فنی و حرفه‌ای و تهیه ۱۵۰ دار قالی به صورت امانی در اختیار بافندگان قرار بگیرد مشارکت فعال داشته است.
وی یادآور شد: مجموعه آبی نی‌سایا با تشکیل صندوق خرد روستایی در روستای حصار بوژان، شرکت اقتصادی کوثر با اجرای طرح تولید مرغ بومی و محلی، شرکت آبراهه گستر با واگذاری لوله‌های آبیاری تحت فشار به کشاورزان و موسسه خیریه پیک امید با ایجاد اشتغال برای ۲۸ نفر از طریق ایجاد صندوق‌های خرد روستایی از دیگر معین‌های اقتصادی فعال در سطح شهرستان نیشابور هستند.

مرکز شهرستان ۴۰۰ هزار نفری نیشابور در ۱۲۷ کیلومتری غرب مشهد واقع است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =