دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی در رشته نانو فناوری دانشجو می‌پذیرد

بجنورد- ایرنا- معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی با ایجاد رشته نانو فناوری مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی موافقت کرده و بدین ترتیب این دانشگاه در نیمسال اول دانشجو می‌پذیرد.

دکتر محمدرضا صفدری روز جمعه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از سال گذشته زیر ساخت های لازم از نظر تجهیزات آزمایشگاهی و جذب اعضا هیات علمی برای این رشته انجام شده است.

وی افزود: حوزه نانو از جمله حوزه های افتخارآمیز پس از انقلاب اسلامی و به طور خاص سال های اخیر در کشور محسوب می شود.

وی گفت: با ورود پژوهشگران کشورمان از اوائل دهه ۸۰ به رشته نانو فناوری، هم اکنون پیشرفت های چشمگیری در این رشته ایجاد شده است.

وی افزود: دو هزار دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی در رشته های مختلف گروه پزشکی و پیرا پزشکی به تحصیل اشتغال دارند.

نانوپزشکی  (Nanomedicine) بهره‌گیری از فناوری نانو در پزشکی است. این شاخه از پزشکی می‌کوشد تا با استفاده از فناوری نانو، با بهبود تشخیص بیماری‌ها، پیشگیری از آن‌ها و تصویر برداری، رسانش هدفمند داروها و در نتیجه بهبود بخشیدن اثربخشی داروها و کاهش اثرات جانبی داروها، ایجاد دستگاه ها و تجهیزات با پوشش های نانویی مهندسی بافت و پزشکی بازساختی، مواد آرایشی و بهداشتی به پزشکان، دندانپزشکان و بیماران کمک کند.

 پزشکی نانو، گستره‌ وسیعی است که از به کار بردن نانومواد در پزشکی تا استفاده از نانو الکترونیک در طراحی نانوبیوسنسورها یا نانوروبات های پایشگر، پردازشگر و درمانگر را در بر می‌گیرد.

۴۰ هزار دانشجو در دانشگاه های دولتی، آزاد و موسسات آموزش عالی این استان به تحصیل اشتغال دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =