نسبت به توطئه دشمن در ایام محرم هوشیار باشیم

تهران- ایرنا- رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها نسبت به بدخواهی و توطئه دشمن در ایام محرم هشدار داد و گفت: در فضای کرونایی، دشمن به دنبال القای این موضوع است که هیات‌های مذهبی، مراعات‌کننده ضوابط بهداشتی نیستند در حالی که رعایت این ضوابط منافاتی با باورها ندارد.

حجت‌الاسلام و المسلمین مصطفی رستمی در آستانه ماه محرم اظهارداشت: در ایام تعطیلی دانشگاه ها مجموعه هیات دانشجویی هستند که مورد اقبال نخبگان دانشگاهی و فضای شهرها است که این هیات در این ایام برنامه های خودشان را برگزار می کنند و در دهه اول محرم برنامه ریزی کرده اند که فعال باشند.

وی ادامه داد: با شروع ترم اگر شرایط به گونه ای باشد که دانشجویان در دانشگاه حضور داشته باشند، خارج از دهه اول محرم در دهه های بعدی قطعا هیات ها فعال هستند و اتفاق دیگری که صورت گرفته است این است که به دلیل وجود فضاهای باز و گسترده در دانشگاه ها جهت تجمع برای رعایت مسایل بهداشتی بعضی از دانشگاه ها میزبان هیات شهرها هم هستند از این جهت دانشگاه های ما متبرک به هیات حسینی شهر می‌شوند.

رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها  افزود: این موضوع به همه دفاتر نهاد در سطح کشور و مسئولان آن ابلاغ شده است که به استقبال هیات های داخل شهر بروند و به آنها اطلاع بدهند که این فضاها در داخل دانشگاه موجود است که بحمدلله این اتفاق در حال انجام است و دانشگاه ها متبرک به حضور هیات حسینی هستند.

رستمی تصریح کرد: در گذشته یکی از کارکردهای هیات مذهبی ایجاد الفت و صمیمیت بین بخش‌های مختلف جامعه بود، این اتفاق بسیار مبارکی است.

وی خاطرنشان کرد: بچه های هیاتی دانشگاه ها مثل همه هیاتی های مذهبی که در همه عرصه ها که کشور نیاز داشته پیشگام بوده اند، چه در جنگ تحمیلی و چه در حوادث و بلاهایی که  اتفاق می افتاد همین بچه های مومن جوان معمولا پیشگام بودند و همراه با مردم به آنها کمک می کردند در فضای کرونا هم این اتفاق صورت گرفت، هم هیات دانشجویی و سایر هیات ها در کمک به کادر بهداشت و سلامت پیشگام بودند و هم در بخش ضدعفونی کردن معابر شهری و تامین بهداشت فضاهایی که نیاز بود به صورت جهادی فعال بودند و شاید یکی از نکات مهمی که داشتند همین التزام بخشیدن به ضوابطی موجود بود.

همراهی هیات ها  با فضای عمومی برای جلوگیری از کرونا

رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها عنوان کرد: امسال بدلیل اینکه ستاد ملی کرونا و مجموعه های مرتبط ضوابطی را مطرح کردند و هم تاکید رهبر معظم انقلاب به رعایت ضوابط ابلاغی از سوی ستاد کرونا مطرح شد این هیئات پیشگام تر از بقیه عمل کردند و در بعضی مراسم ها علیرغم سابقه ای که داشتند لغو و تعطیل کردند  و این نشان دهنده همراهی هیئات با فضاهای عمومی است.

رستمی به جریان همدلی و مواسات مؤمنانه و پیشگامی دانشجویان در این امر اشاره کرد و افزود:  در کنار همه این فعالیت ها کمک های مومنانه همدلی و مواساتی که اتفاق افتاد در این بخش هم هیئات ما پیشگام بودند و فعالیت های زیادی داشتند. همچنین در تهیه بسته ارزاق برای مردم حتی در مواردی پرداخت اقساط و بدهی های نیازمندان و هم جمع آوری کمک های مردمی، هیئات به صورت جدی در صحنه حضور داشتند.

وی تصریح کرد: مسایل دینی موضوعی است که با مباحث علمی منافاتی ندارد اتفاقا فضایی است که در این حوزه های علمی بخش های دینی توسعه بحث پیدا می کند و دین به حل معضلات کمک کند.

در کشور ما به جای غارت ماسک کارگاه تولید ماسک راه اندازی شد

رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری همچنین گفت: امروزه ما شاهد هستیم که جامعه دینی کشورمان مردمی خوب و اخلاق مند و باور مند به ارزش ها هستند که بهتر از جوامع بی باور و جوامع فرد گرا و سودگرا با مشکلات مخصوصا کرونا مواجه شدند این جریان عمومی ایثاری که در کشور ما ایجاد شد در خیلی از کشورها این نمونه ها ایجاد نشد.

رستمی یادآور شد: در بسیاری کشورها که ما غارت لوازم بهداشتی را مشاهده می کنیم در ایران به راه افتادن کارگاه های تولید ماسک در هیات ها و پایگاه های بسیج و مجموعه های محلات را می بینیم  و هر جایی که به نوعی ظرفیتی وجود داشت مردم در صحنه آمدند و به همنوعان خود کمک کردند.

فضای مودت به اهل بیت در جامعه کم نشود

وی خاطرنشان کرد: در فضای کرونایی، دشمن به دنبال القا این موضوع است که هیات های مذهبی، مراعات‌کننده ضوابط بهداشتی نیستند. ‌بنابر این در برنامه‌هایی که اجرا می‌شود، ضوابط باید رعایت مشود و رعایت این ضوابط منافاتی با باورها ندارد و عشق به اهل بیت (ع) موضوعی است که در دل همه هموطنان وجود دارد. اما قالب ارایه آن متناسب با شرایط جامعه است. به هیچ عنوان فضای مودت به اهل بیت(ع) نباید در جامعه کم شود و اتفاقا جلوه‌های بروز آن‌ هم باید متنوع شود.

رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری با یادآوری این که جان ما و عزاداران امام حسین(ع) بسیار با قیمت است‌ و باید برای حفظ سلامت بکوشیم، گفت: حفظ سلامت و برگزاری مراسم‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی منافاتی ندارد و اگر صدایی خارج از این قاعده عقلی و دینی شنیده می‌شود، باید نسبت به پخش‌کننده و مرجع آن شک‌ کرد.

رستمی ادامه داد: چه بسا دوربین‌های بدخواهی بخواهد یک‌ مورد از رعایت نشدن را ضبط کند و به همه مراسم‌ نسبت دهد، لذا باید این هوشیاری وجود داشته باشد. اتفاقا ویروس کرونا نشان داد بشر با وجود همه پیشرفت و توسعه‌ علمی که داشته است، نیاز به مبدأ واحد دارد و با وجود همه توانمندی‌هایی که کسب کرده است، هنوز در برابر بسیاری از موضوعات ناتوان است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش