۱۶ هزار متر مربع به فضای فرهنگی خراسان‌شمالی افزوده شد

بجنورد- ایرنا- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی گفت: دولت تدبیر و امید ۳۶۲ میلیارد ریال در حوزه فرهنگی استان هزینه کرد که در این پیوند، ۱۶ هزار مترمربع به فضای فرهنگی استان افزوده شد.

 حسین فرخنده روز چهارشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته دولت اظهار داشت: در این بازه زمانی ۲۴ پروژه فرهنگی شامل ۱۴ کتابخانه روستایی و  سه کتابخانه شهری و چهار مجتمع فرهنگی هنری و سه سالن نمایش به بهره‌برداری رسید.

وی افزود: پیش از دولت تدبیر و امید ۷۸۳ مرکز فرهنگی در استان فعال بود که این میزان با رشد ۴۳ درصدی به ۹۰۲ مرکز در سال جاری رسیده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی گفت: در سفر پارسال رییس جمهوری به استان ۸۲ میلیارد ریال برای تکمیل پروژه‌های نیمه تمام فرهنگی مصوب شد که از این میزان تاکنون ۳۵ میلیارد ریال اختصاص یافته است.

فرخنده همچنین گفت: تفاهم‌نامه‌ای میان سازمان سینمایی و امور سمعی و بصری با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی، برای توسعه فعالیت‌های سینمایی استان در ماه جاری منعقد شد و مقرر است این سازمان ۱۴ میلیارد و ۶۹۰ میلیون ریال در زمینه فعالیت های سینمایی در این استان هزینه کند.  

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی اظهار داشت: سازمان سینمایی و سمعی و بصری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این تفاهم نامه، تامین ۱۴ میلیارد و ۶۹۰ میلیون ریال را تعهد کرده و این اداره کل هم ۷۵۰ میلیون ریال را تامین خواهد کرد.

وی با بیان اینکه این تفاهم نامه در ۶ ماده به امضا رسید افزود: توسعه فرهنگی در حوزه صنعت تصویر و سینما و بهره گیری از قابلیت ها، امکانات و ظرفیت های فرهنگی و اجتماعی استان برای توسعه و رونق فعالیت های سینمایی و سمعی و بصری از نتایج اجرایی شدن این تفاهم نامه است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: یکی دیگر از مصوبات سفر رییس جمهوری به استان تجهیز ۶ مجتمع فرهنگی است با اعتبار ۲۰ میلیارد ریال است که ۱۰ میلیارد ریال آن را استانداری تقبل کرده  و ۱۰ میلیارد ریال دیگر نیز  وزارت فرهنگ وارشاد پرداخت خواهد کرد.

وی افزود: همچنین در دولت تدبیر و امید و با اقدامات انجام شده این استان از لحاظ فضای کتابخانه ای نسبت به جمعیت آن در کشور رتبه نخست قرار گرفته است.

وی گفت: در طول هفت سال گذشته بیش از ۲۰۰ برنامه فرهنگی و هنری در سطح ملی و منطقه ای در استان برگزار شد.

وی در ادامه اظهار داشت: همزمان با گرامی داشت هفته دولت کتابخانه اسفراین و سالن آمفی تئاتر گرمه به بهره برداری می رسد.

اجرای برنامه های فرهنگی هنری در دوران کرونا به صورت مجازی

حسین فرخنده همچنین در این نشست به برنامه های فرهنگی و هنری دوران کرونا اشاره کرد و اظهار داشت: با توجه به شیوع این ویروس و تعطیلی جشنواره ها و مراکز فرهنگی بیشتر فعالیت ها  به سمت مجازی سوق داده شده است.

وی از جمله برنامه های دوره کرونا را اجرای ۱۰ برنامه موسیقی به صورت زنده، برگزاری ۶۳ مسابقه فرهنگی هنری و همچنین ۱۹ نمایشگاه فرهنگی هنری به صورت مجازی عنوان کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد خراسان شمالی با بیان اینکه ویروس کرونا ضرر و زیان زیادی به اصناف مختلف وارد کرده، اظهار داشت: برای جبران بخشی از خسارت وارده به اصناف تاکنون پنج میلیارد و ۱۳ میلیون ریال تسهیلات پرداخت شده است.

فرخنده افزود: ۲۱۳ فقره پرونده در خصوص اصنافی که فاقد بیمه بودند تشکیل شده است، که این افراد تقاضای ۳۵ میلیارد ریال تسهیلات داشتند.

استان خراسان شمالی با جمعیت ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارای اقوام کرمانج، کرد، ترکمن، تات، ترک و بلوچ است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =