عملیات اجرایی یک بند آبخیزداری در شاهرود آغاز شد

شاهرود - ایرنا - رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شاهرود از آغاز عملیات اجرایی یک بند آبگیری در روستای سطوه به صورت خاکی و سنگ ملات از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی خبر داد.

محمدرضا کشاورزیان روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به مزایای ساخت این بند ، اظهارداشت: بندهای آبخیزداری و آبخوانداری به کنترل سیلاب‌ها و افزایش زمان تمرکز برای جلوگیری از تخریب در پایین دست کمک می کنند .
وی با بیان اینکه میزان اعتبار این طرح  ۹ میلیون و ۹۴۸ هزار ریال از محل اعتبار صندوق توسعه ملی است، افزود: حجم عملیات خاکی ۵۲ هزار مترمکعب و حجم عملیات سرریز سنگ و ملات این بند ۲۰۸ متر مکعب می‌باشد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شاهرود تصریح کرد: تقویت آب‌های زیر زمینی، مهار سیلاب های فصلی و جلوگیری از فرسایش خاک هدف ساخت این بند محسوب می شود.

بندهای خاکی می تواند حجم وسیعی از رسوبات ناشی از شستن خاک با باران را در خود نگه دارد و منبع خوبی برای تامین خاک مناسب کشاورزی در باغ ها، گلخانه ها و اراضی کشاورزی است. 

عملیات آبخیزداری شامل اقدامات بیولوژیکی و بیومکانیکی است که اجرای آنها مانع از رسوب و فرسایش خاک می شود و این مهم در  حفاظت از خاک، افزایش منابع آب های زیرزمینی و توسعه بسترهای اقتصادی و اجتماعی بسیار اثرگذار است. 

شهرستان شاهرود دارای یک میلیون و ۷۵۰ هزار هکتار مرتع و ۲ میلیون ۳۰۰ هزار هکتار بیابان است.
استان سمنان ۹.۷ میلیون هکتار وسعت دارد که از این میزان ۵۵ درصد را نواحی بیابان و خشک، ۳۸.۵ درصد مراتع، ۲ درصد اراضی کشاورزی و ۳.۶ درصد آن را جنگل تشکیل می دهد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =