۲۹ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۰۸
کد خبرنگار: 2743
کد خبر: 83914059
۰ نفر

برچسب‌ها

رقابتی متفاوت در سایه کرونا

خرم آباد- ایرنا- امسال داوطلبان کنکور در حالی به استقبال این رقابت سرنوشت ساز رفتند که کرونا تمامی جزییات آن را تحت الشعاع قرار داده بود.

کرونا حتی بزرگترین آزمون سرنوشت ساز کشور را هم بی نصیب نگذاشت و داوطلبان این رقابت بزرگ امروز با شرایطی کاملا متفاوت از ادوار گذشته با به همراه داشتن ماسک، الکل و مواد ضدعفونی کننده در حوزه های برگزاری این رقابت حضور یافتند.

داوطلبان کنکور امسال با در نظر گرفتن کلیه تمهیدات بهداشتی به حوزه های امتحانی وارد می شدند، تمهیداتی که برگزاری این آزمون را با چالش های مثبت و منفی همراه کرده که می تواند مزایا و معایبی برای داوطلبان و برگزار کنندگان آن به همراه داشته باشد.

شاید داوطلبان کنکور هرگز گمان نمی کردند که روزی ماسک و الکل و موادضدعفونی کننده در کنار مداد و پاک کن نقشی کلیدی و حیاتی برای داوطلبان ایفا کنند اما کرونا حتی شرایط برگزاری این آزمون را تحت الشعاع حضور منحوس خود قرار داد تا آزمون کنکور امسال به متفاوت ترین آزمون سالهای اخیر کشور تبدیل شود.

یکی از داوطلبان آزمون کنکور در شهرستان سلسله که با به همراه داشتن ماسک، شیلد و مواد ضدعفونی کننده در حال ورود به حوزه امتحانی خود بود در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: امسال آزمون کنکور برای داوطلبان با استرس های زیادی همراه بود، حضور ویروس کرونا و قرنطینه های خانگی باعث شده بود که کنکوری ها در کنار شرایط سخت قرنطینه استرس های زیادی را تجربه کنند.

وی افزود: تعویق در برگزاری این رقابت و اما اگرهایی که برای برگزاری آن ایجاد شد در کنار ترس از حضور در تجمعات و خطر ابتلا به بیماری، شرایط روحی داوطلبان را تضعیف کرده و نگرانی های بسیاری برای آنها ایجاد کرده است که بر سطح آمادگی آنها تاثیر خواهد گذاشت.

این داوطلب کنکور با اشاره به سختی های جدا نکردن ماسک از صورت برای داوطلبان، عنوان کرد: با توجه به گرم بودن هوا، استفاده مداوم از ماسک در طول آزمون می تواند داوطلبان را با مشکلات تنفسی مواجه کند اما چاره ای نیست چون باید از خود در برابر این بیماری محافظت کنیم.

وی با اشاره به نقش شرایط حاکم بر رقابت در کاهش تقلب در این آزمون، بیان کرد: با توجه به رعایت فاصله گذاری اجتماعی در حوزه های برگزاری رقابت، امسال تقلب داوطلبان به پایین ترین سطح ممکن می رسد و می توان گفت که کرونا باعث شده که آزمون و رقابتی سالم میان داوطلبان صورت گیرد که از این نظر خاطرمان کمی آسوده تر است.

ناظر یکی از حوزه های امتحانی شهر الشتر نیز در این باره اظهار داشت: امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا از داوطلبان خواستیم که در مقابل درب های ورودی حوزه ها تجمع نکنند و وسایل اضافی به همراه نداشته و کلیه دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کنند.

مهوش یوسفوند با بیان اینکه استفاده از ماسک از لحظه ورود تا اتمام برگزاری آزمون و خروج از حوزه ها برای داوطلبان الزامی است، افزود: خوشبختانه فاصله گذاری اجتماعی بین داوطلبان باعث شده که کار ناظرین حوزه ها امسال راحت تر شود چرا که امکان تقلب را برای داوطلبان غیرممکن کرده است گرچه استفاده از ماسک می تواند باعث شود که برخی داوطلبان ریسک کنند و افراد دیگری را به جای خود به حوزه امتحانی بفرستند که باید ناظرین بسیار به این امر دقت کنند تا دچار خطا نشوند و حق کسی ضایع نشود. 

وی با بیان اینکه استفاده از ماسک های فیلتر دار در حوزه های امتحانی شهرستان ممنوع شده است، ادامه داد: نمی توان انکار کرد که امسال شرایط سختی بر رقابت داوطلبان حاکم است، استفاده چند ساعته از ماسک و گرمای حوزه ها از یک سو و استرس نگرفتن بیماری کرونا از سوی دیگر باعث شده که حتی داوطلبان جرات استفاده از خوراکی برای جلوگیری از پایین افتادن قند خون خود را هم نداشته باشند اما چاره ای نیست و باید شرایط موجود را تحمل کنند.   

 رقابت ۴۱هزار و۱۱۷ داوطلب کنکور در لرستان

 معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه لرستان به ایرنا گفت: ۴۱ هزارو ۱۱۷ داوطلب کنکور امسال در حوزه های آموزش و پرورش، دانشگاه لرستان، دانشکده فنی و حرفه ای و دانشکده آیت الله بروجردی باهم به رقابت می پردازند.

احسان رشیدیان با بیان اینکه آزمون سراسری امسال طی چهار روز از امروز ۲۹ مرداد ماه جاری تا یکم شهریورماه برگزار خواهد شد ، ادامه داد: مجموع شرکت کنندگان در رشته هنر یک هزار و ۹۵۱ نفر است که امروز در آزمون سراسری شرکت کردند.

به گفته وی تعداد داوطلبان رشته علوم ریاضی و فنی در این استان  ۲ هزار و۳۳۷ نفر و تعداد داوطلبان رشته علوم انسانی ۱۱ هزار و ۳۱ نفر است.

وی با بیان اینکه تعداد داوطلبان رشته علوم تجربی در سطح استان ۲۱ هزار و۶۶۵ نفر  و تعداد داوطلبان رشته زبان های خارجی چهار هزار و ۱۵۳ نفر است گفت: از مجموع داوطلبان کنکور سراسری در استان لرستان ۴۲ درصد آقایان و ۵۸ درصد خانم ها هستند.

رشیدیان بر رعایت تمام پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در برگزاری ازمون سراسری تاکید کرد و گفت: مهمترین بحث در برگزاری آزمون سراسری امسال ایمنی آزمون و رعایت پروتکل های بهداشتی است.

به هر روی بزرگترین آزمون سرنوشت ساز کشور در سایه تجربه ای متفاوت در شرایط کرونایی در حال برگزاری است و امیدواریم که شرایط موجود بتواند منجر به خروجی رقابتی سالم و تجربه ای ماندگار برای داوطلبان شود. 

رقابت ۲ هزار و ۳۹۵ داوطلب کنکور در سلسله

 رئیس آموزش و پرورش سلسله نیز به ایرنا گفت: ۲ هزار و ۳۹۵ داوطلب کنکور در این شهرستان امسال با هم به رقابت می پردازند.

حسین فرهادی اظهار داشت: آزمون امسال در ۲۴ حوزه امتحانی در رشته های ریاضی فیزیک ، هنر، علوم تجربی، زبان خارجه، ادبیات و علوم انسانی در سلسله برگزار می شود.
وی افزود: آزمون داوطلبان گروه هنر در صبح چهارشنبه ۲۹،آزمون داوطلبان گروه آزمایشی ریاضی و انسانی صبح پنجشنبه ۳۰ ،داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی صبح جمعه ۳۱ مردادماه و داوطلبان گروه آزمایشی زبان های خارجه صبح شنبه یکم شهریور ماه ۹۹ همزمان با سراسر کشور در شهرستان  سلسله نیز برگزار خواهد شد.
وی همچنین از آمادگی آموزش وپرورش شهرستان برای برگزاری این رویداد بزرگ ملی خبر داد و گفت: با تمهیدات پیش بینی شده و با رعایت پروتکل های بهداشتی و همکاری ادارات و دستگاههای اجرایی، آمادگی لازم برای برگزاری این آزمون بزرگ و سرنوشت ساز را در این شهرستان داریم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =