هواپیمای ویژه رئیس سازمان امنیت روسیه در بلاروس فرود آمد

مسکو - ایرنا - شبکه تلویزیونی ار.ب.کا و رادیو اکو مسکو روز چهارشنبه با استناد به سامانه بین المللی رصد پروازها( FlightRadar ) اعلام کردند هواپیمای توپولوف-۲۱۴ و.پ.او با شماره بدنه ار.ای -۶۴۵۲۳ که ویژه سازمان هواپیمایی روسیه -برای ارائه خدمات به مقامهای ارشد روسی- است و الکساندر بورتنیکوف رئیس سازمان امنیت فدرال روسیه از این هواپیما استفاده می کند، در فرودگاه مینسک پایتخت بلاروس فرود آمده است.

یه گزارش خبرنگار ایرنا، این دو رسانه روسی که مواضعی نزدیک به غرب دارند، اعلام کردند هواپیمای توپولوف-۲۱۴ و.پ.او از فرودگاه ونوکووا (ویژه پروازهای دولتی) در حومه مسکو به پرواز درآمده و در فرودگاه مینسک به زمین نشسته است.

هنوز دولت روسیه در مورد این هواپیما و اینکه چه کسی در آن قرار داشت، اطلاعاتی منتشر نکرده است.

 الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس در پی اعتراض ها به نتایج انتخابات در این کشور،  در روزهای اخیر دو بار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه تماس تلفنی داشت.  وی پس از این تماس ها اعلام کرده پوتین به وی وعده کمک داده است. 

به گفته لوکاشنکو، روسیه با توجه قرارداد اتحاد روسیه و بلاروس و تعهدات در پیمان سازمان امنیت جمعی که هر دو کشور عضو آن هستند، می تواند به بلاروس کمک کند.

 آماده باش ارتش بلاروس در مرزهای غربی 

به گزارش خبرگزاری دولتی بلتابای بلاروس، لوکاشنکو روز شه شنبه در نشست شورای امنیت این کشور اعلام کرد که ارتش در مرزهای غربی این کشور به حالت آماده باش کامل درآمده است و آماده انجام وظایف محوله است. 

بلاروس در غرب با سه کشور لتونی، لیتوانی و لهستان هم مرز است که هر سه کشور عضو پیمان ناتو و اتحادیه اروپا هستند.

به گفته رئیس جمهوری بلاروس، وضعیت سیاست خارجی، رهبری بلاروس را مجبور به توجه به شرایط و اوضاع و اقدام مناسب می کند. 

لوکاشنکو گفت که مسائل بلاروس نه فقط در عرصه خارجی بلکه داخلی است و این اقدامات کاملا هماهنگ شده است. این اقدامات هنوز به اوج خود نرسیده است.

وی شورای هماهنگی انتقال قدرت را که مخالفان دولت بلاروس دو روز پیش تشکیل داده اند به تلاش برای غصب قدرت در کشور متهم کرد.

لوکاشنکو با اشاره به مفاد برنامه اعلام شده از سوی این شورا، که کاهش سطح روابط با روسیه و کنترل مرزهای روسیه و بلاروس از آن جمله بود شورای هماهنگی انتقال قدرت در بلاروس را تشکیلاتی ضدروسی خواند و افزود: با این برنامه های معلوم نیست چگونه ۳۸ میلیارد دلار تبادلات بازرگانی سالانه میان روسیه و بلاروس تامین می شود.

بر اساس اطلاعات رسانه های روسی حدود ۷۰ نفر به عضویت شورای هماهنگی انتقال قدرت در بلاروس در آمده اند.

مرگ یک عضو کمیسیون مرکزی انتخابات بلاروس

خبرگزاری ریانووستی روسیه هم اعلام کرد: جسد  کنستانتین شیشماکوف عضو کمیسیون مرکزی انتخابات بلاروس یافت شده است. 

بر اساس گزارش این رسانه، شیشماکوف که رئیس موزه تاریخی-نظامی ولکوفسکی هم بود به همراه یک نفر دیگر از اعضای کمیسیون مرکزی انتخابات برگه های ویژه تایید شمارش آرا را امضا نکرد و از تایید قانونی بودن انتخابات ریاست جمهوری بلاروس خودداری کرد.

 رسانه روسی به نقل از پدر کنستانتین شیشماکوف نوشت: شیشماکوف ۲۹ ساله روز ۱۵ اوت (شنبه) با همسر خود تماس گرفت و گفت که از کارش برکنار شده و به خانه می آید اما به خانه بازنگشت.

در همین حال به گزارش شبکه تلویزیونی روسیه۲۴، سخنگوی وزارت کشور بلاروس بیانیه ای را از سوی ماموران و پرسنل این وزارتخانه منتشر کرد که در آن درخواست مخالفان دولت بلاروس برای پیوستن نیروهای امنیتی به آنها رد شده است.

اولگا چمودانووا در کانال تلگرامی خود این بیانیه را منتشر کرد و در آن گفته شده است: در جامعه بلاروس دیدگاه نادرست ترویج می شود که بر اساس آن پلیس یا مامور آمون (پلیس ویژه ضدشورش) بودن مایه ننگ و خجالتی است.

سخنگوی وزارت کشور بلاروس خاطرنشان کرد که مخالفان دولت از ماموران امنیتی می خواهند که کارت شناسایی خود را دور انداخته و به معترضان بپیوندند اما چنین نخواهد بود.   

مخالفان لوکاشنکو مدعی اند که وی در انتخابات ریاست جمهوری تقلب کرده است تا ماندن خود در قدرت را تضمین کند. اما لوکاشنکو با استناد به نتایج رسمی اعلام شده که از تصاحب بیش از ۸۰ درصد آرا از سوی وی حکایت دارد، شکست در انتخابات را رد کرده است.

قدرت نمایی خیابانی معترضان طی  یکشنبه گذشته در مینسک تردیدهای زیادی را در خصوص انتخابات این کشور و آینده تحولات سیاسی در بلاروس بوجود آورده است.

اگر چه لوکاشنکو اعلام کرده که پوتین از وی حمایت خواهد کرد اما تاکنون موضع رسمی روسیه در خصوص نتیجه انتخابات بلاروس اعلام نشده هر چند که ماریا زاخارووا سخنگوی دستگاه دیپلماسی روسیه به شدت از امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه برای اظهار نظر در خصوص تحولات بلاروس انتقاد کرد و خواستار توجه وی به مشکلات جلیقه زردها در فرانسه شده است.

روسیه تا امروز بر عدم مداخله خارجی در بلاروس تاکید کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =