استاندار کرمان : معین های اقتصادی به احداث کتابخانه توجه کنند

کرمان - ایرنا - استاندار کرمان با اشاره به فعالیت های معین‌های(یاوران ) اقتصادی در نقاط مختلف استان، گفت: مسئولیت اجتماعی معین ها ایجاب می‌کند نسبت به مساله مهم و فرهنگی احداث کتابخانه و افزایش سرانه مطالعه مردم توجه بیشتری داشته باشند.

به گزارش ایرنا، محمدجواد فدائی عصر سه شنبه در نشست انجمن کتابخانه‌های عمومی استان کرمان ضمن تاکید بر افزایش فضاهای مطالعه و کتابخانه های استان ، افزود: پژوهش، تحقیق و راهکار های عملی به افزایش سرانه مطالعه و گسترش فرهنگ کتابخوانی انجام و پیاده سازی گردد.
وی با اشاره به اینکه نشست های انجمن کتابخانه‌های عمومی استان باید مستمر برگزار و مصوبات جلسات قابل پیگیری باشد، بیان کرد: طبق قانون، شهرداری‌ها موظفند نیم درصد درآمد خود را به کتابخانه‌ها پرداخت کنند تا صرف توسعه فعالیت‌های کتابخانه‌ای در استان شود.
استاندار کرمان با اشاره به کمبود کتابخانه ها در جنوب استان از اداره کل فرهنگ و ارشاد جنوب خواست تا نسبت به برآورد هزینه کتابخانه های کپری و معمولی برای مراکز بخش و دهستانها اقدام نماید تا در اختیار خیرین قرار گیرد.
فدائی با بیان اینکه گزارشی از تاثیر وجود فیزیکی کتابخانه‌ها بر افزایش سرانه مطالعه استان کرمان ارائه شود گفت: یکی از دستورکارهای جلسه آینده شورای آموزش و پرورش استان در مورد کتابخانه‌های مدارس باشد تا وضعیت این کتابخانه‌ها نیز بررسی شود.

۱۳۰کتابخانه عمومی و مشارکتی در کرمان
 مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمان در این نشست   با تشریح ساخت و سازها و تجهیز کتابخانه های عمومی و مشارکتی استان کرمان، بیان داشت : در حال حاضر در استان کرمان ۱۳۰ کتابخانه عمومی و مشارکتی وجود دارد.
احمد وفایی با اشاره به اینکه ۴.۵ درصد فضای کتابخانه‌های کل کشور در استان کرمان است ادامه داد: به ازای هر ۱۰۰ نفر جمعیت دو متر مربع فضای کتابخانه‌ای در استان وجود دارد.
وی با بیان اینکه به‌شدت نیازمند توسعه فضای کتابخانه‌ای در استان هستیم و با تغییر کاربری برخی فضاها امکان توسعه وجود دارد گفت: زرند نیازمند تاسیس کتابخانه مرکزی است و زمین آن نیز واگذار و کلنگ‌زنی هم شده است.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانبا عنوان اینکه یک میلیون و ۶۴۷ هزار جلد کتاب در کتابخانه‌های استان وجود دارد گفت: در حال حاضر منابع اطلاعاتی در کتابخانه ها محدود بوده و برای انگیزش و افزایش سرانه مطالعه و مراجعه به کتابخانه ها نیاز است تعداد و عناوین کتاب در کتابخانه‌های استان افزایش پیدا کند.
 شهردار کرمان  در این نشست با بیان اینکه ساختمان جدید کتابخانه مرکزی شهر کرمان احداث می‌شود گفت: این کتابخانه در محدوده میدان شورا ساخته خواهد شد.
سیدمهران عالم‌زاده با بیان اینکه زمین در نظر گرفته شده موقوفه است و پیگیریم تا این زمین در قالب تهاتر به احداث کتابخانه تعلق بگیرد ادامه داد: از آنجا که میدان شورا در آینده پیاده‌راه می‌شود و عبور خودرو هم نداریم فضایی با آرامش ایجاد خواهد شد.
 مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی شمال و جنوب  استان کرمان در خاتمه نیز به بیان مشکلات و نظرات خود پیرامون فضاهای فرهنگی حوزه کاری پرداختند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =