سلامت مردم ‌اولویت عزاداری‌های محرم باشد

بجنورد- ایرنا - معاون فرهنگی و تبلیغ اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان شمالی گفت: در برگزاری آیین‌های عزاداری ماه محرم، اولویت نخست باید حفظ سلامت مردم و پرهیز از نادیده گرفتن پروتکل‌های بهداشتی باشد.

به گزارش ایرنا حجت الاسلام محمد ایزانلو، سه شنبه در نشست شورای اطلاع رسانی استان، حفظ سلامت مردم را خط قرمز این اداره خواند و اظهار داشت: این نگاه برخاسته از تعالیم دین مبین اسلام است که سلامت انسان را از هر چیزی مهم تر دانسته و در مواردی برای به خطر نیفتادن سلامت فرد، حتی ترک واجباتی چون نماز را نیز مجاز خوانده است.

وی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب افزود: به فرموده معظم له حرف اول و آخر را در خصوص نحوه رفتار و شیوه برگزاری مراسم ها، ستاد ملی کرونا می زند و همه باید مطیع دستورالعمل های این ستاد بوده و مسائل و توصیه های بهداشتی را به صورت جدی اجرا کنند.

ایزانلو با تاکید بر ضرورت رعایت همه پروتکل های بهداشتی گفت: ما ضمن تاکید بر روشن نگه داشتن چراغ مساجد و حسینیه ها در ایام عزای حضرت سیدالشهدا (ع)، هیچ اصراری به تجمعات پرشور و حضور جمعیت زیاد در آیین های عزاداری نداریم و همین که در مساجد باز و بیرق سوگ امام حسین (ع) برپا باشد را کافی می دانیم.

 معاون فرهنگی و تبلیغ اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان شمالی از تشکیل ۱۰ گروه برای سرکشی و نظارت بر رفتار هیات های عزاداری در مرکز استان خبر داد و گفت: فراخور جمعیت هر شهرستان، این گروه ها در مناطق مختلف استان فعال خواهد شد تا ضمن نظارت بر رفتار عزاداران، در صورت بروز تخلفات احتمالی و بی اعتنایی به پروتکل های بهداشتی، به مرتکبان تذکر داده و آنان را ارشاد کنند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی نیز در این نشست با اشاره به پیوست رسانه ای دستورالعمل های ضوابط برگزاری مراسم عزاداری در ماه های محرم و صفر، خواستار مشارکت فعال و مسوولانه رسانه های استان در اطلاع رسانی مناسب برای عمل به مواد این شیوه نامه شد.

حسین فرخنده، گفت: برخی از رسانه های معاند از مدتها قبل به دنبال دامن زدن به اختلافات در ایام محرم امسال هستند و یقینا مترصد هستند تا هر لغزش احتمالی کوچکی را بزرگ نمایی کرده و از آن بهره برداری کنند.

ترویج الگوهای جدید عزاداری از جمله طرح «هر خانه یک حسینیه» و نصب پرچم سیاه بر سردر خانه ها، جایگزین کردن توزیع مواد غذایی خام بین محرومان به جای دادن نذور و غذای گرم، توجیه و حساس کردن مدیران هیات ها نسبت به ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی از تاکیدات حاضران در این نشست بود.

استان خراسان شمالی از اوایل مردادماه درگیر وضعیت قرمز کرونایی شده که این شرایط همچنان ادامه دارد.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =